کد خبر: ۲۲۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۹
شرکت داروسازی سینوفارم سازنده یکی از واکسن‌های ضد کرونا چین که در حال طی مرحله نهایی آزمایش‌های کلینیکی است بهای این واکسن را حدود ۱۵۰ دلار اعلام کرد.
قلم‌نیوز: لیو جینگ جن رییس این شرکت داروسازی چینی روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری در پکن اعلام کرد: واکسن تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۰ دی ۱۳۹۹) وارد بازار می‌شود و دو بار تزریق آن، مبلغ یک هزار یوان معادل ۱۵۰ دلار هزینه دارد.

او افزود: این واکسن بزودی مراحل پایانی آزمایش را پشت سر می‌گذارد و طبق ارزیابی‌هایی که صورت گرفته بهای آن برای دریافت کنندگان زیاد نیست.

لیو گفت: لازم نیست که همه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت چین این واکسن را تزریق کنند، اما پیشنهاد می‌شود که دانشجویان و یا کسانی که در شهر‌ها مشغول کار هستند واکسن بزنند و در روستا‌ها و مناطق محروم که کم جمعیت‌تر هستند ضرورتی برای این کار نیست.

این مقام شرکت داروسازی چین اظهار کرد: اگر واکسن به تولید انبوه برسد و به طور گسترده در بازار توزیع شود تعدادی از کارکنان بخش‌های بهداشتی و پزشکی و همچنین دانشجویان می‌توانند واکسن را رایگان دریافت کنند، اما سایر افراد باید هزینه آن را پرداخت کنند.

نظرسنجی که در شبکه ویبو چین در میان ۵ هزار نفر انجام شده است نشان می‌دهد که نیمی از آن‌ها گفته اند قدرت چنین پرداختی ندارند و نیمی دیگر تصریح کرده اند بهای واکسن ناچیز است و مایل به تزریق آن هستند.

لیو اظهار کرد: در صورت مهیا شدن همه شرایط و پایان مراحل کلینکی تایید واکسن، در طول یک سال، حدود ۱۲۰ میلیون دز از این واکسن در پکن و ۱۰۰ میلیون دز دیگر در شهر ووهان واقع در مرکز چین تولید خواهد شد.

اظهارات این مسئول شرکت داروسازی سینوفارم در حالی است که مقامات این کشور دو روز پیش از ثبت نخستین واکسن ضد کرونای ساخت چین با نام «Ad ۵-nCoV» توسط شرکت داروسازی «کان سینو» خبر دادند.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: