کد خبر: ۲۴۶۳۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۱ - ۱۹ مهر ۱۳۹۹
پیش‌بینی قیمت سکه و طلا برای هفته پیش رو
قیمت سکه طلا و نرخ دلار تنها یک ساعت پس از بازگشایی بازار‌ها در روز شنبه ۱۹ مهرماه طبق پیش‌بینی‌ها، دوباره محدوده‌های روانی خود را پس گرفتند. الان که ظهر شنبه است، سکه در میانه کانال ۱۵ میلیون تومان قرار دارد و دلار هم وسط کانال ۳۰ هزار تومان را برای خود انتخاب کرده است.
قلم‌نیوز:اتفاقی که برای دلار رخ داده بعد از رجزخوانی‌های ترامپ و ادعا‌ها درباره تحریم چندین و چند بانک ایرانی طبیعی به‌نظر می‌رسید. اتفاقی که در بازار ارز رخ داده کاملا یک اثر روانی به‌حساب می‌آید که معمولا کوتاه‌مدت خواهند بود، اما این اتفاق بازار سکه و طلا را هم در ابتدای هفته درگیر کرده. هفته گذشته با اینکه طلای جهانی به کانال هزار و ۸۰۰ دلار سقوط کرد، قیمت طلا در بازار ایران کاهش چندانی نداشت. حالا در ابتدای هفته جدید طلای جهانی صعودی شده و همچنین نظم بازار ارز دوباره به‌هم خورده است. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز که دیروز با وجود تعطیلی بازار تا یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رشد کرده بود، صبح امروز تا آستانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پیش رفت. این حد نهایی تاثیری است که رشد قیمت ارز باید در بازار طلای داخلی بگذارد.

پیش‌بینی قیمت سکه و طلا برای هفته پیش رو

قیمت سکه و طلا رابطه تنگاتنگی با دلار پیدا کرده. طوری که تاثیر طلای جهانی به حداقل رسیده و این مورد را می‌توان در بی‌تفاوت بودن بازار داخلی به ریزش ۱۰۰ دلاری قیمت جهانی انس در ابتدای هفته گذشته مشاهده کرد. حالا برای هفته پیش رو تمام تهدیدات در بازار ارز می‌تواند به عنوان یک عامل برای افزایش قیمت سکه و طلا به‌حساب بیایند. دور جدید تحریم‌های آمریکا با اضافه شدن ۱۷ بانک ایرانی به فهرست قبلی، می‌تواند تاثیر هیجانی کوتاه‌مدتی داشته باشد. بعید نیست در هفته پیش رو فعالان بازار ارز همین خبر را بهانه کنند و قیمت دلار را بالا ببرند. اتفاقی که در همین سه، چهار ساعت معاملات صبح روز شنبه ۱۹ مهرماه رخ داده و می‌تواند تا دو، سه روز آینده ادامه داشته باشد.

پیش‌بینی‌ها از بازار جهانی نشان از رشد قیمت هر اونس طلا دارد. به خصوص که دیروز جمعه شاهد رشد ۱.۷ درصدی قیمت طلای جهانی و بازگشت آن به کانال هزار و ۹۰۰ دلاری بودیم. طلا در سپتامبر تا اینجای کار بیش از چهار درصد از ارزش خود را از دست داده و در مسیر ثبت بدترین عملکرد ماهانه از نوامبر ۲۰۱۶ قرار دارد. کارشناسان بازار‌های جهانی می‌گویند احتمالا قیمت اونس طلا تا انتخابات آمریکا در محدوده هزار و ۹۰۰ دلار باقی می‌ماند. آن‌ها اعتقاد دارند افزایش قیمت اونس جهانی در روز‌های اخیر به خاطر کاهش ارزش دلار همزمان با روند مناظرات انتخابات آمریکا است و می‌تواند در کوتاه‌مدت ادامه داشته باشد.

پیش‌بینی افزایش قیمت طلای جهانی در کوتاه‌مدت و همچنین احتمال رفتار هیجانی در بازار ارز، پیش از شروع معاملات امروز درباره یک هفته صعودی در بازار سکه و طلا هشدار می‌داد. به خصوص که اتفاقات هفته گذشته نشان می‌داد حتی روند نزولی در بازار‌های جهانی، نتوانسته قیمت سکه و طلا را کاهش دهد و هر دوی آن‌ها منتظر تغییر قیمت دلار هستند.

قیمت هر اونس طلای جهانی دیروز با افزایش ۳۴ دلاری به حدود هزار و ۹۲۸ دلار رسید و بعد از یک هفته دوباره به کانال هزار و ۹۰۰ دلار بازگشت. این افزایش می‌تواند قیمت طلا را تا ۲۰ هزار تومان جابه‌جا کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد با در نظر گرفتن اونس هزار و ۹۲۸ دلاری و دلار ۲۹ هزار و ۷۵۰ تومانی، ارزش هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود یک میلیون و ۳۸۲ هزار تومان خواهد بود. در آخرین روز کاری یعنی چهارشنبه هفته گذشته، طلافروشی‌ها قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار را یک میلیون و ۳۶۷ هزار تومان در نظر می‌گرفتند. همچنین با افزایش قیمت اونس و دلار، ارزش واقعی هر سکه به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد رسید و اگر سکه بخواهد حباب یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی خود را حفظ کند، احتمالا برای هفته پیش رو دوباره شاهد رکوردشکنی سکه و افزایش قیمت آن تا بالاتر از رکورد قبلی یعنی ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان باشیم. اگرچه در معاملات امروز صبح یعنی شنبه ۱۹ مهرماه با توجه به عبور دلار از نرخ ۳۰ هزار تومان، قیمت سکه هم حدود ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.
 
تغییرات قیمت طلا در هفته پر نوسان گذشته

بازار سکه و طلا هفته پرنوسانی را پشت سر گذاشته است. در هفته گذشته، سکه تمام نهایتا کار خود را با کاهش ۴۵۰ هزار تومانی به پایان رساند. سکه تمام طرح قدیم یک میلیون تومان ارزان شد و نیم سکه و ربع سکه هر کدام کاهش ۲۵۰ هزار تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. در طرف مقابل قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۴۰ هزار تومان در هفته گذشته افزایش داشت.

شنبه هفته گذشته قیمت سکه تمام در یک روز ۶۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد و از ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. در این روز نیم سکه و ربع سکه هر کدام ۱۵۰ هزار تومان ارزان شدند و در بازار با قیمت هشت میلیون و ۲۵۰ و پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومان فروخته شدند. با این وجود طلا صرفا در حد ۱۱ هزار تومان ارزان شد و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار از یک میلیون و ۳۵۰ هزار به یک میلیون و ۳۳۹ هزار تومان کاهش پیدا کرد.
 
یکشنبه روز بازگشت بود. طوری که کاهش قیمت‌ها در روز شنبه خنثی شد و شاهد بازگشت نرخ‌ها به روز جمعه بودیم. طوری که سکه تمام دوباره ۶۰۰ هزار تومان گران شد و به ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بازگشت. این رقم در بازار طلا و سکه رکورد به حساب می‌آید. در این روز همه‌چیز عینا مشابه اول هفته بود. نیم‌سکه و ربع سکه به ترتیب هشت میلیون و ۴۰۰ هزار و پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت خوردند و طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان برگشت.

دوشنبه سقوط سنگین اتفاق افتاد. قیمت سکه در روز دوشنبه هفته گذشته همزمان با ریزش قیمت دلار به محدوده ۲۷ هزار تومان، یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد و به مرز ۱۴ میلیون تومان رسید. سکه در این روز برای ساعاتی به کانال ۱۳ میلیون تومان وارد شده بود. در این روز سکه طرح قدیم با کاهش یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی تا ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ارزان شد و نیم سکه به کانال هفت میلیونی برگشت. قیمت طلا هم در واکنش به اتفاقات بازار تا یک میلیون و ۳۰۶ هزار تومان عقب‌نشینی کرد و در یک قدمی کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی قرار گرفت.

سه‌شنبه کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا ادامه نداشت و شاهد بازگشت روند صعودی بودیم. البته این بار افزایش قیمت‌ها آرام‌تر از دفعه قبل بود. سکه تمام سه‌شنبه ۵۵۰ هزار تومان گران شد و به ۱۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید. سکه طرح قدیم هم با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی ضمن بازگشت به کانال ۱۳ میلیونی در محدوده ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار گرفت. نیم‌سکه و ربع‌سکه هم هر کدام ۲۰۰ هزار تومان گران شدند. در این روز قیمت طلا بیشترین افزایش را داشت. طوری که قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۳۴۵ هزار تومان رسید.

چهارشنبه طلا رکورد شکست و به سطح جدیدی از قیمت‌ها رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار در آخرین روز کاری هفته با افزایش ۲۲ هزار تومان در محدوده یک میلیون و ۳۶۷ هزار تومان قرار گرفت. سکه تمام در این روز به نزدیکی کانال ۱۵ میلیونی برگشت و ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان قیمت خورد. در این روز نیم‌سکه و ربع‌سکه هم هرکدام ۲۰۰ هزار تومان گران‌تر شدند. در این روز نیم‌سکه هشت میلیون و ۱۵۰ هزار و ربع سکه پنج میلیون و ۱۵۰ هزار تومان قیمت خوردند.

تعطیلات آخر هفته به نفع طلا و به ضرر سکه تمام شد. طوری که شاهد کاهش قیمت نسبی سکه‌ها و افزایش ۲۳ هزار تومانی قیمت طلای ۱۸ عیار بودیم. دیروز در بازار آزاد و در تعطیلی طلافروشی‌ها شاهد سکه ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومانی و طلای یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومانی بودیم. این رقم بالاترین قیمت برای هر گرم طلای ۱۸ عیار به حساب می‌آید.

رکوردشکنی حباب یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی

حباب قیمت سکه به بالاترین حد خود رسیده است. کاهش قیمت جهانی انس و همچنین عقب‌نشینی دلار در هفته گذشته، باعث شد ارزش واقعی سکه کاهش چشمگیری داشته باشد و اختلاف زیادی بین ارزش و قیمت سکه به وجود بیاید. تا جایی که در روز‌های پایانی هفته گذشته شاهد حباب یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی در قیمت سکه تمام بودیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سکه همین سه سال پیش یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود و حالا حباب آن به چنین محدوده‌ای رسیده است.

بازدهی ۲۴۰ تا ۲۹۰ درصدی در یک سال

اگر قیمت‌های امروز را به‌‌‌خاطر رشد هیجانی درنظر نگیریم و مبنای محاسبه را آخرین قیمت در هفته گذشته لحاظ کنیم، باید بگوییم سرمایه‌گذاران بازار طلا بازدهی چشمگیری را تجربه کرده‌اند. پارسال این موقع قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۸ هزار تومان بود. شاید باور نکنید، اما فقط یک سال از آن روز‌ها گذشته. مهرماه سال گذشته سکه تمام در محدوده چهار میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شد و نیم‌سکه دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود. ربع سکه هم یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروش می‌رفت. مقایسه این اعداد با قیمت‌های فعلی نشان می‌دهد طلا در این مدت با رشد ۲۴۰ درصدی تقریبا ۳.۴ برابر شده است. سکه تمام افزایش ۲۶۹ درصدی را پشت سر گذاشته و نیم‌سکه و ربع‌سکه هر کدام حدود ۲۹۰ درصد گران شده‌اند.

منبع: فرارو
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: