کد خبر: ۲۱۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۲ - ۰۵ مرداد ۱۳۹۹
کنکور و کرونا؛ تلاش برای تعویق برگزاری آزمون‌های سراسری ۹۹
برگزاری کنکور سراسری در روز‌های اعلام شده قطعی شده است و کمپین‌های مختلف در فضای مجازی برای به تعویق انداختن کنکور شکست خورده است. روز شنبه استاندار تهران گفت: "با توجه به تشدید نظارت‌های بهداشتی شرایط برای برگزاری کنکور سراسری مهیاست و این آزمون با رعایت پروتکل‌های مربوطه و استفاده از ماسک توسط داوطبان امسال به نحوه مطلوب برگزار می‌شود."
قلم‌نیوز: همزمانی برگزاری آزمون‌های کنکور و شیوع بیماری کرونا در تابستان امسال، نگرانی‌ها از احتمال تبدیل شدن این آزمون‌ها به کانون شیوع بیماری بالا گرفت. بسیاری معتقد بودند که یا روش برگزاری کنکور‌ها را باید تغییر داد و یا آن را به تاخیر انداخت.

در همین راستا برگزاری کنکور‌های مختلف مدتی به تاخیر افتاد. اما حالا با وجود در اوج بودن بیماری کرونا زمان‌بندی قطعی برگزاری کنکور‌های مختلف اعلام شده است.

براساس ابلاغیه مورخ ۲۳ تیر ماه وزارت بهداشت،  زمان برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز، روز پنج شنبه ۹ مرداد، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته روز‌های پنج شنبه، جمعه و شنبه ۱۶، ۱۷ و ۱۸ مردادماه تعیین گردید.

آزمون سراسری نیز در چهار روز یعنی ۲۹، ۳۰، ۳۱ مرداد ماه و اول شهریور ماه برگزار می‌شود. آزمون فنی حرفه‌ای و کارشناسی ناپیوسته هم ۱۴ مرداد برگزار می‌گردد.

پیش از این قرار بود آزمون دکتری روز ۲۶ تیر ماه و آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته روز‌های ۲ مرداد و جمعه ۳ مرداد برگزار شود که در جلسه روز شنبه ستاد ملی کرونا به دلیل شیوع کرونا ویروس این زمان لغو شد.

به این ترتیب مرداد ماه فصل برگزاری کنکور‌های مختلف است، آن هم در شرایطی که کشور بدترین روز‌ها را از آغاز شیوع کرونا تاکنون پشت سر می‌گذارد.

ستاد کرونا و سازمان سنجش امیدوار است که تا روز برگزاری کنکور‌ها به ویژه کنکور سراسری از شیوع کرونا در کشور کاسته شود. از سوی دیگر قرار است تدابیر ویژه‌ای برای کاهش احتمال شیوع بیماری در محل برگزاری آزمون‌ها اتخاذ گردد.

براساس آخرین آمار در ۲۴ ساعت منتهی به روز شنبه ۲ هزار و ۳۱۶ مبتلا جدید به کووید ۱۹ شناسایی شده و ۱۹۵ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

با توجه به آمار رسمی جدید تعداد کل مرگ بر اثر کرونا در کشور به ۱۵ هزار و ۴۸۴ نفر افزایش یافته و مبتلایان نیز ۲۸۸ هزار و ۸۳۹ نفر شده است. براساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت ۳ هزار و ۶۷۰ نفر نیز در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

با وجود اعلام تاریخ‌های قطعی برگزاری کنکور، اما این موضوع مخالفان زیادی دارد.

جواد نیک بین نماینده مجلاس در این باره در توئیتی نوشت: «بین برگزاری کنکور و سلامت دانش آموزان و دانشجویان کشورم سلامت سرمایه‌های اصلی این کشور یعنی جوانان و دانشجویان را باید مد نظر داشت. ستاد ملی مبارزه با کرونا با جدیت ورود کند، تا تضمین صد در صدی سلامت این عزیزان هر گونه اقدام را پر ریسک و بی تدبیر میدانم.»

روز گذشته منتقدان برگزاری کنکور در شرایط کنونی کمپینی برای فشار به دولت در جهت تعویق کنکور به راه انداختند.

این کمپین مجازی استقبال برخی کاربران را در پی داشت. بسیاری از کنکوری‌ها با شعار "سلامتی مهمتر است" و یا "سلامتی دانشجو" در شبکه‌های اجتماعی از این دغدغه خود نوشتند.

کاربری نوشته است: "درسو تعطیل کردیم نشستیم پای گوشی و داریم واسه جونمون تلاش می‌کنیم." فرد دیگری نوشته است: "بعد از برگزاری کنکور تو شرایط پیک باید تعدادی از دانشگاه‌ها رو قبرستون کنن."

یکی از بحث‌هایی که در این روز‌ها بسیار از آن حرف زده می‌شود این است که "مافیای کنکور" مانع اصلی تعویق آن است. در این رابطه کاربری نوشته است: «داوطلبای عزیز به هیچ وجه کوتاه نیایید و تمام تلاشتون رو بکنیده تا این منفعت‌طلبا به خاطر پول مارو نفرستن اون دنیا.»

این دسته معتقدند مافیای کنکور با نفوذی که دارد دست به هر کاری می‌زند که آزمون سراسری و دیگر کنکور‌ها برگزار شود. یک کاربر کنکوری نوشته است "ما گوسفند نیستیم مارو قربانی منافع مافیا نکنید. "

مجید حسینی از فعالان سیاسی و اجتماعی که سالهاست درباره "مافیا کنکور" سخن می‌گوید هم گفته است: «چه کسانی در برگزاری کنکور، وسط بلندترین پیک کرونا نفع دارند؟ چرا کسی که پول دارد، زور هم دارد؟ و جلوی تعویق کنکور را می‌گیرد؟»

پیشتر محمد جواد حق شناسی رییس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران در توئیتی با هشتگ "مافیای کنکور" نوشته بود: " ستاد مرکزی مبارزه با کرونای وزارت بهداشت رسما اعلام کرد تجمع بیش از ده نفر در مکان‌های سر بسته ممنوع است، اکنون نظر روشن خود را پیرامون برگزاری کنکور و حضور چند سدهزار جوان دا‌وطلب را در کنار هم و زیر سقف و امکان ابتلای جمعی آینده سازان کشور بیان کند."

البته این توئیت با واکنش تمسخرآمیز کیانوش جهانپور سخنگوی پیشین وزارت بهداشت و رییس مرکز اطلاع رسانی وزارتخانه روبه رو شد. جهانپور در پاسخ به حق‌شناس نوشت:  «جایی بنام ستاد مرکزی! مبارزه با کرونای وزارت بهداشت؟! تاکنون شناسایی نشده است؟! کنکور هم تابع مصوبات "ستاد ملی مقابله با کرونا" است که البته همه دستگاه‌های مسوول و وزارتخانه‌های مرتبط آنجا هستند! ایضا هیچ سالنی در کشور گنجایش چند سد [صد]هزار جوان داوطلب زیر یک سقف را ندارد؟»

این واکنش انتقاد‌های زیادی در پی داشت.

در این بین عده‌ای هم می‌گویند به تعویق انداختن کنکور‌ها عوارض بیشتری دارد. به ویژه این که تداوم استرس در میان کنکوری‌ها می‌تواند فشار زیادی به آن‌ها و خانواده هایشان وارد کند. همچنین تعویق کنکور می‌تواند در جدول زمانبندی آغاز مدارس و دانشگاه‌های هم اختلال ایجاد کند.

از سوی دیگر منتقدان تعویق مدعی‌اند که کنکوری‌هایی که خوب نتوانسته‌اند درس بخوانند حالا به بهانه کرونا می‌خواهند آزمون را به تعویق بیاندازند و با خرید زمان فرصتی تازه برای جبران کم کاری‌های خود دست و پا کنند.

منتقدان تعویق همچنین می‌گویند با این کار تشویش و آشفتگی به کنکوری‌ها وارد می‌شود چرا که آینده آن‌ها در وضعیت نامشخص و مبهم قرار می‌گیرد.

با وجود این بحث‌ها پیرامون برگزاری کنکور‌، رفتار دولت نشان می‌دهد، عزم خود را برای برگزاری همه کنکور‌ها جزم کرده است و به انتقادات در این رابطه توجهی نشان نمی‌دهد. دولت امیدوار است از یک سو با گذشت زمان و به ویژه برای کنکور سراسری از فشار شیوع کرونا در کشور کاسته شود و از طرف دیگر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کنکوری‌ها از کرونا آسیبی نبینند.

منبع: فرارو
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: