کد خبر: ۳۶۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۶ - ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱
با توجه به اهمیت زیست دانشجویی، وضعیت خوابگاه‌ها باید به نحوی باشد که رضایت نسبی دانشجویان را در پی داشته باشد. در برترین دانشگاه‌های آسیا نیز ضمن توجه به اهمیت زندگی دانشجویی، شرایط و ویژگی‌های هر خوابگاه با یکدیگر متفاوت است.

شرایط و ویژگی‌ خوابگاه‌ها در همه دانشگاه‌های دنیا با یکدیگر متفاوت است و بعضا ارتباطی به کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها ندارد. در دانشگاه‌های قاره ما یعنی آسیا نیز علی رغم اینکه کیفیت خوابگاه‌ها ضعیف‌تر از اروپا و آمریکا است، اما بعضا شرایط مطلوبی برای زندگی دانشجویی دارند.

دانشگاه ملی سئول، دانشگاه ملی سنگاپور،‌دانشگاه پکن و دانشگاه توکیو از برترین دانشگاه‌های قاره آسیا هستند که رتبه آنها در میان دانشگاه‌های جهان نیز جایگاه خوبی است.

این دانشگاه‌ها هر کدام امکانات منحصر به فرد خود را دارند و بررسی بعضی از آنها نشان می‌دهد که تفاوت چندانی با خوابگاه‌های دانشگاه‌های برتر کشور ما ندارند.

در گزارش زیر به معرفی اجمالی وضعییت خوابگاه‌های ۴ دانشگاه برتر آسیایی پرداختیم:

دانشگاه ملی سئول ( کره جنوبی)

دانشگاه ملی سئول برای دانشجویان خوابگاهی خود گزینه‌های مختلفی ارائه می دهد. متوسط هزینه خوابگاه در این دانشگاه حدود ۵۰۰ دلار در هر ترم است.

خوابگاه‌ دانشگاه ملی سئول چندین ساختمان دارد. یکی از ساختمان‌های خوابگاهی این دانشگاه دارای سالن غذاخوری، رستوران و کافه تریا است. مرکز تناسب اندام در این ساختمان کلاس‌های کراس‌فیت، یوگا و پیلاتس برای دانشجویان برقرار است.

فروشگاه این دانشگاه ۲۴ ساعته بوده و برای تهیه تنقلات و مواد غذایی برای دانشجویان آماده است.

در خوابگاه دانشگاه ملی سئول که بهترین دانشگاه کره جنوبی است، هر دانشجو اتاقش را با یک یا دو دانشجوی دیگر به اشتراک می‌گذارد و در هر سوئیت یک یخچال و یک ماشین لباسشویی موجود است.

از امکانات خوب خوابگاه‌ دانشگاه ملی سئول برای دانشجویان رشته مهندسی این است که هر ۳۰ دقیقه یک بار وسیله نقلیه‌ای در محوطه خوابگاه گشت میزند تا دانشجویان مهندسی را به دانشکده مهندسی برسد. زیرا این دانشکده نسبت به سایر دانشکده‌ها فاصله بیشتری با خوابگاه دارد.

دانشگاه توکیو( ژاپن)

اکثر خوابگاه‌های دانشگاه های توکیو در خارج از شهر واقع شده اند. این خوابگاه‌ها اغلب به دانشجویان مجرد تعلق می‌گیرد.

در خوابگاه‌های دانشگاه توکیو اتاق‌هایی سوئیت‌هایی برای اسکان تک نفره دانشجویان وجود دارد. در این خوابگاه‌ها همه وسائل آشپزخانه به صورت اختصاصی وجود دارد. همچنین سرویس بهداشتی و حمام برای هر دانشجو است.

در اتاق‌های دو تخته نیز وسائل اختصاصی است. امنیت این خوابگاه‌ها بسیار بالا است و برای ورود به محوطه خوابگاه نیاز به تایید ورود با استفاده از یک کارت هوشمند است.

در خوابگاه‌ دانشگاه توکیو یک آشپزخانه عمومی وجود دارد که باید همه قوانین و نظافت در آن به خوبی رعایت شود و دانشجویان می‌توانند با یکدیگر آشپزی کنند و لحظاتی را در کنار یکدیگر بگذارنند.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: