کد خبر: ۲۴۸۳۷
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۵ - ۲۳ مهر ۱۳۹۹
روزشمار انتخابات آمریکا؛ تاکتیک تازه جمهوری‌خواهان علیه پلوسی
با تداوم پیشتازی جو بایدن بر دونالد ترامپ در نظرسنجی های منتشر شده، گزارش ها حاکی از آن است که جمهوری خواهان تاکتیک تازه ای را در پیش گرفته اند.
قلم‌نیوز:اولین هفته نظرسنجی‌ها بعد از ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کووید ۱۹ به طور کلی به تقویت امیدهای او برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری کمک چندانی نکرده است. بایدن در ۱۰ مورد از ۱۱ ایالت محل رقابت یا به اصطلاح ایالتهای "سوئینگ" از ترامپ پیش است که البته به طور نسبی میتوان رقابتشان را در دو ایالت جورجیا و اوهایو با در نظر گرفتن حاشیه خطا برابر دانست. به گزارش یاهونیوز، جو بایدن دموکرات در عین حال برتری‌اش را در هفت مورد از این ایالات گسترده‌تر کرده و میزان آرای بزرگی در فلوریدا، میشیگان، کارولینای شمالی و پنسیلوانیا داشته است.

بر طبق برآورد یو.اس.ای تودی، که خود آن هم بر پایه میانگین‌های نظرسنجی‌ها در "ریئل کلیر پلتیکس" و "فایو ترتی ایت" است، بایدن در سطح سراسر آمریکا با دو درصد افزایش، برتری خود بر ترامپ را به ۱۰ درصد رسانده است.میانگین‌گیری یو.اس.ای تودی نشان می‌دهد آرای جو بایدن در سطح سراسری ۵۲.۱ درصد و آرای ترامپ ۴۲ درصد است. در حالی که میانگین این آرا برای هفته گذشته به ترتیب ۵۰.۸ به ۴۲.۷ بود.

همچنین تازه‌ترین بررسی‌های روزنامه گاردین حاکی از آن است که با ورود رقابت‌های انتخاباتی آمریکا به فاز نهایی، جو بایدن با اختلاف ۱۷ درصد از دونالد ترامپ پیشی گرفته است. ۵۷ درصد از رأی‌دهندگان احتمالی آمریکا اعلام کردند که در روز انتخابات ۱۳ آبان به بایدن رأی‌ می‌دهند و تنها ۴۰ درصد از آنها از ترامپ حمایت کردند. طبق این گزارش، اختلاف ۱۷ درصدی نظرسنجی گاردین بیشتر از اختلاف نظرسنجی اوایل ماه جاری سی ان ان است که در آن بایدن با اختلاف ۱۶ درصد و جلب حمایت ۵۷ درصد از رأی‌دهندگان از ترامپ با حمایت ۴۱ درصدی جلوتر قرار گرفته بود.

به گزارش یورونیوز، نظرسنجی‌های اینوسترز بیزینس دیلی/ تکنومتریکا (IBD/TIPP) و همچنین دانشگاه کالیفرنیای جنوبی/ لس‌ آنجلس تایمز (USC/LA Times) در سال ۲۰۱۶ هر دو پیروزی ترامپ را پیش‌بینی کرده بودند که محقق شد.

یک روز قبل از انتخابات سال ۲۰۱۶ نظرسنجی اینوسترز بیزینس دیلی/ تکنومتریکا نشان داد که ترامپ با دو درصد اختلاف هیلاری کلینتون را شکست می‌دهد، از سوی دیگر دانشگاه کالیفرنیای جنوبی/ لس‌آنجلس تایمز نیز با انجام نظرسنجی جداگانه‌ای، اختلاف ۳.۲ درصدی پیشتازی ترامپ را پیش‌بینی کرده بود.

با این حال هیلاری کلینتون در نهایت در آرای عمومی ۲.۱ درصد بیشتر از دونالد ترامپ رای آورد اما در کالج الکترال شکست خورد.

در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آرای عمومی تعیین کننده نیست. در اغلب ایالت‌ها هر کدام از نامزدها که بیشترین رای را کسب کند، آرای الکترال آن ایالت را نیز به دست می‌آورد. هر کدام از نامزدها که بتواند اکثریت آراء را در کالج الکترال (۲۷۰ رای) به دست آورد پیروز نهایی انتخابات خواهد بود.

طبق نظرسنجی ۱۲ اکتبر ۲۰۲۰ اینوسترز بیزینس دیلی/ تکنومتریکا ترامپ با فاصله ۸.۵ درصدی از بایدن شکست می‌خورد. نظرسنجی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز نشان می‌دهد که بایدن با فاصله ۱۳ درصدی از دونالد ترامپ پیش است. این‌بار لس‌آنجلس تایمز در انجام این نظرسنجی با دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مشارکت نداشته است.

نتایج نظرسنجی یک شبکه اسرائیلی درباره انتخابات آتی آمریکا نشان می‌دهد که حدود دو سوم شهرک‌نشین‌هایی که در این نظرسنجی شرکت کردند، امیدوارند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فعلی آمریکا به دلیل ارتباط بسیار نزدیکش به این رژیم پیروز انتخابات شود. طبق نتایج نظر سنجی شبکه تلویزیونی "i۲۴news" رژیم صهیونیستی، حدود نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نسبت به روابط آمریکا و این رژیم در صورت پیروزی جو بایدن، کاندیدای دموکرات در انتخابات آمریکا ابراز نگرانی کردند.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهند که درصد بسیار بالایی از صهیونیست‌ها اخبار و تحولات مربوط به انتخابات آمریکا را دنبال می‌کنند، به شکلی که حدود نیمی از آنها اعلام کردند که تحولات مربوط به این مساله را از نزدیک دنبال می‌کنند و نزدیک به ۴۰ درصد نیز اظهار کردند به طور کلی به این موضوع توجه دارند.

در نتایج سه پرسش مهم این نظرسنجی در ارتباط با موضعگیری شهرک‌نشین‌ها نسبت به انتخابات آمریکا، ۴۸.۱ درصد از آنها به این سوال که "میزان توجه شما به اتفاقات پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چقدر است و تا چه میزان آنها را دنبال می‌کنید؟" پاسخ دادند "بسیار اهمیت می‌دهند"، ۳۹.۷ درصد از آنها پاسخ دادند "تا حدی اهمیت می‌دهند"، ۹ درصد پاسخ دادند "اهمیتی نمی‌دهند"، ۲.۸ درصد اعلام کردند، "اصلا اهمیت نمی‌دهند" و ۰.۳ درصد هم گزینه "نمی‌دانم" را زدند.
نقش مهم مذهب در پیروزی نامزدهای دموکرات و جمهوری خواه

ناگفته نماند که مذهب مقوله‌ای است که دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه آمریکا می‌توانند با تکیه بر آن، بر شمار آرای خود و شانس پیروزی‌شان در انتخابات بیفزایند. هرچند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در تلاش است حمایت مسیحیان انجیلی سفیدپوست را برای پیروزی اش جلب کند، یک گروه از مسیحیان هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه با تشکیل یک کمیته اقدام سیاسی درتلاشند حمایت مسیحیان از ترامپ را در هفته‌های مانده به انتخابات ۲۰۲۰ کاهش دهند. ترامپ و کارزار انتخاباتی اش به شدت متکی به رای دهندگان مسیحی است و رئیس جمهوری آمریکا ادعاهای بی پایه و اساسی مبنی بر خصومت بایدن و دموکرات ها با مذهب را مطرح کرده است.

باید دید که آیا حامیان بایدن می توانند حمایت انجیلی ها از ترامپ را تضعیف کنند یا نه.مطالعاتی از سوی مرکز تحقیقاتی «پیو» حاکی است که ۷۲ درصد از مسیحیان انجیلی سفیدپوست از عملکرد ترامپ راضی اند، میزانی که در طول دوره ریاست جمهوری اش تا حد زیادی پایدار مانده است.

اما تمهیدات کمیته جدید اقدام سیاسی مسیحیان به ارتباط گسترده با رای دهندگان مسیحی فراتر از پایگاه انجیلی های سفیدپوست چشم دارد. این کمیته امیدوار است به ائتلاف وسیعی از مسیحیان دست یابد، زیرا پیش بینی می شود که ائتلافی از مسیحیان با انتخاب مجدد ترامپ مخالف باشند. حزب دموکرات نیز منت رای دهندگان مذهبی را می کشد و اغلب بر کاتولیک بودن بایدن تاکید دارد.آمریکا کلیسای ایالتی ندارد. حدود ۷۰ درصد از آمریکایی های بزرگسال مسیحی هستند. حدود ۴۷ درصد پروتستان و بیش از نیمی از آنها مسیحیان انجیلی اند.

مسیحیان انجیلی به گروه های متفاوتی تعلق دارند که شامل باپتیستها، جنبش پنطیکاستی، لوتری ها و غیره می شوند. ۲۰ تا ۲۵ درصد از آمریکایی ها خود را مسیحیان انجیلی می دانند و بیش از هشت نفر از هر ۱۰ انجیلی سفیدپوست در سال ۲۰۱۶ از ترامپ در برابر هیلاری کلینتون رقیب دموکرات وی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند. انجیلی های سفیدپوست توجه خاصی به ترامپ دارند و اتهام مطرح شده جنسی علیه وی، لحن بد او، فرار مالیاتی و رفتار غیرکلیسایی وی میلیون ها انجیلی سفیدپوست را از او روگردان نکرده است.

لازم به ذکر است اگرچه قانون اساسی آمریکا در مورد اینکه ایالات متحده، کشوری سکولار است، موضع کاملا روشنی دارد، اما مذهب و سیاست در این کشور عمیقا درهم آمیخته است.
آخرین اخبار از مبارزات انتخاباتی

دونالد ترامپ شامگاه سه‌شنبه در گردهمایی خود در پنسیلوانیا سخنان خود را با حمله علیه جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکرات خود آغاز کرد و افزود: اگر بایدن پیروز شود، پیروزی چین خواهد بود اما اگر من برنده شوم، آمریکا و همه شماها پیروز شده‌اید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وب سایت خبرگزاری رویترز گزارش داد ترامپ در گردهمایی پنسیلوانیا شوی تازه ای به راه انداخت او با پرتاب ماسک ها خود در میان مردم اعلام کرد که دیگر از این بیماری رها شده است و همه آمریکایی ها رها خواهند شد. رئیس جمهور امریکا همچنین در طی سخنرانی انتخاباتی خود به چین و بایدن تاخت و درباره ایران نیز بار دیگر درباره شهید سردار سلیمانی گزافه همیشگی را تکرار کرد.رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر دموکرات‌ها را به سوسیالیسم منتسب کرد و گفت در صورت پیروزی بایدن، چین مالک آمریکا خواهد شد.رئیس جمهوری آمریکا در این اظهارات که بخش عمده آن در چند ماه اخیر بارها تکرار شده است، باز هم مدعی شد ابوبکر البغدادی را از بین برده و ۱۰۰ درصد قلمرو خلافت داعش را بازپس گرفته‌اند.

ترامپ همچنین با تکرار اهانت به سردار شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس ایران را به دستور وی ترور شد، مدعی شد تروریست شماره یک جهان را حذف کرده‌اند و اکنون او از بین رفته است.وی که بارها از رسیدن به توافق با ایران سخن گفته است و در عین حال شدیدترین تروریسم اقتصادی را متوجه مردم ایران ساخته است، به اقدام خود در خروج از توافق بین‌المللی هسته‌ای اشاره کرد و افزود: بدترین معامله‌ای که تاکنون دیده‌ام چیست؟ این جان کری است. شخص کاملا بی کفایت بود و نمی‌دانست در چه جهنمی می‌رود. او ۱۵۰ میلیارد دلار که ۱.۸ میلیارد آن پول نقد بود را برای هیچ چیز داد.

ترامپ افزود: من در مدت ۴۷ ماه بیشتر از ۴۷ سال جو بایدن کار کردم. بایدن نسبت به هر نامزد دیگر ریاست جمهوری، بیشترین گرایش را به دستور کار جناح چپ دارد. او قصد دارد انرژی شما را از بین ببرد و کشور شما را خراب کند.

رئیس جمهوری آمریکا با این اتهام علیه بایدن که می‌خواهد تعرفه‌ها را از چین بردارد، اضافه کرد: او اجازه می‌دهد، صنایع فولاد و آلومینیوم و همه چیز را به غارت ببرند. آنچه که برای بایدن ثابت است، تسلیم شدن است. تسلیم می‌شود، چه چین باشد، چه کوبا. چه طور توافقی با کوبا انجام دادند؟ترامپ اظهار کرد: آن توافق چقدر بد بود؟ من آن را تمام کردم. چرا چین و جناح چپ برای پیروزی بایدن سرسخت هستند زیرا او مشاغل ما را به چین تسلیم خواهد کرد. چین مالک ایالات متحده خواهد بود. اگر آن شخص خواب‌آلود این جایگاه را به دست آورد، می‌توانید پنسیلوانیا را فراموش کنید و می‌دانید که خیابان‌هایتان هم تسلیم شورشیان خواهد شد.

وی در حالی این حرف را می زد که در ابتدای این تجمع انتخاباتی ماسک خود را در آورده و به سوی جمعیت پرتاب کرد. وی از مردم حاضر در این تجمع نیز نخواست که ماسک استفاده کنند و برخی از حاضران ماسک داشته و تعدادی نیز بدون ماسک بودند.

در آن سو  جو بایدن روز سه شنبه در فلوریدا گفت از زمانی که ترامپ از کووید-۱۹ بهبود یافته، غلط‌گویی ترامپ ۲ برابر شده است. من برای بهبودی او دعا کردم و امیدوار بودم که حداقل او تا حدودی تزکیه شود اما او چه کرده است؟ او فقط اطلاعات غلطی را که قبلاً در بدتر کردن آن انجام داده، ۲ برابر کرده است.نامزد دموکرات‌ها برای ریاست جمهوری آمریکا ادامه داد بسیاری از زندگی‌ها بی‌مورد از دست رفته است زیرا این رئیس جمهوری بیش از آنچه که به فکر سلامتی سالمندان باشد، به بازار سهام اهمیت می‌دهد.

به گزارش نیویورک تایمز، بایدن رویکردهای سیاست ترامپ در مورد مراقبت‌های بهداشتی از سالمندان و همچنین مدیریت همه‌گیری کرونا را زیر سوال برد و اضافه کرد: چه تعداد از سالمندان به دلیل شیوع همه‌گیری نتوانسته‌اند نوه‌های خود را در آغوش بگیرند.وی تصریح کرد: رفتار شخصی بی پروای ترامپ از زمان تشخیص ابتلا به کرونا غیر منطقی بوده است. هرچه دونالد ترامپ رئیس جمهوری باشد، بی پرواتر می‌شود. سه هفته دیگر تا پایان این دیوانگی.

سالمندان بخش قابل توجهی از رای‌دهندگان در فلوریدا را تشکیل می‌دهند و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که پس از حمایت شدید از ترامپ در سال ۲۰۱۶ ، بسیاری از رئیس جمهوری روی برگردانده‌اند.

تیم مورتا سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ اما در واکنش به این اظهارات، بایدن را به بازی با زندگی مردم بر سر ویروس متهم کرد و گفت: ترامپ در ۴۷ ماه بیشتر از بایدن در ۴۷ سال به موفقیت رسیده است.

بایدن همچنین خبر داد که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در آخرین برنامه تبلیغاتی او حاضر خواهد شد.اگرچه اوباما از ابتدا تا کنون در نشست‌های مجازی حضور یافته و از بایدن حمایت کرده است و حتی برای او اعانه جمع آوری می‌کند اما با نزدیک شدن به موعد انتخابات به نظر می‌رسد نقش فعال‌تری برای پشتیبانی از معاون اول خود ایفا خواهد کرد.

با این حال هنوز برنامه‌ای برای اوباما مشخص یا اعلام نشده است. رئیس جمهوری چهل و چهارم آمریکا همچنان در میان دموکرات‌ها محبوبیت دارد و به تازگی هم در یک کلیپ تبلیغاتی، مردم را برای دادن به بایدن تشویق کرده است.
صف های طولانی در تگزاس و خطر مبتلا شدن رأی دهندگان

شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی اعلام کرد، رای گیری اولیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در منطقه تگزاس شروع شده و در این منطقه مردم برای انداختن آرای شان به صندوق‌ها ناچارند در صف‌های طولانی چشم انتظار بمانند و در برخی مناطق تگزاس مردم ناچار بوده اند مدت دو ساعت در صف‌های رای گیری بایستند.  در ایالت هریس که شامل هوستون است ، تا ظهر به وقت محلی ۵۰ هزار رأی ثبت شده است. در کل ، ۱۲۲ مکان رای گیری در منطقه مترو هوستون فعالیت می کنند.

شبکه سی ان ان افزود دادگاه فدرال در تگزاس از فرماندار این ایالت درخواست کرده است که تعداد صندوق‌های اخذ رای را در محلات مختلف این منطقه افزایش بدهد.تگزاس که ذاتا ایالت هوادار جمهوریخواهان است، با توجه به انتشار نظرسنجی‌ها که از پیشتازی بایدن در ایالت‌های مختلف حکایت دارد، به عرصه رقابت امسال ریاست جمهوری آمریکا تبدیل شده است. نظرسنجی‌ها در تگزاس نشان می‌دهد بایدن با فاصله کمی، عقب‌تر از ترامپ قرار دارد.

شبکه سی ان ان افزود در برخی مناطق ایالت جورجیا رای دهندگان حتی ناچار بوده اند تمام طول یک روز را برای انداختن آرای شان در صف‌های رای گیری بایستند.خبرنگار شبکه سی ان ان هم در گزارشی گفت در برخی مناطق جورجیا رای دهندگان ناچار شده اند مدت شش ساعت در صف‌های رای گیری بایستند. ایالت جورجیا یکی از ایالت‌های تعیین کننده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است و برخی از رای دهندگان گفته اند در لحظات آخر تصمیم گرفته اند که به شکل پستی آرای شان را به صندوق‌ها نیندازند. علت هم آن است که این افراد می‌گویند معتقدند انداختن آرای شان به شکل حضوری در صندوق‌ها مطمئن‌تر است.

بر اساس آمار "یو اس الکشنز پراجکت"، سایت مربوط به اطلاعات انتخابات آمریکا، در حالیکه سه هفته تا انتخابات آمریکا باقیست، آمریکایی‌ها ۱۰ میلیون رای را یا به شکل حضوری یا پستی در سراسر این کشور تحویل داده اند. بسیاری از رای دهندگان می‌گویند برای اجتناب از تجمع در روز انتخابات با توجه به نگرانی‌هایی که از ویروس کرونا وجود دارد، مایلند رای خود را زود ارائه دهند.

تداوم اعتراضات در پورتلند و جایگزینی مجسمه گوزن با مجسمه رئیس‌جمهور آمریکا!

معترضان در پورتلند پس از پایین کشیدن مجسمه برنزی یک صد ساله "آبراهام لینکلن" و "فرانکلین دلانو روزولت"روسای اسبق ریاست جمهوری آمریکا، مجسمه ساخت خود را که به یک گوزن شمالی شباهت دارد، به جای آن نشاندند. به گزارش دیلی میل، معترضان همچنین مجسمه لینکلن و روزولت را آتش زدند و به شدت آن را خراب کردند. مبارزه بومیان و سیاه‌پوستان آمریکایی یا نمادهای نژادپرستی طی ماه‌های اخیر بسیار پررنگ بوده است.

درماه ژوئن، گروهی از معترضین مجسمه توماس جفرسون را جلوی دبیرستان همنام وی در پورتلند پایین کشیدند.گروه دیگری نیز مجسمه جورج واشنگتن در شمال شرقی پورتلند را سرنگون کردند.سومین رئیس جمهور آمریکا نیز بیش از ۶۰۰ نفر را در طول زندگی خود به بردگی گرفت. در پورتلند چندین مجسمه که به نظر می‌رسید موارد احتمالی حملات بعدی باشند برداشته شدند.این چندمین اقدام معترضان به سیاست‌های نژاد پرستانه در آمریکا است.
دستور آماده باش پلیس برای مواجهه با اعتراضات انتخاباتی

یک یادداشت افشا شده نشان می دهد که به اداره پلیس نیویورک دستور داده شده است که پیش و بعد از انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ در آمریکا در حالت آماده باش باشند.

در این سند که گفته می‌شود کمیسر «درموت شی» آن را نوشته، انتخابات پیش‌رو در ماه نوامبر، جنجالی‌ترین انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ مدرن توصیف شده که ممکن است برنده آن تا هفته‌ها تعیین نشود.

بر اساس یادداشتی که به دست شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان رسیده است، از همه افسران اداره پلیس نیویورک خواسته شده است تا برای مأموریت از ۲۵ ماه اکتبر آمادگی داشته باشند.

در این یادداشت آمده است: ما باید اعتراضاتی که ممکن است از نظر اندازه، فراوانی و شدت در دوره قبل از انتخابات و احتمالاً در سال ۲۰۲۱ افزایش یابند را پیش‌بینی و خود را (برای مقابله با آن‌ها) آماده کنیم.
حذف حساب های جعلی طرفداران ترامپ در توسط توئیتر

به گزارش پایگاه اینترنتی العهد لبنان شبکه اجتماعی توئیتر از بستن حساب های کاربری جعلی متعدد خبر داد که وانمود می کردند آمریکایی های آفریقایی تبار طرفدار ترامپ هستند و هزاران دنبال کننده جذب کرده بودند.شبکه اجتماعی فیس‌بوک نیز چند روز پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد، از آغاز ماه اکتبر تا کنون ۲۰۰ حساب کاربری فیس‌بوک، ۵۵ صفحه اینترنتی و ۷۶ حساب کاربری فیس‌بوک در اینستاگرام را حذف کرده است.بر اساس این بیانیه، شبکه فیس‌بوک تحقیقات در مورد نقش کاربرها در نحوه برگزاری انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا پس از گزارش ماه گذشته روزنامه واشنگتن پست در زمان تشکیل تجمعات انتخاباتی آغاز کرد.

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، شرکت فیس‌بوک که مالک چندین پلتفرم شبکه اجتماعی غیر از شبکه فیس‌بوک است، همچنین اعلام کرد که از زمان بسته شدن صندوق‌های رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سوم نوامبر (۱۳ آبان‌ماه)، تبلیغات سیاسی را دست‌کم تا یک هفته ممنوع خواهد کرد.

فیس‌بوک که دو هفته پس از اعلام مشابه توسط شرکت گوگل این موضوع را مطرح کرده، دلیل این سیاست را کم کردن احتمال سر درگمی مردم درباره نتایج انتخابات یا مواجه نشدن مردم با پیام‌های گمراه کننده در مورد نتایج شمارش آرا عنوان کرده است.این شرکت که مدت ممنوعیت تبلیغات سیاسی را دست‌کم یک هفته با احتمال تغییر اعلام کرده، همچنین گفت که سیاست‌های خود را به روز رسانی خواهد کرد تا دعوت (صریح یا ضمنی) از کاربران برای مشارکت در «نظارت مخرب بر صندوق‌های رای» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را ممنوع کند.
انتقاد سناتور آمریکایی از فضای سیاسی کشورش و ادبیات زننده ترامپ

به گزارش پایگاه اینترنتی سی ان ان؛ میت رامنی، سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا و نامزد ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ روز سه شنبه در بیانیه‌ای که در حساب رسمی خود در توییتر منتشر کرد، از فضای سیاسی آمریکا که در آن جمهوریخواهان به رهبری ترامپ و دموکرات‌ها از ادبیات شنیعی علیه هم استفاده می‌کنند، به شدت انتقاد کرد.

رامنی همچنین با انتقاد از دموکرات‌ها به علت رفتارها و لفاظی هایشان نوشت: "این که در سیاست کشورمان گفتگوهای سرزنده جایشان را به جار و جنجال‌های زننده، شنیع و آکنده از نفرتی داده اند مرا آشفته می‌کند. "سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا افزود، ترامپ به نامزد معاون ریاست جمهوری حزب دموکرات لقب دیو می‌دهد، بارها "نانسی پلوسی"، رئیس مجلس نمایندگان را دیوانه خطاب می‌کند، از وزارت دادگستری می‌خواهد رئیس‌جمهور پیشین را زندانی کند و درست در همان روزی که مشخص می‌شود توطئه‌ای برای ربودن فرماندار میشیگان در کار بوده است، او را هدف حمله لفظی قرار می‌دهد. "
رامنی همچنین از آن چیزی که رفتارغیرقابل قبول دموکرات ها، از جمله تصمیم رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر پاره کردن متن سخنرانی سالانه ترامپ در اوایل امسال و حمله اخیر "کیت اولبرمان" تحلیگر ورزشی به جمهوری خواهان که در آن وی در برنامه‌ای در توئیتر رئیس جمهور را تروریست خطاب کرد، انتقاد کرد. رامنی همچنین از هیچ نامزدی حمایت نکرد و در بیانیه خود گفت "با نزدیک شدن به انتخابات سکوت کرده ام. "

تاکتیک تازه جمهوری خواهان برای عزل پلوسی

داگ کالینز عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا با طرح این ادعا که خانم نانسی پلوسی رئیس دموکرات این مجلس و از مخالفان سرسخت سیاست های دونالد ترامپ دچار «زوال عقل» شده است، با ارائه قطعنامه ای که می‌تواند یکی از تاکتیک‌های جدید انتخابات جناح ترامپ باشد، خواستار برکناری او از پست ریاست شده است. به گزارش واشنگتن تایمز این نماینده جمهوریخواه از ایالت جورجیا گفت بزودی قطعنامه ای را ارائه می دهد که در آن بیان می شود واضح است که نانسی پلوسی از نظر ذهنی صلاحیت ادامه فعالیت به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را ندارد.

در این قطعنامه، پلوسی به نقض قانون اساسی، هدر دادن وقت مجلس درباره استیضاح و نداشتن صلاحیت متهم می شود.کالینز در توئیتر نوشت: تمایل نداشتن نانسی پلوسی برای تبعیت از قانون اساسی، در کنار اقدامات اخیر او توانایی ذهنی او را زیر سوال می برد. مهم است که اعضای مجلس نمایندگان آمریکا خواستار برکناری او شوند.

 اشاره این نماینده به اقدامات دیگر پلوسی احتمالا به درخواست هفته گذشته رئیس مجلس نمایندگان مربوط می شود که همزمان با بیماری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به دلیل ابتلا به ویروس کرونا گفت او به دنبال کمیسیون دو حزبی است که بتواند مطابق با اصل ۲۵ قانون اساسی آمریکا رئیس جمهوری را که از نظر عقلانی صلاحیت ندارد، برکنار کند.

شبکه خبری فاکس نیوز نوشت: این قطعنامه همچنین پلوسی را متهم می کند که وقت اکثریت مجلس نمایندگان را صرف تحقیقات بی حاصل و بدون پایه و اساس کرده است و طراح اولین رای گیری حزبی برای آغاز تحقیقات استیضاح از رئیس جمهوری در طول تاریخ این کشور است. واشنگتن تایمز شانس موفقیت تصویب این قطعنامه را اندک پیش بینی کرده است.
به لحاظ بازارهای مالی کفه ترازو به سمت بایدن متمایل است

پایگاه ای بی سی در تحلیلی می نویسد که با نزدیک بودن به انتخابات سوم نوامبر بازارهای مالی آمریکا باخت ترامپ را در انتخابات پیش بینی می کنند. بر اساس این تحلیل ماه گذشته قیمت مشتقات در آمریکا افزایش چشمگیری داشته است و سرمایه گذاران بر این باور بودند که نتایج انتخابات آمریکا می تواند هفته ها و یا ماه ها مورد مناقشه باشد. از آن زمان به بعد دو اتفاق دیگر مهم نیز رخ داد؛ یکی اولین مناظره دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری و سپس ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کوویدـ۱۹.  شان کالو استراتژیست ارشد ارزی، که بازار واحدهای مختلف را بررسی و پیگیری می کند و نظرات معامله گران را زیر نظر دارد می گوید که پس از این دو رویداد بازارهای مالی یک پیروزی راحت و بی دردسر را برای جو بایدن پیش بینی می کنند. وی می گوید طبق آخرین مناظره و نوسانات در نظرسنجی های انجام شده اتفاق نظر کلی بین فعالان بازار این است که احتمالاً شاهد یک برد راحت برای بایدن باشیم.

طبق تحقیقات انجام شده در زمان برگزاری اولین مناظره میان دو نامزد، دلار آمریکا شاهد افت و دلار استرالیا شاهد رشد بود؛ به همراه یک سری دیگر از واحدهای ارزی پرریسک تر؛ که می تواند سیگنال مهمی برای پیروزی بایدن باشد. طبق چارت زیر پزو مکزیک طی یک ماه صدرنشین بود:

در حالی که در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ به پایین تر حد خود رسیده بود. معامله گران پزو نگران پایان یافتن توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) توسط ترامپ بودند.

همچنین بازار بورس در آمریکا نیز یک پیروزی راحت برای بایدن پیش بینی می کند.

نمودار زیر روند صعودی گسترده بازار سهام آمریکا را از زمان اولین مناظره ریاست جمهوری بین دو نامزد نشان می دهد.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: