کد خبر: ۲۴۴۴۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۵ - ۱۴ مهر ۱۳۹۹
متقاضی وام مسکن جوانان امسال ۵۳ میلیون وام می‌گیرند
آینده‌نگری همیشه نمی‌تواند به سود شما تمام شود. حداقل صندوق پس‌انداز مسکن جوانان می‌تواند این اصل را زیر سوال ببرد.
قلم‌نیوز:شاید ۴۰۰ میلیون تومان در حال حاضر رقم قابل توجهی باشد و نصف سرمایه لازم برای خرید یک واحد مسکونی در تهران و کل سرمایه لازم در شهرستان‌ها را پوشش دهد، اما ۱۵ سال آینده معلوم نیست چه اتفاقی در بازار مسکن بیافتد.

افزایش قیمت مسکن، افزایش مبلغ دیگر انواع وام و تورم و ... هر کدام می‌تواند در این ۱۵ سال سپرده‌گذاری شما را بی‌معنی کند. بررسی شرایط کسانی که ۱۵ سال پیش به فکر افتتاح حساب افتاده‌اند و همچنین کسانی که پیش از این وام را دریافت کرده و از سپرده‌گذاری بلندمدت خود پشیمان شده‌اند، می‌تواند تا حدودی مسئله را برایمان روشن کند.

متقاضی وام مسکن جوانان امسال ۵۳ میلیون وام می‌گیرند

افزایش وام صندوق پس‌انداز مسکن جوانان به ۴۰۰ میلیون تومان خیلی‌ها را به اشتباه انداخته. این وام ۴۰۰ میلیونی به کسانی پرداخت می‌شود که امسال حساب باز کنند. آن‌ها ۱۵ سال دیگر وام ۴۰۰ میلیونی را دریافت می‌کنند. در حال حاضر وام صندوق جوانان به کسانی تعلق می‌گیرد که از ۱۵ سال پیش یعنی سال ۸۴ شروع به سپرده‌گذاری کرده بودند.

آن‌ها امسال وام ۵۳ میلیون تومانی دریافت خواهند کرد که در عمل هیچ کارایی برای خرید خانه ندارد. جدول سپرده‌گذاری وام مسکن جوانان در سال ۸۴ نشان می‌دهد آن‌هایی که ۱۵ سال پیش به فکر سپرده‌گذاری افتاده بودند، تاکنون در مجموع حدود چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان سپرده‌گذاری کرده‌اند و مبلغ وام آن‌ها در تهران ۵۳ میلیون، کلانشهر‌ها ۴۷ میلیون و سایر شهر‌ها ۴۵ میلیون تومان است. آن‌ها برای اینکه وام ۴۰۰ میلیونی بگیرند، باید با مراجعه به شعبه، ببینند چه مبلغی را باید به سپرده‌شان اضافه کنند. حساب و کتاب دقیق بر عهده بانک است و بنا به شرایط متفاوت خواهد بود.

تجربه افتتاح حساب صندوق مسکن جوانان

بهترین راه برای اینکه کارایی وام مسکن جوانان را بررسی کنیم، مراجعه به کسی است که خودش از این وام استفاده کرده. یکی از مشتریان بانکی سپرده‌گذاری در صندوق مسکن جوانان را از سال ۸۰ شروع کرده و تجربه خود از ۱۵ سال سپرده‌گذاری و دریافت وام در سال ۹۵ را به اشتراک گذاشته است. او می‌گوید برای فرزندش از بدو تولد و زمانی که نوزاد بوده حسابی به عنوان وام مسکن نوجوانان باز کرده و در آن زمان جدولی را به وی ارائه کرده بودند که طبق آن قرار بود ماهیانه مبالغی را در حساب بانکی سپرده‌گذاری کند.

او می‌گوید از سال ۸۰ که در حال پرداخت مبالغی به بانک است، هر ساله میزان مبلغ پرداختی را طبق جدول افزایش داده و در سال ۹۵ وقتی برای دریافت تسهیلات مسکن اقدام کرده، با موارد جدیدی از طرف بانک روبرو شده و به این نتیجه رسیده که کل امیدواری‌اش در طول ۱۵ سال سپرده‌گذاری برای دریافت وام مسکن اشتباه بوده. به گفته این مشتری، بانک در سال ۹۵ به راحتی اعلام کرده اغلب مشتریانی که در سال ۸۰ اقدام به افتتاح حساب صندوق پس‌انداز جوانان برای فرزندان خود کرده‌اند امروز به مشکل برخورد می‎کنند و جداول اشکال داشته؛ بنابراین پرداختی‌ها طبق نمودار ارائه شده بانک صورت نگرفته و حالا میزان پرداخت وام که در ابتدا ۴۴میلیون تومان اعلام شده بود، حداقل ۱۰میلیون تومان کمتر خواهد بود و اگر این وام از تهران به سایر شهر‌ها منتقل شود، دوباره مبلغ دیگری هم از آن کم می‌شود! این مشتری می‌گوید در طول ۱۵سال مبالغ را طبق جدول و حتی بالاتر از آن به حساب بانک واریز کرده است و با این وجود موقع دریافت وام با چنین مشکلی روبرو شده.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۹۵ بدترین شرایط برای وام مسکن جوانان به وجود آمده بود. کسانی که سال ۸۰ شروع به سپرده‌گذاری کرده بودند روی کاغذ می‌توانستند در سال ۹۵ حداکثر ۴۴ میلیون تومان وام بگیرند. در حالی که سال ۹۵ مبلغ وام مسکن از محل اوراق تسه ۱۱۰ میلیون تومان بود. این یعنی آن زمان می‌شد بدون حتی یک روز سپرده‌گذاری با پرداخت ۱۵ میلیون تومان وام ۱۱۰ میلیونی گرفت. در چنین شرایطی وام ۴۴ میلیونی صندوق مسکن جوانان هیچ کارایی ندارد.
 
جدولی که مشتری بانک درباره آن صحبت می‌کند، جدولی است که به عنوان حداقل مبلغ سپرده‌گذاری برای دریافت وام مسکن جوانان در شهر‌های کوچک اعلام شده و حداقل مبلغ سپرده‌گذاری آن در ماه اول شش هزار تومان بوده. این مشتری در طول ۱۵ سال سه میلیون و ۱۸۰ هزار تومان در بانک سپرده‌گذاری کرده که برای دریافت وام ۳۳ میلیونی در شهر‌های کوچک کافی بوده است. او اگر می‌خواست وام ۴۴ میلیونی بگیرد، باید در مجموع چهار میلیون و ۱۲۰ هزار تومان سپرده‌گذاری می‌کرد. این اشتباه در ارائه جدول طبیعتا تقصیر مشتری نیست و می‌تواند برای کسانی که می‌خواهند وام مسکن جوانان بگیرند، مشکلات بزرگی به وجود بیاورد.

منبع: فرارو
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: