کد خبر: ۲۱۱۴۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۱ - ۱۸ تير ۱۳۹۹
قاسم ميرزايي‌نيكو
خشكسالي و دروغ دلواپسانه

پيش از تشكيل مجلس گفتم در انتخابات دوره يازدهم مجلس، نهادهاي انتخابي، زير ضرب بي‌سابقه‌اي قرار گرفته و هدف، نااميدي اكثريت است تا اقليتي بتواند با مشاركت حداقلي و راي ثابت برنده باشد با همراهي نهادهاي انتصابي؛ تلاش زياد براي يكدست ‌شدن قدرت و مجلس. اين مجلس روش و منش خودش را دارد و دولت بايد خود را با اينها هماهنگ كند و چرا ندارد؛ اين مجلس با برچسب انقلابي، كارش را خوب بلد است؛ با استيضاح، سوال، فرياد، فشار و تبليغات ضدمخالف و البته امتيازگيري.

در اين مدت كوتاه مانند شروع هر مجلس، وزرا و در رأس آن رييس‌جمهوري در افتتاحيه برنامه و راهبردهاي خود را براي نمايندگان بيان و قرار اين است كه با هم مرور كنند. اما دلواپسان خيلي انقلابي و مدعي كه خميرمايه ايشان اتفاقا تكرار روزهايي است كه بسياري از اين بزرگواران اصلا آن روزها نبودند و ربطي هم به آن ندارند و مثلا حضرات ‌عاليرتبه در كميسيون فرهنگي در حال تمديد گرين‌كارت براي اين روزهاي حساس بوده‌اند تا كار فرهنگي اساسي كنند از ريشه! متفكرين‌شان كه بازماندگان دوره پيش هستند، برجام را در مجلس آتش زدند، تومار و پلاكارد و شعار و نمايشنامه‌هاي مدل ترامپي در لباس مخالف.

جالب آنكه همه فريادها هم به ‌جاي امريكا، بر سر اين دولت و وزرايي است كه توسط حاكميت و با اجازه مستقيم دستگاه‌هاي امنيتي و نظارتي گام برداشته‌اند. ما هيچگاه در مسائل امنيت ملي، اختلاف جناحي نداشتيم و اكثريت متفق‌القول بوديم و گوش به فرمان.

روز يكشنبه ۱۵ تيرماه با حضور ظريف - نماد ديپلماسي - در صحن علني، سناريوي ديگري اجرا شد؛ ترامپ و رفقايش در همين چند روز گذشته در جلسه مجازي شوراي امنيت از همين مدل رفتارها روي ميز گذاشتند و در اين جلسه، ايران و ديپلماسي ايران دست بالا را داشت و بازنده آن امريكاي ترامپي بود؛ ما واقعا با خودمان چند چنديم؟! چه هدف و برنامه و خط و ربطي است كه به‌ جاي توجه و بزرگ كردن حمله كشورها به حركت امريكا براي خروج از برجام، بايد دولت و وزارت خارجه شلاق‌خور شوند و آويزان؟! سر قضيه كجاست و اين رفتار دوگانه از كجا آب مي‌خورد؟! عامل همه بدبختي‌هاي كشور به راستي چه‌ كسي است؟ عامل تحريم؟

عامل توقف فروش نفت؟ عامل عدم تأمين منابع ارزي؟ عامل حمله به سفارت عربستان و انگليس؟ عامل سقوط هواپيماي اوكرايني؟ عامل شعارهاي عراقي در مجامع علني مثل مسابقات ورزشي و كوچه و خيابان عليه ايران؟ يا رفتار جنبش‌هاي فلسطين و... با ايران با وجود سرمايه‌گذاري كلان در اين حوزه‌ها؟!

حتي عامل و خط جاسوسي ترور سردار سليماني؟ عامل شبكه‌هاي خروج اطلاعات اساسي كشور و عامل هدر رفتن سرمايه‌هاي كلان توسط مفسدان اقتصادي از درون سيستم؟ و...؟! عامل اين همه كيست؟
خيلي از اين آقايان كه امروز در مجلس هستند، زمان دولت هاله نور پست‌هاي كليدي داشتند، از آن روزها بگويند و از كارنامه مشعشع و منورشان و البته رييس‌جمهوري آن دولت كه علني به مردم گفت «خس و خاشاك» و البته امروز كليد مذاكره را هم زده و بر ترامپ سلام كرده، همان طور كه به بوش نامه نوشت و كسي آخ هم نگفت و حالا خيز برداشته براي از خودگذشتگي در انتخابات 1400!

دولت دل‌انگيز همسايه، كشوري كه سلول‌هايش مديون ايران است و قرار بود مصوبه خروج امريكا را دنبال كند بر عكس عمل كرده و در كمال آرامش با امريكا دنبال پيمان و معاهده است؟! احساس نمي‌كنيم سرمان بي‌كلاه مانده؟! امروز سهم ما در بازار و ديپلماسي آنجا چيست و جايگاه‌مان كجاست؟

حمله به ظريف، توهين و ناسزا گفتن علني، حرف‌هاي دون شأنِ حتي يك كلاس درس - چه رسد به «خانه ‌ملت» - در پخش زنده از كجا سرچشمه مي‌گيرد؟! به كدام دين و آيين و وجدان و مسلك و مرام در ماه حرام اجازه داريم فحش بدهيم؟! اجازه داريم متر نكرده پاره كنيم و هرچه به دهان‌مان مي‌رسد، بگوييم؟! آيا بين ذهن و دهن يك نقطه بيشتر فرق است؟! چرا وقتي نمي‌توانيم ذهن‌مان را كنترل كنيم، دهان‌مان را نمي‌بنديم؟!

آدرس چاخان و جعلي به مردمي كه حتي مشاركت نكرده‌اند و رأي نداده‌اند سر خودمان را گول ماليدن نيست؟! اينها راه‌حل‌هاي استراتژيك حل مشكلات اقتصادي و بحران معيشتي است؟! جالب‌تر كه سر خصوصي‌سازي، خود خودي‌ها به جان هم افتاده‌اند!
كاش امثال ظريف‌ها اگر واقعا در جبهه مردم هستند عطاي اينان را به لقاي‌شان ببخشند و به‌جاي دفاع مقابل كساني كه دادخواست را خودشان نوشته‌اند و متهم كرده‌اند و از پيش حكم را بريده‌اند از ناگفته‌ها مي‌گفت تا مردم بدانند! محرم‌تر از مردم كيست؟! مثلا بد نيست بعضي از حضرات روحاني ملبس به لباس پيامبر در كميسيون‌ها براي وزارت خارجه معرفي و كلا تمام پست‌هاي تخصصي را بسپاريم به اين عزيزان و خيال‌مان از دنيا و آخرت تخت باشد؛ خدا ملك شخصي اينهاست!

٤٠ سال زحمت فرهنگ را كشيده‌اند و شاخ‌هاي مجازي ازقضا فرزندان همين عزيزان هستند؛ زحمت ديپلماسي يا مثلا رياست دانشكده فني، هنرهاي زيبا و... رياست‌جمهوري، يكدست خالص! كلهم نور واحد! همه با هم به دست تواناي اين عزيزان متبرك شود تا كرونا نگيريم و حداقل زنده بمانيم؛ براي اين ادعا دليل هم هست؛ سري بزنيد به كميسيون‌هاي تخصصي مثل صنعت يا عمران و... ببينيد مدارك اعضا چيست و چند روحاني در آنها حضور دارد صرفا جهت اطلاع و شفاف‌سازي؛  حضرت امام فرمود «جمهوري اسلامي» اما گويا داريم برمي‌گرديم به تئوري «حكومت اسلامي» و البته «حكومت اسلامي ابداعي خواص!»
سر خم مي ‌سلامت شكند اگر سبويي...

منبع: اعتماد


خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: