کد خبر: ۲۳۳۳۳
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۵ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۹
کمالوندی: بالای سه هزار کیلو مواد غنی شده داریم
سخنگوی سازمان انرژی اتمی عنوان کرد که عوامل خرابکاری در سایت غنی سازی نطنز شناسایی شده‌اند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.
بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (یکشنبه) در گفت‌وگویی اظهار داشت: بارها حملات سایبری را دفع کردیم و تعداد زیادی خرابکاری‌های صنعتی داشتیم و

نمایشگاه از موارد کشف شده داریم و اینها مواردی نیست که به بازرس انتساب بدهیم.
وی خاطرنشان کرد: باید مراقبت کنیم و مراقب خوبی هم شده و اشراف کامل وجود دارد.
کمالوندی درباره اتفاقی که در نطنز رخ داد نیز اظهار داشت: این اتفاق متاسفانه جنبه خرابکاری دارد و سازمان‌های امنیتی هستند که باید دقیق بررسی کنند و قرار هم بر این بوده که آنها در این باره اظهارنظر کنند و تحقیقاتشان ادامه دارد.

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه صبح بخیر ایران شبکه یک حضور یافته بود در این خصوص بیان کرد: تا آنجایی که اطلاع داریم عوامل را کشف کرده‌اند و دلایل، روش و چگونگی را هم می‌دانند و در حقیقت نسبت به این موضوع اشراف دارند.
کمالوندی در عین حال یادآور شد: جزییات دقیق را نمی‌دانیم، اما تا اندازه‌ای به ما گفته شده، ولی چون موضوع در دست پیگیری و بررسی است و معذوریم که  بیشتر در این رابطه صحبت کنیم.

 الان بالای سه هزار کیلو مواد غنی شده داریم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران خاطرنشان کرد: در گام پنجم اعلام کردیم هیچ تعهدی را به لحاظ فنی نمی‌پذیریم و همه تعهدات را کنار گذاشتیم. مشخصه بارز آن در گزارش اخیر آژانس این است که مواد هسته‌ای ما الان ۱۰ برابر میزان محدودیتی است که قبلا پذیرفته بودیم. چیزی در حدود ۳۰۰ کیلو محدودیت بود که الان بالای سه هزار کیلو مواد غنی شده داریم.

وی عنوان کرد: بلافاصله بعد از خروج آمریکا از برجام ایران اعلام کرد که این کار خلاف توافق است و فرصتی به اروپایی‌ها داد و آنها این فرصت را خواستند که بتوانند جبران کنند ایران یک سال صبر کرد ولی متاسفانه اروپایی‌ها کاری صورت ندادند. تلاش اروپایی‌ها این است که سیاست‌های خود را با آمریکا هماهنگ کنند و برای اولین بار است که در شورای امنیت مواضع متفاوت با آمریکا را اتخاذ کردند. باید جرات آنها افزایش یابد که مستقل باشند و سیاست‌های غلط آمریکا کمک می‌کند که این استقلال زودتر پیش بیاید.

معاون سازمان انرژی اتمی درباره فعال کردن اسنپ بک عنوان کرد: مکانیسمی برای حل اختلاف است که مراحل خود را دارد و پروسه‌ای را باید طی کند. آمریکا چون از برجام خارج شده و علنا آن را اعلام کرده است. البته شاید در ابتدا می‌دانستند این ممکن نیست ولی تلاششان این است که شرایط را به گونه‌ای کنند و نگرانی برای دنیا ایجاد کنند که شورای امنیت دستخوش یکسری اختلافات شود و از محل اختلافات شاید بتوانند چیزی به دست بیاورند. ضمن اینکه سیاست‌های غلط کم نداشتند.

کمالوندی بیان کرد: افول آمریکا یک موضع صرفا اعتقاد نیست، موضوعی عقلانی است وقتی اندیشکده‌های آمریکا را مشاهده کنید می‌گویند آمریکا دیگر قدرت سابق اعم از سیاسی، نظامی و اقتصادی را ندارد. افول سیاسی آمریکا مشخص است و به لحاظ اقتصادی چین جایگاه آن را گرفته است.

وی گفت: تعادل  در دنیا به نحوی به هم خورده که به نفع ایران است و به ضرر قدرت‌های بزرگ و به خصوص آمریکا.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره سفر اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و بیانیه‌ای که صادر شد، خاطرنشان کرد: 

به گزارش فارس، بامداد پنجشنبه  ۱۲ تیرماه یکی از سوله‌های در حال تکمیل در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شد و در همان زمان کمالوندی اعلام کرد که این رخداد هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده است.

یک روز بعد کیوان خسروی سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده از سوی دستگاه‌های ذیربط، علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌ای شهید مصطفی احمدی روشن در نطنز را که بامداد پنج شنبه ۱۲ تیرماه به وقوع پیوست به صورت دقیق مشخص کرده است.

وی خاطرنشان کرد: فرضیه‌های مختلف در مورد علت این رخداد با بررسی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده، علت اصلی حادثه مشخص شده و به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: