کد خبر: ۳۰۰۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۸ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۹
رئیس اتحادیه املاک:
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: بعضی سازندگان ایرانی که حاضر نشدند وارد پروژه مسکن ملی شوند و شرکت‌های ترکیه‌ای با قیمت‌های ارزانتر جای آن‌ها را گرفتند، بازار مسکن را ملتهب جلوه می‌دهند، مراکز آماری هم مرتبا از رشد قیمت‌ها گزارش می‌دهند، ولی ما از کف بازار اعلام می‌کنیم که قیمت‌ها کاهش یافته و در اسفندماه نیز بازار آرام است.
قلم‌نیوز:مصطفی قلی خسروی در خصوص قیمت مسکن اظهار کرد: مشاهدات ما و بسیاری از مردم از کف بازار مسکن نشان می‌دهد که نرخ‌ها از آبان ماه روند نزولی داشته و معاملات کساد شده است. ولی بانک مرکزی اعلام می‌کند که قیمت‌ها در تهران طی بهمن ماه ۳.۷ درصد افزایش یافته است. خودشان هم خبر دادند که معاملات نسبت به پارسال ۷۰ درصد افت نشان می‌دهد. وقتی مسکن خریدار ندارد اعلام رشد قیمت به چه مفهوم است.

وی افزود: مرکز آمار و بانک مرکزی باید از ایجاد تنش در بازار مسکن بپرهیزند. رسانه‌ها بعضا با ارایه گزارش‌های میدانی تلاش می‌کنند قیمت‌ها پایین بیاید، اما ظاهرا برخی افراد دلشان نمی‌خواهد مردم خانه دار شوند. بانک‌ها تعداد قابل توجهی املاک خالی در اختیار دارند که طبیعی است از کاهش قیمت‌ها خوشحال نباشند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک، برخی سازندگان را نیز عامل گرانی مسکن دانست و گفت: بعضی انبوه سازان، بخر و بفروش‌ها و بساز و بفروش‌ها که در بازار مسکن منفعت دارند تلاش می‌کنند به شکل مصنوعی، نرخ‌ها را افزایشی جلوه دهند. به نظر من آمار بانک مرکزی و مرکز آمار باید راستی آزمایی شود و پلیس امنیت با عوامل رشد قیمت برخورد کند.

خسروی با بیان اینکه برخی انبوه سازان داخلی به دلیل توقعات بالا حاضر نشدند با مسکن ملی همکاری کنند خاطرنشان کرد: در زمان اجرای پروژه مسکن مهر نیز سازندگان داخلی حاضر نشدند با نرخ متری ۳۵۰ تا ۶۰۰ هزار تومان کار کنند. در آن زمان بنده و آقای نیکزاد وزیر وقت مسکن به ترکیه رفتیم و با شرکت کوزو قرارداد بستیم که حاضر بود با قیمت پایین‌تر از سازندگان داخلی، مسکن مهر را اجرا کند که هم اکنون نیز کارنامه بهتری نسبت به بعضی انبوه سازان ایرانی ارایه داده است.

وی تاکید کرد: بر خی سازندگان حاشیه سود بالایی را برای خود تعریف می‌کنند در حالی که باید منافع مردم را نیز در نظر بگیرند. همه ارکان دولتی و بخش خصوصی باید تلاش کنند که مسکن ملی با قیمت مناسب به دست متقاضیان برسد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار مسکن در اسفندماه گفت: معاملات کساد است و قیمت‌ها که از آبان ماه ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین آمده بود در اسفندماه نیز مقداری کاهش نشان می‌دهد. در واقع از حدود سه ماه قبل عرضه به طور چشمگیری بالا رفته و تقاضا کاهش یافته است. خریداران در چانه زنی، دست بالا را دارند و فرصت مناسبی برای متقاضیان مصرفی فراهم شده است.

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: