کد خبر: ۲۷۷۱۷
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۶ - ۱۰ دی ۱۳۹۹
عملیات اجرایی طرح مسکن بومیان جزیره کیش در زمینی به مساحت 8 هزار مترمربع با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش آغاز شد.
طرح مسکن بومیان کیش کلید خوردقلم‌نیوز:عملیات اجرایی طرح مسکن بومیان جزیره کیش در زمینی به مساحت 8 هزار مترمربع عصر امروز با حضور غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش آغاز شد.

غلامحسین مظفری رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نهم دی‌ماه در آئین عملیات اجرایی طرح مسکن بومیان کیش، این طرح را یکی از مطالبات به حق بومیان این منطقه برای برخورداری از مسکن ارزان‌قیمت عنوان کرد و گفت: پس از سپری شدن یک فرایند طولانی، بر اساس رویکرد مسئولیت اجتماعی و با هدف ساخت مسکن ارزان‌قیمت برای بومیان کیش تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد مستضعفان به امضا رسید که امروز شاهد آغاز عملیات اجرایی این طرح بزرگ و ارزشمند هستیم.

وی با بیان اینکه توجه به نیاز جدی اقشار مختلف ساکن در جزیره کیش در حوزه مسکن با اولویت بومی‌ها آغاز شده است، اظهار داشت: علاوه بر بومیان، اقشار دیگر جامعه نیز در این منطقه حضور دارند که با گرانی مسکن و شرایط سخت اقتصادی دچار مشکلات جدی هستند که برای رفاه حال تمام ساکنان این منطقه آزاد تهمیدات لازم اندیشیده شده است.

مظفری در رابطه با مراحل مختلف این طرح افزود: در مرحله نخست، این زمین که در موقعیت مناسبی قرار دارد با مساحت 5 هزار مترمربع برای اجرا در نظر گرفته شده بود که امروز این مساحت به 8 هزار مترمربع افزایش داده شد و ضمن آماده بودن زیرساخت‌ها، بنیاد مستضعفان هم با رویکردی که دارد به ساخت و اتمام این مجموعه کمک خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه کیفیت و سرعت در ساخت جزو مفاد اصلی این تفاهم‌نامه است، گفت: ساخت واحدهای مسکونی در این طرح برای اقشار ضعیف جامعه در قالب مسکن‌های ارزان‌قیمت طراحی شده است و امروز نیز شاهد آئین کلنگ‌زنی این طرح ارزشمند هستیم و مراحل اداری و اجرایی آن نیز به‌زودی آغاز خواهد شد.

مظفری در خصوص برنامه‌ریزی زمان‌بندی این طرح که در دستور کار قرار گرفته است و تلاش می‌شود تا هر چه زودتر با رعایت کیفیت و سرعت به اتمام برسد، عنوان کرد: خوشبختانه این مجموعه در قالب مسکن ملی که در سطح کشور در حال اجرا است، ساخته می‌شود و پیش‌نویس تفاهم‌نامه با وزارت راه و شهرسازی آماده و به امضا رسیده تا در اولین فرصت مقدمات واگذاری زمین فراهم شود.

وی افزود: تفاهم نامه‌ای که با وزارت راه و شهرسازی به امضا خواهد رسید در قالب طرح مسکن ملی زمینه بهره‌مندی اقشار مختلف ساکنان کیش از مزایای این طرح را فراهم خواهد کرد.

مظفری بیان داشت: نام‌نویسی و اولویت‌بندی در بستر سامانه‌ای به آدرس maskankish.ir راه‌اندازی شده است و شاخص ها و اولویت ها در این سامانه برای افراد بی بضاعت و کسانی که نیازمند واقعی هستند تعیین شده تا پس از اتمام مراحل ساخت، واحدها به آنان تعلق گیرد.

وی با بیان این که مرحل واگذاری واحدهای این مجموعه در مرحله نخست برای بومیان این منطقه در نظر گرفته شده است، عنوان داشت: واگذاری به ساکنان جزیره کیش هم بر اساس شاخص‌های تعریف شده به ترتیب اولویت که متفاوت از شاخص‌های واگذاری مسکن ملی سرزمین اصلی است، انجام خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه تصریح کرد: کسانی در این منطقه صاحب مسکن می شوند که مدت اقامت طولانی در این منطقه داشتند و از هیچ تسهیلاتی در جزیره کیش بهره‌مند نشده‌اند.

مظفری در خصوص هدف‌گذاری ساخت واحدهای مسکونی در مساحت بالغ بر 8 هزار متر مربع تاکید کرد: با توجه به این که پروانه ساخت، واگذاری زمین، با حداقل هزینه و به صورت اقساطی پیش بینی شده است، بنیاد مستضعفان نیز با رویکرد حمایتی از مصالحی که خود بنیاد تولید کننده عمده آن است استفاده کرده تا هزینه هابه حداقل برسد.

وی با تاکید بر اینکه قیمت تمام‌شده این مجموعه کمتر از قیمت ساخت مسکن های معمولی خواهد بود، گفت: چون سازمان منطقه آزاد کیش و بنیاد مستضعفان بدون هیچ سودی ساخت این مجموعه را عهده‌دار شده‌اند این واحد ها با قیمت مناسب به نیازمندان واگذار خواهد شد.

مظفری به تراکم ساخت این طرح که در کمیسیون شهرسازی در دست بررسی است، اشاره داشت و گفت: تراکم حداکثری بر اساس طرح جامع به این مجموعه اختصاص داده خواهد شد و تلاش بر این است تعداد واحدهای مسکونی این طرح افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد واحدها مشخص نشده است و تراکم فعلی متوسط است، گفت: با تراکم متوسط حدود 250 واحد مسکونی در این مجموعه پیش بینی شده است که در صورت افزایش تراکم امکانات بیشتری فراهم خواهد شد.

منبع: فارس
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: