کد خبر: ۲۰۵۴۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۳ - ۰۳ تير ۱۳۹۹
نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر بدون اینکه فعالیت خاصی انجام دهد، مجبوبیت‌اش در نظرسنجی‌ها افزایش پیدا کرده است. اما بعد از آغاز مناظرات انتخاباتی این محبوبیت ممکن است کاهش پیدا کند.
 قلم‌نیوز: از وقتی که بیماری کرونا در آمریکا شیوع پیدا کرد، فعالیت‌های عمومی جو بایدن، نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به شدت محدود شد. بایدن در منزل خود باقی مانده و عموما از طریق فضای مجازی فعالیت‌های انتخاباتی و تبلیغاتی خود را پیش می‌برد. در مقابل، رقیب بایدن، یعنی دونالد ترامپ، فعالیت‌های عمومی را از سر گرفته است. ضمن اینکه ترامپ، در طول بحران کرونا همواره در نشست‌های خبری شرکت می‌کرد و به طور پیوسته در صدر اخبار بود. اما به رغم حاشیه نشینی بایدن و فعالیت‌های پررنگ ترامپ، محبوبیت رئیس جمهور آمریکا در بسیاری از نظرسنجی‌ها کاهش شدیدی پیدا کرده و متقابلا، محبوبیت رقیب وی به طور چشمگیری افزایش یافته است.

محبوبیت بایدن ارتباط چندانی با تلاش‌های وی ندارند. بسیاری کارشناسان، از جمله برخی دمکرات‌ها، معتقدند که افزایش محبوبیت بایدن و کاهش محبوبیت ترامپ، حاصل اشتباهات شخص ترامپ است. کمتر از دو هفته پیش، اظهارات غیرعلنی «تری مکولیف»، حامی بایدن و رئیس ستاد هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶، لو رفت. مکولیف در این اظهارات گفت: «مردم مدام می‌گویند "خب، باید معاون رئیس جمهور [بایدن] را از زیرزمین خارج کنیم. " زیرزمین برای او خوب است.»

در پی شیوع ویروس کرونا در آمریکا، بایدن به توصیه «در خانه بمانید» عمل کرد و در منزل خود در دلاویر ماند. او معمولا از زیرزمین منزل خود ویدئو‌هایی تهیه می‌کند. برخی معتقدند که ماندن بیش از حد بایدن در زیرزمین، از نظر انتخاباتی برای وی ضرر دارد. او نیز باید مثل ترامپ در فعالیت‌های عمومی حضور پیدا کند. اما برخی مثل مکولیف معتقدند که باقی ماندن بایدن در منزل به نفع وی است، چون این کار باعث می‌شود که ترامپ، با اشتباهات‌اش، شانس انتخاب مجدد خودش را کمتر می‌کند.

مکولیف گفته است که بایدن از نظر رسانه‌ای نمی‌تواند با ترامپ رقابت کند. چون بایدن فرماندار یا رئیس جمهور نیست و گارد ملی و نشست خبری ندارد. به همین خاطر مکولیف پیشنهاد می‌کند که بایدن همچنان در منزل خود باقی بماند و پیام‌های حساب شده بفرستد.

به اعتقاد برخی کارشناسان، موجی از نارضایتی از ترامپ در آمریکا به راه افتاده و تنها کاری که بایدن باید انجام دهد، استفاده صحیح از این موج است. چند ماه پیش، مجله آتلانتیک، با انتشار مطلبی تحت عنوان «زنده بمان، جو بایدن» به همین دیدگاه اشاره کرد. در واقع، از دیدگاه این مجله، بایدن برای شکست دادن ترامپ نیازی نیست کار خاصی انجام دهد چرا که مخالفان ترامپ زیاد شده اند و همه این مخالفان برای خلاص شدن از ترامپ به رقیب وی رأی خواهند داد. از همین رو، زنده ماندن بایدن مهمترین کاری است که نامزد حزب دمکرات باید آن را انجام دهد.

در حال حاضر بایدن بهترین روز‌های خود را سپری می‌کند. او در زیرزمین خانه خود نشسته است، ولی محبوبیت‌اش در مقابل ترامپ در حال افزایش است. فاصله او با ترامپ تقریبا ۱۰ درصد شده است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بایدن در اکثر ایالت‌هایی که بین جمهوریخواهان و دمکرات‌ها در نوسان هستند نسبت به ترامپ جلوتر است. افزون بر این، بایدن حتی در ایالت‌هایی مانند آریزونا و تگزاس که به طور سنتی طرفدار حزب جمهوریخواه به شمار می‌روند، با ترامپ رقابت نزدیکی دارد. جدای از این، وضع مالی ستاد بایدن نیز بهتر شده است. این ستاد در ماه گذشته بیش از ۸۰ میلیون دلار کمک مالی دریافت کرده است. این در حالی است که در همین ماه، کمک‌های مالی به ستاد ترامپ ۷۴ میلیون دلار بود.

به اعتقاد برخی ناظران، ماه عسل فعلی بایدن، نتیجه اشتباهات ترامپ است. به خاطر اقدامات جنجالی ترامپ، بسیاری از مستقل‌ها و میانه‌رو‌ها به بایدن روی آورده اند. اما این ماه عسل ممکن است تا روز انتخابات ادامه پیدا نکند. بایدن از تزریق هیجان به طرفداران‌اش ناتوان است. همچنین، طرفداران بایدن برخلاف طرفداران ترامپ در هواداری از نامزد خود تعهد زیادی ندارند. یک نظرسنجی مشترک «ای بی سی» و واشنگتن پست نشان داد که ۷۴ درصد طرفداران بایدن به رأی دادن به وی متعهد هستند. این در حالی است که ۸۷ درصد طرفداران ترامپ به رأی دادن به وی متعهد هستند. اوج حمایت دمکرات‌ها از بایدن در ماه مارس بود، ولی آن زمان هم این حمایت در مقایسه با نامزد‌های قبلی دمکرات در دو دهه گذشته کمتر بود.

منبع: فرارو

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: