کد خبر: ۲۶۶۰۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۸ - ۱۱ آذر ۱۳۹۹
جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه ۹۹
شاخص بورس صبح امروز کار خود را با کاهش هشت هزار واحدی در ۱۰ دقیقه آغاز کرد، اما بلافاصله این روند نزولی متوقف شد و جای خود را به روند صعودی داد.
قلم‌نیوز:شاخص بورس صبح امروز کار خود را با کاهش هشت هزار واحدی در ۱۰ دقیقه آغاز کرد، اما بلافاصله این روند نزولی متوقف شد و جای خود را به روند صعودی داد. طوری که با گذشت ۳۰ دقیقه از شروع بازار، شاهد رشد دو هزار و ۴۰۰ واحدی شاخص کل بودیم. در ساعات اولیه معاملات امروز شاخص کل ۱۷ صدم و شاخص هم‌وزن هفت صدم درصد رشد داشته‌اند و شرایط پرنوسانی را تجربه می‌کنند. تا اینجای کار نماد‌های تاپیکو، ومعادن، کگل، فولاد و شبندر بیشترین تاثیر مثبت و نماد‌های شستا و حکشتی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته‌اند.

نوسان بورس در اولین دقایق معاملات

در ساعات اولیه معاملات امروز از مجموع ۳۱۱ نماد بورسی معامله شده ۲۰۷ نماد با رنگ سبز روی تابلو بازار ظاهر شده‌اند و ۱۰۴ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. همچنین در بازار فرابورس از مجموع ۲۴۱ نماد معامله شده در ساعات اولیه، شاهد افزایش قیمت سهام در ۱۵۲ نماد و روند نزولی در ۸۹ نماد هستیم.
 
جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه ۹۹
نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه
 
نقشه بازار به خوبی نوسانات عجیب و غریب در ابتدای معاملات امروز را نشان می‌دهد. در این بین بانک‌ها و موسسات اعتباری بیشترین ارزش معاملات را شاهد هستند و در بین آنها برای خرید سهام دی، ونوین، وملل، وسینا و ... صف تشکیل شده، اما نمادهای اصلی گروه از جمله وتجارت، وبصادر و وبملت در همان نزدیکی قیمت روز گذشته معامله می‌شوند. خودرو و ساخت قطعات اغلب سبزرنگ هستند و شاهد تشکیل صف خرید در نمادهای خگستر، خزر، خمحرکه و خزامیا هستیم، اما درست مثل بانک‌ها، نمادهای اصلی این گروه یعنی خودرو و خساپا شرایط خوبی ندارند و با کاهش نسبی مواجه شده‌اند. محصولات شیمیایی به جز نمادهای بزرگ فارس و پترول که بدون تغییر نسبت به روز گذشته باقی مانده‌اند، دیگر نمادها اغلب شاهد تشکیل صف خرید هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی کار خود را با رنگ قرمز آغاز کرده‌اند و کمی کاهش قیمت را تجربه می‌کنند. در گروه فلزات اساسی و در غیاب فملی، اغلب نمادها سبزرنگ هستند و در مدار صعودی حرکت می‌کنند. شپنا تنها نماد قرمزرنگ در گروه پالایشگاه‌ها است و در حالی به روند نزولی افتاده که شاهد تشکیل صف خرید برای شبریز و شتران هستیم. انبوه‌سازی‌ها از جمله گروه‌های قرمزرنگ بازار امروز هستند و همچنان خون به دل سهامدارانشان می‌کنند. گروه‌های دارویی، فعالیت‌های کمکی، بیمه‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و استخراج کانه‌های فلزی از جمله گروه‌های سبزرنگ بازار به حساب می‌آیند.
 

برترین صف‌های خرید و فروش بازار امروز

بعد از پایان نوسانات در ابتدای معاملات امروز، شاهد تشکیل بزرگترین صف خرید در نماد تاپیکو بودیم. این نماد دیروز هم بیشترین تقاضا را برای خرید سهام به خود اختصاص داده بود و حالا با صف ۳۰۰ میلیارد تومانی به استقبال سهامدارانش آمده است. خگستر صف خرید ۱۸۷ میلیاردی و خزامیا صف خرید ۱۱۷ میلیاردی دارند و پرچم گروه خودرویی‌ها را بالا نگه داشته‌اند. بعد از آن‌ها نماد‌های فاسمین، وتوکا، بموتو و سیمرغ در فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید بورس به چشم می‌خورند. همچنین در بازار فرابورس امروز نماد‌ها کگهر، ذوب، سمگا، دی، بنو و شپاس شاهد تشکیل صف خرید قدرتمند هستند.  
 
در آن سوی بازار نماد پدرخش دوباره به روند نزولی افتاده و شاهد تشکیل بزرگترین صف فروش به ارزش ۵۴ میلیارد تومان در این نماد هستیم. غدام با صف فروش ۳۰ میلیاردی در رتبه دوم و انرژی ۱ با صف فروش ۱۹ میلیاردی در رتبه سوم قرار دارد.  
 

انقلاب صندوق پالایش در بورس

صندوق سرمایه‌گذاری ETF پالایشی یکم امروز با بیش از یک ماه تاخیر بازگشایی و معاملات آن آغاز شد. به محض انتشار پیام ناظر بازار مبنی بر آغاز معاملات صندوق پالایش، گروه پالایشگاه‌ها شاهد هجوم خریداران بودند. تا جایی که شپنا در عرض چند ثانیه از قیمت منفی سه درصد، به مثبت پنج درصد رسید و با صف خرید روبرو شد. ارزش هر واحد صندوق پالایش ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان محاسبه شده که نشان از سود هشت درصدی سرمایه‌گذاران این صندوق بعد از دو ماه انتظار دارد. هر واحد این صندوق در اولین معاملات، با قیمت ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. این بازگشایی روی کل بازار سرمایه تاثیر مثبتی داشت و باعث افزایش شاخص کل از ساعت ۱۱ به بعد شد.
 

رشد هشت هزار واحدی شاخص بورس در روز بازگشایی پالایش

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه با رشد هفت هزار و ۷۳۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۴۷۳ هزار و ۷۰۶ واحد رسید. در این روز شاخص کل ۵۳ صدم و شاخص هم‌وزن ۵۱ صدم رشد کردند که نشان از یکسان بودن شرایط برای شرکت‌های کوچک و نماد‌های شاخص‌ساز است. امروز نماد‌های تاپیکو، فارس، شپنا، فولاد، پارسان و شبندر بیشترین تاثیر مثبت و نماد شستا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشت. هرچند نباید از تاثیر غیرمستقیم بازگشایی نماد پالایش غافل شویم. چراکه از وقتی ناظر بازار خبر بازگشایی پالایش را منتشر کرد شاهد رشد دو هزار واحدی شاخص کل بود.
 
جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه ۹۹
نقشه بازار در پایان معاملات روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه
 
بررسی نقشه بازار در پایان معاملات امروز نشان می‌دهد نماد‌های بزرگ در هر گروه عموما شرایط خوبی را تجربه نکرده‌اند. برای مثال در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری به عنوان برترین گروه از نظر ارزش معاملات، نماد‌های وتجارت، وبصادر و وبملت با کاهش قیمت روبرو شدند و دیگر نماد‌ها مثل دی، ونوین، وپست و وملل روند صعودی داشتند. گروه صندوق‌های ETF عضو تازه‌واردی دارد. صندوق پالایش امروز با سود ۱۳ درصدی بازگشایی شد و با حجم معاملات بالا، گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به دومین گروه برتر تبدیل کرد. با بازگشایی نماد پالایش و آغاز معاملات واحد‌های این صندوق، گروه فرآورده‌های نفتی به رنگ سبز درآمد و شاهد افزایش قیمت سهام پالایشی بودیم. محصولات شیمیایی امروز عموما صعودی بودند، اما نماد‌های بزرگ این گروه یعنی پترول، فارس و آریا در این روند همراهی نمی‌کردند. در گروه خودرو و ساخت قطعات هم نماد اصلی یعنی خودرو ارز سهام خود را از دست داد و دیگر نماد‌ها از جمله خگستر، خکمک، خزر و خزامیا صعودی بودند. فلزات اساسی از این قاعده مستثنی نبود. در این گروه فولاد بدون تغییر نسبت به روز گذشته به کار خود پایان داد و دیگر نماد‌ها مثل ذوب، فرزین و فجر با رنگ سبز به کار خود پایان دادند. شستا امروز تنها نماد شاخص‌ساز با تاثیر منفی روی شاخص کل بود. همچنین رنگ قرمز در دیگر گروه‌ها از جمله انبوه‌سازی‌ها، عرضه برق و گاز، قندی‌ها و زراعت به چشم می‌آمد.
 

ارزش معاملات به ۲۴ هزار میلیارد تومان رسید

معامله‌گران بورس امروز بیش از ۱۳ میلیارد و ۷۴۶ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب دو میلیون و ۵۲ هزار معامله به ارزش ۱۶ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان دادوستد کردند. با در نظر گرفتن معاملات هفت هزار و ۴۱۸ میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود ۲۳ هزار و ۶۴۸ میلیارد تومان می‌رسد. امروز نماد‌های شپنا، دارا یکم و شستا بیشترین معاملات را شاهد بودند.  
 
منبع: فرارو
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: