کد خبر: ۳۲۷۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵
از هر 12 مرگ در سراسر جهان، 8 مورد به دلیل انواع بیماری های غیر مسری به وقوع می پیوندد؛ تصادف و تولد پیش از موعد، مقام های بعدی را به خود اختصاص می دهد.

بیماری قلبی ایسكمیك، سكته مغزی، اختلال مزمن انسداد ریه، عفونت های تنفسی، بیماری های مزمن ریه، ایدز، اسهال، دیابت، بیماری های قلبی ناشی از فشار خون بالا و سل مهمترین بیماری های كشنده مسری وغیر مسری هستند.

كشنده ترین بیماری های جهان

از هر 12 مرگ در سراسر جهان، 8 مورد به دلیل انواع بیماری های غیر مسری به وقوع می پیوندد؛ تصادف و تولد پیش از موعد، مقام های بعدی را به خود اختصاص می دهد. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت در سال 2012 میلادی، بیماری های غیرمسری عامل 68 درصد از 56 میلیون مرگ بود. در همین گزارش آمده است بیماری های قلبی عروقی عامل سه مرگ از هر 10 مرگ است. بیماری های قلبی، سرطان دیابت و بیماری های مزمن دیگر، از مهمترین بیماری های غیر واگیر عامل مرگ و میر محسوب می شوند بسیاری از این بیماری های قابل درمان و پیشگیری هستند. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، مهمترین بیماری های كشنده عبارتند از :

10-سل

تعداد قربانیان سل در سال 2000 حدود 1.3 میلیون نفر بود؛ در حالیكه این آمار در سال 2012 میلادی، به 900 میلیون نفر رسید. سل (TB) یك بیماری عفونی ناشی از باكتری مایكوباكتریوم توبركلوزیس است كه اغلب به ریه ها حمله می كند.

حقایق منتشر شده درباره سل به روایت سازمان جهانی بهداشت

-بین سال های 2000 تا 2014 میلادی، حدود 43 میلیون بیمار مبتلا به سل بر اثر تشخیص و درمان به موقع و موثر، از مرگ حتمی رهایی یافتند

-سل در لیست بیماری های عفونی مرگبار، رتبه اول را به خود اختصاص داده است

-در سال 2014 میلادی، 9.6 میلیون نفر به سل مبتلا شدند و 1.5 میلیون نفر جان خود را از دست دادند

- حدود 95 درصد مرگ های ناشی از سل در كشورهای كم در آمد و درآمد متوسط اتفاق می افتد

-در سال 2014 میلادی، حدود یك میلیون كودك به سل مبتلا شدند و 140 هزار كودك جان خود را از دست دادند

-سل مهمترین عامل مرگ بیماران مبتلا به ایدز است. در سال 2015 میلادی، از هر سه مرگ در بیماران مبتلا به ایدز، یك مورد به دلیل سل بود.

-در سال 2014، حدود 480 هزار نفر در سراسر جهان به نوع مقاوم به دارو مبتلا شدند

-میزان مرگ و میر ناشی از سل بین سال های 1990 تا 2015 میلادی، حدود 47 درصد كاهش یافته است

-پایان دادن به سل تا سال 2030 میلادی، یكی از اهداف توسعه پایدار است

-بسیاری از افراد مبتلا به سل در سال 2013، ساكن جنوب شرق آسیا و غرب اقیانوس آرام بودند

-24 درصد از مبتلایان به سل ساكن هند هستند

-11 درصد از مبتلایان ساكن چین هستند

-آفریقا بیشتر آمار قربانیان را به خود اختصاص داده است

-طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت هزینه درمان سل سالانه حدود 8 میلیارد دلار است كه كمبود بودجه 2 میلیارد دلاری در سال وجود دارد

9-بیماری های قلبی ناشی از فشار خون بالا

تعداد قربانیان بیماری های قلبی ناشی از فشار خون در سال 2000 حدود 0.8 میلیون نفر بود؛ در حالیكه این میزان در سال 2012 میلادی به 1.1 میلیون نفر رسید. فشار خون نیرویی است كه توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا كند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشكلات زیادی روبرو می شود. بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شوند و فشار خون، عامل 58 درصد از مرگ و میر های ناشی از بیماری های قلبی است.

8-دیابت

تعاد قربانیان دیابت در سال 2000، یك میلیون نفر گزارش شده است؛ در حالیكه این آمار در سال 2012 میلادی به 1.5 میلیون نفر رسیده است. دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین هورمونی است كه توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.

شیوع روز افزون چاقی و تمایل به فست فود، دیابت را به یك معضل جهانی تبدیل كرده است.

7-اسهال

تعداد قربانیان اسهال در سال 2000، حدود 2.2 میلیون نفر و در سال 2012 میلادی، 1.5 میلیون نفر گزارش شده است. اسهال یكی از مهمترین نشانه های عفونت دستگاه گوارشی است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، اسهال دومین علت مرگ كودكان زیر پنج سال به ویژه در سومالی، چاد، آفریقای مركز و سیرالئون محسوب می شود. آب آلوده از مهمترین دلایل اسهال است.

6-ایدز

تعداد قربانیان بیماری ویروسی ایدز در سال 2000 حدود 1.7 میلیون نفر و در سال 2012 میلادی، حدود 1.5 میلیون نفر گزارش شده است. كاهش قیمت داروهای ضد ویروسی و افزایش آگاهی عمومی، از جمله مهمترین دلایل كاهش آمار مربوط به ایدز است. بیشتر مبتلایان به ایدز در جنوب آفریقا زندگی می كنند.

5-بیماری های مزمن ریه

بیماری های مربوط به نای، برونش و سرطان ریه، مهمترین بیماری های مربوط به سیستم تنفسی محسوب می شوند كه در سال 2000 حدود 1.2 میلیون قربانی و در سال 2012 حدود 1.6 میلیون قربانی داشته اند.

مهمترین دلیل بیماری های مزمن ریوی، استعمال دخانیات است.

4-عفونت های تنفسی

برونشیت شایع ترین عفونت تنفسی است. عفونت های تنفسی در سال 2000 حدود 3.5 میلیون قربانی داشت و این آمار در سال 2012 میلادی به 3.1 میلیون نفر رسید. آسم و سینوزیت از دیگر بیماری های ناشی از این عفونت محسوب می شوند كه بیشتر در كشورهایی با هوای آلوده دیده می شود. گازهای گلخانه ای و ذرات معلق از دیگر عوامل بروز عفونت تنفسی هستند. جنوب و شرق آسیا از جمله آلوده ترین مناطق دنیا محسوب می شوند و سه چهارم افرادی كه در این مناطق زندگی می كنند، در معرض آلودگی هوا قرار دارند.

3-اختلال انسداد ریه مزمن

تعداد قربانیان این عارضه از سال 2000 تا 2012 میلادی، 3.1 میلیون نفر گزارش شده است. اختلال انسداد ریه مزمن به هر بیماری مزمن ریوی گفته می شود كه مانع از جریان هوا در ریه ها می شود. تنباكو عامل اصلی این اختلال است. بر اساس گزارشات، 64 میلیون نفر در سراسر جهان به اختلال انسداد ریه مزمن مبتلا هستند و انتظار می رود با افزایش آلودگی هوا و استعمال دخانیات، این آمار افزایش یابد.

2-سكته

تعداد مرگ و میر ناشی از سكته در سال 2000 میلادی 5.7 میلیون نفر و در سال 2012 میلادی 6.7 میلیون نفر گزارش شده است. سكته مغزی به دلیل وقفه ای كوچك در جریان خون مغز است. در این حالت جریان اكسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می شود و بخشی از بافت مغز آسیب می بیند. فشار خون، استعمال دخانیات، چاقی و عدم فعالیت بدنی از جمله مهمترین دلایل سكته مغزی محسوب می شوند.

1-بیماری قلبی ایسكمیك

تعداد قربانیان بیماری قلبی ایسكمیك در سال 2000 میلادی شش میلیون نفر و در سال 2012 میلادی 7.4 میلیون نفر گزارش شده است. بیماری قلبی ایسكمیك وضعیتی است كه در آن عروق قلب باریك شده و جریان خون و اكسیژن قلب محدود می شود. بیماری قلبی ایسكمیك گاهی بیماری عروق كرونر هم نامیده می شود و مهمترین علت مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: