کد خبر: ۳۵۵۱۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۸ - ۰۹ شهريور ۱۴۰۰
این روزها نام کریستیانو رونالدو، ستاره 36‌ساله دنیای فوتبال، دوباره سر زبان‌ها افتاده است. دلیل مطرح‌شدن مجدد نام او در رسانه‌های معتبر دنیا بازگشت غافلگیرکننده‌اش به منچستریونایتد، آن ‌هم بعد از سال‌ها دوری از این باشگاه است.
قلم‌نیوز: رونالدو با درخشش در همین باشگاه یونایتد بود که اولین توپ طلای دوران حرفه‌ای‌اش را گرفت و بعد هم با انتقالش به رئال مادرید کلی رکورد در دنیا به نام خودش ثبت کرد. با‌این‌حال، کریستیانو بعد از درخشش در رئال مادرید تصمیم به جدایی از این باشگاه گرفت و این‌بار راهی تورین شد تا پیراهن یوونتوس را به تن کند.

حضورش در یووه اگرچه با یکی، دو قهرمانی همراه بود ولی به شکوه دوران حضورش در رئال مادرید و البته منچستریونایتد نشد. او همین هفته پیش بود که شایعات مربوط به خروجش از یوونتوس را تأیید کرد تا تب‌و‌تاب جدی‌ای در بازار نقل‌و‌انتقالات اروپایی شکل بگیرد.

بسیاری از رسانه‌های مطرح دنیا از منچسترسیتی، رقیب سنتی منچستریونایتد، به‌عنوان مقصد‌ بعدی رونالدو نام می‌بردند و حتی درباره زمان قرارداد و دستمزد این فوق‌ستاره پرتغالی در جمع سیتیزن‌ها هم مطلب نوشتند. با‌وجود‌این‌ در میان غافلگیری هواداران فوتبال انگلیس، کریستیانو رونالدو به منچستر رسید ولی به‌جای سیتی دوباره با یونایتدها قرارداد بست تا به یکی از بمب‌های خبری دنیای فوتبال تبدیل شود.

حالا بعد از مسی که سر از پاری سن ژرمن درآورده، انتقال رونالدو به منچستریونایتد با هیجان بیشتری توسط مخاطبان فوتبال دنبال می‌شود. رونالدو با وجود عقد قراردادی دوساله با یونایتد، حضورش در این باشگاه را به بعد از بازی‌های ملی موکول کرده است. درست از همین‌جاست که داستان رونالدو برای ایرانی‌ها هم جذاب می‌شود.

او در شرایطی مهیای حضور در اولین بازی ملی‌اش بعد از پیوستن به منچستریونایتد می‌شود که می‌تواند رکورد علی دایی، اسطوره فوتبال ایران را بشکند و به‌تنهایی تبدیل به بهترین گلزن تاریخ بازی‌های ملی شود.

در جدول برترین گلزنان ملی، علی دایی و کریستیانو رونالدو هرکدام 109 گل زده دارند ولی از آنجا که تعداد بازی‌های علی دایی در مقایسه با رونالدو کمتر است، اسطوره فوتبال ایران در این جدول همچنان صدرنشین است و رونالدو در رده دوم قرار گرفته است. پادشاهی و صدرنشینی علی دایی البته ممکن است فقط 24 ساعت دیگر دوام داشته باشد؛ چون فرداشب و از ساعت 23:15 رونالدو باید در ترکیب تیم ملی پرتغال، در رقابت‌های انتخابی جام جهانی به مصاف ایرلند برود. این بازی با تیم ایرلندی که از دو دیدار قبلی‌اش دو شکست دارد، بهترین فرصت برای کریستیانو رونالدو است تا بالاخره از علی دایی عبور کند و تبدیل شود به بهترین گلزن تاریخ بازی‌های ملی. شاید زیاد محسوس نباشد ولی در پرتغال و از همین حالا در ایرلند و ایران رکورد تازه‌ای که کریستیانو رونالدو می‌تواند بشکند، مورد توجه قرار گرفته و این بازی را تحت تأثیر قرار داده است.

استفن کنی، سرمربی ایرلند درباره کریستیانو رونالدو و توانایی او در شکستن رکورد علی دایی می‌گوید: «ببینید، واضح است که زدن این‌ همه گل در بازی‌های ملی باورنکردنی است ولی نمی‌توانیم در این بازی تمام فکر و ذکرمان را معطوف به رونالدو کنیم؛ چون پرتغال بازیکنان خوب دیگری هم دارد که مرتبا مشغول گلزنی هستند. پس چاره‌ای نداریم که در خط دفاعی با سازماندهی منسجمی به مصاف پرتغال برویم و نیم‌نگاهی هم به کارهای هجومی داشته باشیم». عملکرد ایرلند در دو بازی قبلی مرحله انتخابی به گونه‌ای نبوده که بشود امید زیادی داشت پرتغال را متوقف کنند؛ حتی با وجود دفاع پنج‌نفره‌ای که سرمربی این تیم برای بازی‌های ملی در زمین می‌چیند. بااین‌حال شاید این دفاع پنج‌نفره تنها فرصتی باشد که نگذارد کریستیانو رونالدو از علی دایی عبور کند.

البته که در اصل ماجرا هم تفاوت زیادی ایجاد نمی‌شود؛ چون سه روز بعد از دیدار با ایرلند، پرتغال باید به مصاف قطر برود و شاید آنجا رونالدو کار نیمه‌تمامش را تمام کند. حتی بعد از قطر هم باز یک فرصت بسیار ساده انتظار رونالدو و تیم ملی پرتغال را می‌کشد که تقابل با آذربایجان است. سه‌بازی به نسبت ساده در فاصله زمانی هفت روز، فرصت بی‌نظیری به رونالدو می‌دهد تا از علی دایی، رکورددار گل‌های ملی در دنیا عبور کند. به‌این‌ترتیب پرواضح است که در چند روز آینده دوباره نام علی دایی در کنار نام کریستیانو رونالدو در مطبوعات و رسانه‌های معتبر دنیا مطرح شود و شاید دوباره این فضا در ایران شکل بگیرد که عده‌ای وسوسه شوند خیابانی را در یک نقطه دیگر به اسم علی دایی کنند؛ اسطوره‌ای که قریب به 850 روز از حضور در فوتبال ایران محروم شده و به بیزینس مشغول است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: