کد خبر: ۲۰۴۱۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۲ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۹
اواخر ماه رمضان بود که خبری دل دوستداران حیوانات در کشور را شاد کرد چرا که خبر رسید یک توله شیر سفید که در دنیا بسیار منحصربه فرد هستند در باغ وحش شهرستان هویزه به دنیا آمده است.
از همان زمان که این خوشحالی برای دوستداران حیوانات ایجاد شد نوعی نگرانی در مورد شرایط نگهداری و تغذیه‌ای برای این توله شیر ایجاد شد و اکنون از هویزه خبر می‌رسد این توله شیر تلف شده است.

شهرداری هویزه نیز با تایید این خبر در اطلاعیه‌ای توضیح داد: این شیر سفید در اواخر ماه رمضان به دنیا آمد. از ابتدا به دلیل عدم تغذیه توسط مادر بسیار ضعیف بود. شیر‌ها ناقص به دنیا می‌آیند مثل تمام گربه سان‌ها این بچه شیر تازه به دنیا آمده نابینا بود و نمی‌توانست راه برود.
 
ضعف طبیعی بچه شیر و اضافه بر آن مشکل ژنتیک شیر و عدم تغذیه به وسیله شیر آغوز مادر باعث حساسیت زیاد حیوان شد لذا بچه شیر به سرعت به منزل یکی از کارکنان منتقل شد و تحت نظر چند دامپزشک با تجربه نگهداری و تهیه غذا و نجات حیوان آغاز شد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: تغذیه با شیر سگ ممکن نشد چرا که به نسبت یک توله شیر غذای زیادتری از شیر یک سگ برای تغذیه نیاز بود، ولی همان هم پیدا نشد. نوع شیر خشک گربه موجود در بازار بسیار بی کیفیت بود و مشکل را بیشتر می‌کرد و حتی برای بچه گربه‌ها هم مشکل ساز بود. تغذیه با غذای جامد تا حدود ۳۰ روزگی برای بچه شیر ممکن نیست.
 
با توجه به شیوع بیماری کرونا، دانشگاه تعطیل بود و پیدا کردن اساتید بسیار مشکل، اما به لطف خدا موفق شدیم یکی از اساتید بسیار مجرب در عرصه دامپزشکی گربه سانان را با هماهنگی دکتر اشکیانی رئیس سابق دامپزشکی شهرستان هویزه پیدا کنیم و با کمک یکی از همکاران کلینیک دامپزشکی که کلینیک فعالی در تهران دارند و یکی از اساتید دانشگاه که لطف کردند و همکاری کردند به این نتیجه رسیدیم که شیر گاو را بر اساس کتاب‌های دامپزشکی غنی کرده و به عنوان غذا برای تغذیه بچه شیر سفید استفاده کنیم.
 
این بیانیه تصریح می‌کند: نتیجه بسیار مناسب بود و تا بیست و دو روزگی تغذیه به خوبی پیش رفت، ولی در ۲۲ روزگی حیوان دچار مشکل جدیدی شد و بعد از تغذیه با شیر به شدت دچار ضعف شد. تیم دامپزشکی بلافاصله مشکوک به حساسیت با شیر گاو شده و تلاش کردیم با شیر خشک نمونه خاص وارداتی گربه که از تهران تامین می‌شد تغذیه را ادامه بدهیم و تلاش کردیم غذای جامد را کم کم شروع کنیم، ولی متأسفانه تمام تلاش‌ها بعد از سه روز بی نتیجه بود و متأسفانه توله شیر کوچک تلف شد.

شیر سفید یک گربه نادر از منطقه تیمباواتی (Timbavati) در آفریقای جنوبی است که رنگ آن به سفید جهش یافته است.

شیر‌های سفید یک زیرگونه جدا نیستند و باور بر این است که برای قرن‌ها بومی منطقه تیمباواتی در آفریقای جنوبی هستند.

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: