کد خبر: ۲۶۹۳۵
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۷ - ۱۹ آذر ۱۳۹۹
۲ واکسن تا آخر دی وارد فاز انسانی می‌شوند
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به این‌که ۷ شرکت ساخت ۴ نوع واکسن کرونا را در پیش گرفته‌اند، زمان تزریق واکسن ایرانی کرونا را اعلام کرد.
قلم‌نیوز:دکتر مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ستاد توسعه‌زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسئولیت پیگیری و حمایت از واکسن‌سازها را برعهده دارد.

وی با تاکید بر این‌که در حال حاضر ۷ شرکت دانش‌بنیان وارد حوزه تولید واکسن کرونا شده‌اند، افزود: در حال حاضر این شرکت‌ها روی چهار نوع واکسنی که در دنیا وجود دارد (یا به فروش می‌رود یا تزریق می‌شود) تمرکز کرده‌اند. دو الی سه شرکت روی دو سه نوع واکسن مشترک فعالیت می‌کنند.

دبیر ستاد توسعه ‌زیست فناوری توضیح داد: یکی از این شرکت‌ها مشابه واکسن شرکت «فایزر» امریکا و «بایو ان تک» آلمان، یکی دیگر مشابه «سینوک» چین، دیگر واکسن مشابه واکسنی «آستروزنیکا» (تولیدکننده اکسفورد انگلیس بود که دانش فنی را به آستروزنیکا فروخت) در حوزه تولید واکسن کرونا فعالیت دارند.

به گفته وی، واکسن‌های مشهور دنیا را که وارد فاز انسانی شده‌اند شرکت‌های ایرانی هم در پیش گرفته‌اند و روی آنها کار می‌کنند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: از بین این واکسن‌ها که ستاد توسعه ‌زیست فناوری حمایت می‌کند دو واکسن تا آخر ماه آینده (دی ماه) وارد فاز انسانی می‌شوند؛ این دو واکسن از نوع «mRNA» و ویروس کشته‌شده هستند.

قانعی با تاکید بر این‌که فاز بالینی همان فاز یک انسانی است، افزود: مابقی شرکت‌هایی که در تعامل با معاونت علمی در حوزه تولید واکسن کرونا هستند تا آخر سال وارد فاز انسانی می‌شوند. یعنی تا پایان سال فاز انسانی چهار واکسن شروع می‌شود.

به گفته رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، یک واکسن دیگر که ذیل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تولید می‌شود و معاونت علمی دخالتی در تولید آن نداشته مجوز فاز انسانی را دریافت کرده است.

وی ادامه داد: واکسن‌سازهای دنیا هم اعلام کردند زودتر از دو الی سه ماه به ما واکسن نخواهند داد از این رو اگر درخواست هم داشته باشیم سه ماه طول می‌کشد که به ما واکسن بدهند.

قانعی با بیان این‌که ما اخیراً جلساتی با وزارت بهداشت و هیات رئیسه مجلس داشته‌ایم، گفت: عزم این‌که واکسن داخلی تقویت شود ایجاد و تصمیماتی گرفته شده که از واکسن‌سازها حمایت شود؛ قطعاً با اجرای این تصمیمات کشور سال آینده واکسن خواهد داشت.

به گفته رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، همان قولی که داده بودیم یعنی تا خردادماه ۱۴۰۰ واکسن‌های ایرانی قابل تزریق در جامعه خواهد بود.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: