کد خبر: ۲۹۳۰۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۴ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۹
جریان اصلاح‌طلبی می‌تواند پایگاه اجتماعی خود را باز آفرینی کند؟
حدود 4 ماه تا انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 زمان باقی است و البته هنوز فضای سیاسی کشور کمتر شباهتی به حال و هوای انتخاباتی دارد.
قلم‌نیوز: به نظر می سرد اما فصل مشترک دو جریان اصلی اصلاح طلب و اصولگرا بلاتکلیفی آن ها از به اجماع رسیدن و البته سازوکار حضورشان در انتخابات باشد. اما اصلاح طلبان شرایط سخت تری را پیش رو دارند. آنها با حمایت از حسن روحانی طی دو انتخابات اخیر نتوانستند افکار عمومی را اقناع کنند. کمرنگ شدن مشارکت مردم البته قطعاً به ضرر اصلاح طلبان است و این مسئله تا به اینجای کار نشانه‌هایی از خود بروز داده است.

رو به تاسیس نهادی به منظور اجماع‌سازی میان تمامی احزاب و نیرو‌های اصلاح‌طلب آورده‌اند. نهادی که در آن تلاش شده دیدگاه‌های مختلف برای اصلاح اصلاحات دیده شود، اما همچنان از گوشه و کنار انتقاداتی به سبک و سیاق پیشبرد امور در این نهاد نوپا شنیده می‌شود.

«صفر اسلامی» در گفت‌وگو با ایرنا درباره استراتژی جبهه اصلاحات برای انتخابات پیش‌ رو، گفت: «مانیفستی در گذشته به تصویب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات رسید که ملاک عمل ما خواهد بود و استراتژی جدیدی تعریف نخواهیم کرد. در استراتژی که اعلام کردیم گفتیم شرکت در انتخابات باید آزاد، قانونی، عادلانه، در تراز قانون اساسی و با حضور نامزدهای اصلاح‌طلب و مورد تایید نهاد اجماع ساز باشد.

ما در این مانیفست قید نامزد اصلاح‌طلب را داریم. سخنگوی انجمن اسلامی معلمان ایران افزود: اگر بخواهیم قید حضور نامزد اصلاح‌طلب را نداشته باشیم، یا باید استراتژی خود را تغییر دهیم یا اینکه تصمیم جدیدی در نهاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان اتخاذ شود. بعید می‌دانم تصمیمی مانند انتخابات اسفند ۹۸ در جریان اصلاحات گرفته شود. آنچه تا اینجا به آن فکر شده و طراحی شده این است که نامزد ما حتما اصلاح‌طلب خواهد بود و هیچ اتفاق نظری روی نامزد اجاره‌ای یا عاریتی نداریم.»

نقش رئیس دولت اصلاحات در تصمیم اصلاح طلبان چیست؟

تسنیم نوشت: دبیرکل حزب اسلامی کار با اشاره به تفاوت اصلی نهاد انتخاباتی جدید اصلاح طلبان با شورای عالی سیاست‌گذاری گفت: در تشکیلات جدید برخلاف شورای عالی، نمایندگان احزاب هستند که حق رای دارند و حضور چهره‌های حقیقی صرفا به عنوان مشاور است.

حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار با اشاره به آخرین اخبار پیرامون تشکیل نهاد انتخاباتی جدید اصلاح طلبان گفت: در رابطه با سازوکار مجموعه جدید سعی شد تا بخشی از ایرادات و اشکالاتی که به شورای عالی سیاست گذاری وارد می‌شد در این سازوکار جدید مورد اصلاح و بازنگری قرار گیرد.

وی با اشاره به گزینه‌های ریاست بر این نهاد انتخاباتی جدید تصریح کرد: افراد مختلفی برای ریاست بر این نهاد مطرح هستند که با در نظر گرفتن شرایط سنی طبعاً آقای بهزاد نبوی ریاست سنی این نهاد را بر عهده خواهد داشت البته اینکه ایشان به عنوان رئیس این تشکیلات باقی بماند یا نماند یا اینکه اساساً تمایل به ریاست داشته باشد، بحث دیگری است و تاکنون نیز در این رابطه صحبتی صورت نگرفته است.

کمالی درباره احتمال ریاست خود بر این نهاد انتخاباتی خاطرنشان کرد: بنده برای کاری کاندیدا نشدم و اگر بحثی هم درباره احتمال ریاست بنده مطرح شده، صرفاً برداشت شخصی افراد بوده است.

دبیرکل حزب اسلامی کار در واکنش به اینکه بسیاری از فعالان اصلاح طلب معتقدند که ترکیب نهاد انتخاباتی جدید اصلاح طلبان تفاوت چندانی با ترکیب شورای سیاست گذاری ندارد، گفت: ایرادی که به شورای سیاست گذاری گرفته می‌شد این بود که اشخاص حقیقی همانند اشخاص حقوقی که نمایندگان احزاب بودند، حق رای داشتند در حالی که در نهاد انتخاباتی جدید چهره‌های حقیقی در نقش مشاور هستند.

وی همچنین درباره نقش رئیس دولت اصلاحات در نهاد انتخاباتی جدید اصلاح‌طلبان گفت: آقای خاتمی از ابتدا در جریان تشکیل این نهاد قرار داشته، ولی کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بوده که اقدام به تاسیس نهادی گرفته است. البته ترکیب این نهاد با گروه سه، چهار نفره‌ای که آقای خاتمی معرفی کرد، تکمیل شد. کمالی درباره آغاز رسمی فعالیت جبهه اصلاح طلبان ایران عنوان کرد: احتمالاً از فردا کار این جبهه جدید با دستور کار تشکیل هیئت رئیسه سنی آغاز می‌شود.

برگ برنده اصلاح طلبان در ۱۴۰۰ از نگاه معین

وزیر دولت اصلاحات می‌گوید: اگر تهدید خارجی یا موفقیت مهمی در سیاست خارجی رخ دهد و باعث حضور حداکثری مردم در انتخابات شود این حضور به نفع اصلاح‌طلبان خواهد بود.

به گزارش خبرآنلاین، مصطفی معین، چهره سیاسی اصلاح طلب و وزیر دولت اصلاحات این روزها که انتقادات به سیدمحمد خاتمی بیش از گذشته شده، اعلام می کند که نقش لیدری خاتمی همچنان پررنگ است و محوریت و محبوبیت او نزد اصلاح طلبانی که قصد خدمت به جامعه را بدون چشم داشتی از قدرت و رانت های آن دارند مانند گذشته وجود دارد.

او در عین حال برخلاف برخی چهره ها انتخاب بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بر نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ بی تاثیر می داند و می گوید: نسبت دادن موفقیت یا عدم موفقیت یک جریان سیاسی داخلی به انتخاب بایدن یا ترامپ می تواند یک انگ سیاسی و اجتماعی برای تضعیف آن جریان باشد هرچند مدیران و احزاب توانمند یک کشور می توانند از فرصت ها یا تهدیدهای ایجاد شده به دلیل تحولات داخلی یک ابرقدرت به نفع منافع ملی کشورشان بهره گیری مناسب کنند.

معین از سویی تاکید می کند اگر تهدید خارجی یا موفقیت مهمی در سیاست خارجی رخ دهد و باعث حضور حداکثری مردم در عرصه سیاسی کشور شود. حضور بیشتر مردم در انتخابات به نفع اصلاح‌طلبان خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که اصلاح‌طلبان می‌توانند برگ‌ برنده‌ای در این انتخابات داشته باشند؟ می گوید: تا برگ برنده را چگونه تعریف کنیم و در چه چیزی ببینیم؛ از نظر من برگ برنده واقعی عبارت است از تلاش و برنامه ریزی برای جلب اعتماد توده ناراضی، اعاده حیثیت از تفکر اصلاحی مبتنی بر رفع تبعیض و فساد، نقد مشفقانه ناکارآمدی موجود در مدیریت کشور و نیز کمک به بالا رفتن آگاهی و امید اجتماعی و توانمندی شهروندان و جوانان، فارغ از اینکه در این مقطع بتوانند یا نتوانند دولت را در اختیار بگیرند. باید به آفاق امیدبخش حاکمیت خرد جمعی جوانان و مدیریت علمی آنان در آینده کشور اندیشید و کمک کرد که زمینه های آن به تدریج فراهم شود.

معین همچنین می گوید: قرائن و برخی شواهد بدست آمده در نظرسنجی ها کاهش اعتماد عمومی را به جریان های سیاسی از جمله اصلاح طلبان و اصولگرایان نشان می دهد، ولی به نظرم این آسیب قابل ترمیم است. اگر فرهنگ انتقاد از خود و ارزیابی درست و بیطرفانه ضعف های عملکرد کلی جریان اصلاحات یا رفتار برخی از عناصر بدلی آن انجام شود، مردم به صداقت آنها اعتماد خواهند کرد.

منبع: ابتکار
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: