کد خبر: ۳۹۴۵۲
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۸ - ۰۷ آبان ۱۴۰۱
یک متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش در واکنش به حذف تصویر یوزپلنگ آسیایی از پیراهن تیم ملی گفت: حذف این تصویر از پیراهن تیم ملی کار صحیحی نیست چراکه یوز به عنوان گونه چتر می‌تواند توجه مردم به سایر گونه‌های در معرض انقراض را جلب کند تا آن‌ها نیز از این موضوع مرتفع شوند. همچنین این تصویر دغدغه محیط زیستی به‌ویژه در جهت توجه به موضوع حیات وحش را برای کل مردم فراهم کرده است.

در آستانه رونمایی از پیراهن تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطر که به گفته تولیدکننده آن، نقش یوزپلنگ آسیایی از این پیراهن حذف شده و تنها نمادی از پوست یوز روی آن طراحی شده است، حسن اکبری - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست - به ایسنا گفته بود: بخشی از توجه کنونی مردم، دوستداران محیط زیست و رسانه‌ها به یوزپلنگ آسیایی حاصل انجام فعالیت‌هایی مانند نقش بستن یوز روی پیراهن تیم ملی فوتبال بوده است.

بیشتر بخوانید : واکنش محیط زیست به حذف تصویر یوزپلنگ آسیایی از پیراهن تیم ملی فوتبال

حالا عبداله سالاری - اکولوژی و مدیریت حیات وحش - در گفت و گو با ایسنا، در واکنش به حذف تصویر یوزپلنگ آسیایی از پیراهن تیم ملی گفت: من ۱۰۰ درصد با این اقدام مخالف هستم. زمانی که تصویر یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی نقش بست نه تنها گونه یوزپلنگ را تحت تاثیر قرار داد بلکه موجب ایجاد دغدغه‌ محیط زیستی به‌ویژه در جهت توجه به موضوع حیات وحش در کل مردم شد.

حذف تصویر یوزپلنگ آسیایی از پیراهن تیم ملی فوتبال؛ «عقب‌گرد»

وی افزود: شاید موضوعاتی مانند آلودگی هوا، سایر آلودگی‌های زیست‌محیطی با مفهوم یوزپلنگ همخوانی نداشته باشد اما یوزپلنگ به نمادی برای حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش تبدیل شد، درنتیجه حذف این تصویر از پیراهن تیم ملی کار صحیحی نیست چراکه یوز به عنوان گونه «چتر» (گونه‌هایی که سایر گونه‌ها را پوشش می‌دهند)می‌تواند توجه مردم به سایر گونه‌های در معرض انقراض را جلب کند تا آن‌ها نیز از این موضوع مرتفع شوند.

سالاری تاکید کرد: در شرایط فعلی باتوجه به مرگ و میر و تلفات یوزپلنگ آسیایی  به جای حذف تصویر این گونه از پیراهن تیم ملی باید توجه بیشتری به آن صورت بگیرد. علاوه بر یوز باید از تصویر سایر گونه‌های در معرض خطر انقراض مانند میش‌مرغ نیز بر پیراهن تیم فوتبال - که پر مخاطب است - یا تیم‌های باشگاهی استفاده کنند تا بیشتر به این گونه‌ها توجه شود. حذف این تصویر به نوعی بازگشت به گذشته است.

وی درباره نمایش تنها بخشی از نقش پوست یوزپلنگ آسیایی بر پیراهن تیم ملی اظهار کرد: به نظر می‌رسد مردم در سطح عموم جامعه نسبت به گونه یوز شناخت کافی و لازم را نداشته باشند تا متوجه نقش پوست او بر پیراهن شوند بنابراین تنها حضور قسمتی از نقش پوست یوز گویا نیست. به عبارتی به احتمال بسیار تصویر برای مخاطب گنگ خواهد بود و مردم نمی‌توانند برداشت حفاظتی از این موضوع داشته باشند. مخاطب تفاوت پوست یوزپلنگ، پلنگ و گونه‌هایی مانند آن‌ها را کمتر تشخیص می‌دهد، بدین جهت مشاهده تصویر یوز به صورت واقعی با همان شکل و شمایل یوزپلنگ  بسیار بهتر و مفهومی‌تر می‌تواند دغدغه ما را به دیگران انتقال دهد.

این متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش درباره استفاده از تصویر یوز بر پیراهن دیگر ورزش‌های پرمخاطب گفت: حتما باید این اتفاق در ورزش‌های پرمخاطب دیگر مانند کشتی، والیبال، بسکتبال و ... صورت بگیرد البته ابتدا لازم است این موضوع کارشناسی و بررسی شود که کدام گونه در معرض خطر انقراض با ورزش مورد نظر به لحاظ ساختاری همخوانی دارد. با این اقدام آموزش و فرهنگ‌سازی بین مردم رخ می‌دهد همچنین برای حفاظت از حیات وحش بیشتر دغدغه‌مند می‌شوند.

وی در پاسخ به سوال ایسنا که آیا وجود تصویر یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی باعث جلب توجه بین‌المللی نسبت به یوز می‌شود، توضیح داد: وجود تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی و حضور ملی‌پوشان در مسابقات جام جهانی و سایر مسابقات خارج از کشور کنجکاوی مخاطبان را برمی‌انگیزد که این نقش چیست؟ طبیعتا تاریخچه یوز در وبسایت فدراسیون وجود دارد که با خواندن آن توجه بین‌المللی نسبت به این موضوع جلب می‌شود. در برخی موارد می‌توان این موقعیت را به فرصت تبدیل کرد چراکه احتمال سرمایه‌گذاری پروژه‌های بین‌المللی و صندوق(فاند)های بین‌المللی بر موضوعات حفاظتی حیات وحش ما وجود دارد و ما می‌توانیم از این طریق از حمایت آن‌ها بهره‌مند شویم.

سالاری در پایان تاکید و خاطرنشان کرد: موضوع اساسی که باید مورد توجه واقع شود ایجاد دغدغه نه تنها در جهت حفاظت از یوز بلکه برای حفاظت از زیستگاه یوز است. با حضور تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی دغدغه‌های عمومی نسبت به این موضوع بیشتر شده است. بدین جهت می‌توان با حفاظت از زیستگاه یوز از دیگرهای گونه‌های شاخص و مهم آنجا مانند آهو، جبیر، قوچ و میش، کل و بز و انواع پرندگان مثل هوبره حفاظت کرد. یوز نه تنها نماد حفاظت از این گونه است بلکه می‌تواند نماد حفاظت از زیستگاه باشد و نسبت به حفاظت از زیستگاه‌ها دغدغه ایجاد کند.

حذف تصویر یوزپلنگ آسیایی از پیراهن تیم ملی فوتبال؛ «عقب‌گرد»

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: