کد خبر: ۳۴۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۵ - ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
سازمان سنجش خبر داد
بعد از برگزاری کنکور ۱۴۰۰ تعداد زیادی از داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی نسبت به سختی سوال‌های درس ریاضی این آزمون به سازمان سنجش اعتراض کردند.

قلم‌نیوز:رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نمره منفی برای سوال‌های سخت کنکور سراسری ۱۴۰۰ اعمال نمی‌شود.

به گزارش ایرنا، ابراهیم خدایی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از حوزه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران درباره سوال‌های سخت کنکور سراسری امسال اظهار داشت: همه نظرات بازیگران کنکور سراسری اعم از آموزش و پرورش، داوطلبان و موسساتی که در این زمینه فعالیت داشتند، اخذ شد

وی افزود: در این کنکور، درس ریاضی نسبت به سال گذشته سخت‌تر بود و بر اساس نامه رسمی وزارت آموزش و پرورش، چند ایراد گرفته شد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور توضیح داد: نخست اینکه خارج از کتاب درسی بود که تعداد این سوال‌ها کم بود، همچنین سه سوال را خارج از کتاب مطرح کرده بودند؛ علاوه بر این یک سری از سوال‌ها از قسمت‌های منابع حذف شده اعلام شد.

خدایی همچنین گفت: برخی سوالات خارج از اهداف آزمون مطرح شده بود. از نظر تفاوت ماهیت آزمون ها، منابع ما کتاب‌های درسی است.

وی تاکید کرد: تمام این سوال‌ها به دقت بررسی شد و تجزیه وتحلیل این سوال‌ها ادامه دارد. اگر به نتیجه برسیم برخی سوال‌ها را حذف می‌کنیم.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: نمره منفی سوال‌های سخت ریاضی که جواب غلط داشته باشد، لحاظ نمی‌شود.

خدایی همچنین اظهار داشت: سازمان سنجش آموزش کشور به نفع داوطلبان تصمیم گیری می‌کند، اگر به این نتیجه برسیم که یک سری از سوالات خارج از کتاب بوده، حذف می‌کنیم.

وی افزود: داوطلبان کنکور با دریافت کارنامه مشاهده می‌کنند که به نفع آن‌ها تصمیم گرفته شده است. سال گذشته داوطلبی با نمره ۶۰ تراز ۱۰ هزار گرفت، اما امسال با نمره ۵۰ این تراز را می‌گیرد.

معاون وزیر علوم تاکید کرد: سازمان سنجش آموزش کشور تصمیم گرفته برخی سوالات با تاثیر مثبت اعمال شود. در این میان یک یا ۲ سوال فاقد جواب بود که آن سوال حذف شد.

خدایی خاطرنشان کرد: داوطلب در جلسه کنکور وقت گذاشته است و نباید این حق ضایع شود؛ بنابراین نمره مثبت برای پاسخ‌های درست مثل همیشه اعمال می‌شود، اما برای سوال‌های فاقد جواب و سوال‌های دارای جواب غلط در درس ریاضی نمره منفی اعمال نمی‌شود.

کنکور سراسری ۱۴۰۰ روز‌های ۹ تا ۱۲ تیرماه امسال با رقابت بیش از یک میلیون و ۱۹۴ هزار داوطلب برگزار شد.

بعد از برگزاری کنکور ۱۴۰۰ تعداد زیادی از داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی نسبت به سختی سوال‌های درس ریاضی این آزمون به سازمان سنجش اعتراض کردند.

همچنین ۲۵ نفر از مولفان کتاب درسی، بررسی مشروح سوالات درس ریاضی کنکور سراسری ۱۴۰۰ در گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی را منتشر کردند که براساس آن اعلام کردند که ۴۰ درصد سوالات گروه علوم ریاضی، ۴۴ درصد سوالات گروه علوم تجربی و ۳۰ درصد سوالات گروه علوم انسانی اشتباه، خارج از محتوا و اهداف کتاب درسی بوده است.

نتیجه اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۰ قرار است تا دوشنبه هفته آینده ۱۱ مردادماه اعلام شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: