کد خبر: ۲۹۶۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۰ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
آذری جهرمی: به شورای نگهبان نامه می‌نویسیم
مجلس می گوید این اقدام در جهت تقویت زیر ساخت هاست و اپراتورها نباید اینترنت را گران کنند اما دولت معتقد این مصوبه باعث گران شدن اینترنت و یا تعطیلی اپراتورها می شود.
قلم‌نیوز: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت که اگر نیاز باشد به شورای نگهبان برای مخالفت با مصوبه مجلس درباره افزایش مالیات اپراتورهای اینترنت نامه می‌نویسد. دولت می گوید مصوبه مجلس باعث گران شدن اینترنت می‌شود. محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره مصوبه دولت که به گرانی اینترنت منجر می‌شود، افزود: "صحبت‌هایی که برخی در فضای مجازی عنوان می‌کنند نادرست است."

او ادعای تلاش دولت برای گران کردن اینترنت را رد کرد و گفت: "ما خودمان اختیار گران کردن تعرفه را داریم و نیاز به اخذ مجوز از مجلس شورای اسلامی برای این‌کار نیست."

اوافزود چند ماه پیش نیز اپراتورها تعرفه را گران کردند، اما دولت ایستاد و اکثر قیمت‌ها به قبل بازگشت.

جهرمی گفت که مصوبه مجلس: «ضد توسعه و عدالت اجتماعی است و در شرایط کنونی که مردم درگیر مشکلات هستند و فضای مجازی به عنوان قوت غالب‌شان شده، بالا بردن تعرفه ظلم است.» 

او تاکید کرد "ما چهار سال قیمت را ثابت نگه داشتیم و باز هم ایستادگی خواهیم کرد تا این اتفاق رخ ندهد."

وزیر ارتباطات در انتقاد از مصوبه مجلس گفت: «سوالی که پیش می‌آید این است که چطور می‌شود به بنگاه اقتصادی گفت مالیات را ۱۰ درصد بالا ببر اما به تعرفه دست نزن. ما آن‌قدر ریاضی‌مان خوب نیست که بدانیم چطور می‌شود مالیات بالا برود و قیمت تکان نخورد؛ این اتفاق فقط یک فرمول دارد، این‌که بنگاه تعطیل شود.»

وزیر ارتباطات افزود: "دولت یک ماه و نیم قبل مصوب کرد اپراتورها چهار درصد از مالیات خود را به توسعه مناطق روستایی اختصاص دهد. زمانی که ما دغدغه مردم محروم را داریم و مدام می‌گوییم عدالت اجتماعی چه شد، آموزش مجازی به کجا رسید و با محرومان عکس می گیریم و منتشر می‌کنیم چطور می‌شود طرحی را تصویب کنیم که توسعه اینترنت در مناطق روستایی به واسطه آن محدود شود؟"

او با بیان این‌که سیاست دولت حمایت از اپراتورها است، درباره صحبت برخی نمایندگان در خصوص کم‌اظهاری درآمد اپراتورها، افزود: «نمی‌دانم این کم‌اظهاری که از آن‌صحبت می‌کنند کجاست؟ همه درآمد اپراتورها در بورس اظهار می‌شود و مگر ممکن است درآمدی باشد اما اظهار نشود؟»

آذری جهرمی افزود: «این‌گونه تصمیم‌گیری‌ها خلاف سیاست‌های نظام است و در این باره اگر نیاز باشد با شورای نگهبان مکاتبه خواهیم داشت و ممکن است این مصوبه مورد ایراد شورا هم قرار بگیرد.»

بر اساس این مصوبه، حق الامتیاز و حق السهم دولت از کارور (اپراتورهای خدمات دهنده مخابراتی) به میزان ۱۰ درصد افزایش یافته و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۰۴ نزد خزانه‌داری کل واریز می‌شود. منابع حاصل به میزان ۳۰ هزار میلیارد ریال با هدف حمایت از تولید و محتوا و فعالیت‌های فرهنگی و نظارت در فضای مجازی هزینه می‌شود.

مسوولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن به‌طور انحصاری برعهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا)‌ صدا و سیما است.

مجلس می گوید این اقدام در جهت تقویت زیر ساخت هاست و اپراتورها نباید اینترنت را گران کنند اما دولت معتقد این مصوبه باعث گران شدن اینترنت و یا تعطیلی اپراتورها می شود. 

منتقدان می گویند مصوبه مجلس به معنای گرفتن پول بیشتر از مردم و دادن آن به صداوسیما است. 

با این حال نمایندگان مجلس این ادعاها را رد می کنند. 

محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به بخشی از مصوبات امروز صبح مجلس درباره مالیات اپراتور‌ها مدعی شد: «دولت در لایحه بودجه پیش بینی کرده بود که ۷ هزار میلیارد تومان بابت ۲۸ درصد حق شبکه خود از اپراتور‌ها دریافت کند، اما بررسی اولیه مجلس نشان می‌داد که این درامد ۱۰ هزار میلیارد تومان است نه ۷ هزار میلیارد تومان بود و به نظر می‌رسد دولت ۳ هزار میلیارد تومان کم اظهاری کرده بود تا این رقم را درجای دیگر هزینه کند که البته مجلس این را اصلاح و برای آن محل هزینه، تعیین کرد.»

او افزود: "از طرفی مجلس مصوب کرد که حق امتیاز دولت از ۲۸ به ۳۸ درصد افزایش یابد. به دلیل این افزایش ۱۰ درصدی، درامد دولت افزایش پیدا می‌کند که با مصوبه مجلس این درامد مازاد صرف توسعه اینترنت در مناطق محروم و روستا‌ها و مناطقی که پوشش اینترنت ضعیف است بشود. "

عضو هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: «مجلس همچنین مصوب کرد که قیمت اینترنت در سال ۱۴۰۰ به هیچ وجه افزایش نیابد و این اجازه را به وزارت ارتباطات نداد و در حقیقت مجلس از افزایش قیمت اینترنت جلوگیری کرد.»

 


خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: