کد خبر: ۲۰۱۱۰
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۹
رئیس اداره اوقاف شهرستان ری با رد فروش قبر با قیمت‌های چند صد میلیون تومانی در بقاع متبرکه جنوب تهران، گفت: بهای هر قطعه قبر به صورت سالانه در کمیسیون تعیین قیمت قبور اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران تعیین و ابلاغ می‌شود.
قلم‌نیوز: حجت‌الاسلام مرتضی صادقی در واکنش به خبر منتشر شده مبنی بر فروش قبرهایی به قیمت ۳۰۰ میلیون تومان در آرامستان ابن بابویه در شهرستان ری، اظهار داشت: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد و حتی قبر ۱۰۰ میلیونی نیز در بقاع متبرکه جنوب تهران نداریم.

وی افزود: از کسانی که این موضوع را مطرح کرده‌اند به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی شکایتی در محاکم عمومی تنظیم خواهد شد.

رئیس اداره اوقاف شهرستان ری با یادآوری اینکه قیمت قبور در بقاع متبرکه و امامزادگان بر اساس مصوبه کمیسیون دفن اداره کل اوقاف استان تهران تعیین و ابلاغ می‌شود، اظهار داشت: در اسفند ماه هر سال کمیسیونی با حضور مسئولان بازرسی، حراست، نماینده بقعه، مدیرکل اوقاف استان و معاون فرهنگی وی تشکیل و درباره قیمت‌گذاری قبول تصمیم‌گیری می‌کنند.

حجت‌الاسلام صادقی تاکید کرد: هیچ یک از بقاع متبرکه حق ندارند بیش از مبلغ مصوب از خانواده متوفیان دریافتی داشته باشند ضمن آنکه حساب‌های بقاع به صورت سیستمی به اداره کل اوقاف و امور خیریه استان متصل است و بازرسی و نظارت بر آنها انجام می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه کمیسیون دفن، قیمت قبور در بقاع متبرکه شهرستان ری حتی ۱۰۰ میلیون تومان هم نیست چه رسد به قیمت‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیونی که برخی افراد در فضای مجازی آن را مطرح کرده‌اند.

وی با یادآوری اینکه مبلغ فروش هر قبر به صورت برخط در سامانه جامع بقاع متبرکه ثبت می‌شود، اظهار داشت: البته قیمت قبور بسته به مکانی که بقعه در آنجا قرار دارد، متفاوت است.

حجت‌الاسلام صادقی با تاکید بر اینکه هر کس متقاضی دفن میت خود در بقاع متبرکه باشد، می‌تواند با ارایه مدارک جواز دفن اقدام کند، درباره نحوه هزینه‌کرد حاصل از فروش قبور نیز گفت: هر بقعه در سامانه جامع بقاع متبرکه حساب مخصوصی دارد و هزینه دریافتی به سه قیمت مساوی تقسیم و صرف هزینه‌های مدیریتی بقعه، امور عمرانی و فرهنگی در آن مکان می‌شود؛ به این ترتیب وجوه یک بقعه را نمی‌توان صرف مکان دیگری کرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری با یادآوری شرایط کرونایی در کشور از اسفند ماه سال گذشته تا کنون اظهار داشت: با وجود اصرار برخی افراد و خانواده‌های درگذشتگان کرونایی، هیچ یک از افرادی که به علت این بیماری از دنیا رفتند، در بقاع متبرکه دفن نشدند و در این مدت تنها تدفین افراد عادی و غیربیمار کرونایی در این مکان‌ها انجام شد.

حجت‌الاسلام صادقی با یادآوری اینکه با اجازه نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه، هزینه واگذاری قبور برای والدین شهدا در بقاع متبرکه رایگان است، اظهار داشت: برای جانبازان بالای ۵۰ درصد نیز تخفیف‌های ویژه در نظر گرفته شده و تدفین افراد بی‌بضاعت نیز به صورت رایگان انجام می‌شود.

شهرستان ری دارای ۳۱ بقعه متبرکه و امامزاده شامل امامزاده ابوالحسن (ع)، شیخ صدوق، امامزاده عبدالله (ع) در شهرری، امامزاده اسماعیل و ابراهیم و بی بی رقیه در کهریزک، امامزاده سید طاهر و بی بی هاجر در حسن آباد فشافویه و امامزاده شعیب در قلعه نو است.

چندی پیش در فضای مجازی این ادعا مطرح شد که قیمت قبور در قبرستان ابن بابویه به ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است؛ این قبرستان پس از بهشت زهرا بزرگترین آرامستان تهران به شمار می‌رود. ابن بابویه به عنوان نخستین گورستان ری و دومین آرامستان تهران از نظر تاریخی نیز حایز اهمیت است و بسیاری از مشاهیر معاصر ایران از جمله حسین فاطمی،  غلامرضا تختی، رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی، علی‌اکبر دهخدا در آن دفن هستند؛ نام این گورستان برگرفته از نام محمد بن بابُویه معروف به شیخ صدوق یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که آرامگاه او در آن جا واقع شده‌ است.

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: