کد خبر: ۱۹۷۰۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۴ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹
اظهارات رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری ستاد راهبری و مدیریت آزادسازی سهام عدالت:
ابلاغیه مقام معظم رهبری فرصتی بی نظیر برای بازار سرمایه فراهم کرد.
به گزارش قلم نيوز و به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، حسن قالیباف اصل با بیان این مطلب اظهار داشت: سیاست های اصل ۴۴، آزادسازی سهام عدالت و قابلیت معامله این سهام از بستر بازار سرمایه یک تحول بزرگ در بازار سرمایه است.
وی تاکید رهبر معظم انقلاب بر اجرای صحیح اصل ۴۴ و همچنین آزاد سازی سهام عدالت را منشاء اتفاقات مثبت پیش روی بازار سرمایه دانست و گفت: حدود ۵۰میلیون نفر مشمول دریافت سهام عدالت هستند و این تعداد سهامدار به خانواده بازار سرمایه می پیوندند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار آشنایی عموم مردم با حق و حقوق سهامداری در بازار سرمایه را لازمه داد و ستد مستقیم سهام عدالت عنوان کرد و گفت: حتی افرادی که تمایل به معامله سهام عدالت خود ندارند، ضمن کسب دانش مالی باید از قانون تجارت، نحوه حضور در مجامع و .... اطلاع داشته باشند.
قالیباف اصل در ادامه به حضور ۴۹ شرکت در سبد سهام عدالت اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۳۶شرکت در بازار سهام فعال و ۱۳شرکت دیگر نیز غیربورسی هستند و ارزش کنونی ۳۶ شرکت فعال در بورس نیز معادل ۴۹۰ هزار میلیارد تومان است.
رییس سازمان بورس اوراق بهادار در ادامه به قابلیت داد و ستد سهام عدالت اشاره کرد و گفت: شورای عالی بورس طراحی ساز و کار آزادسازی سهام عدالت را در دستور کار قرار داده و طبق دستورالعمل های اجرایی شرکت های سرمایه گذاری استانی نیز تعیین تکلیف می شوند.
قالیباف اصل در ادامه افزود: بر اساس راهکارهای کنونی شورایعالی بورس ، شرکت های سرمایه گذاری استانی یک ماه بعد از اتمام مهلت مشمولین برای انتخاب شیوه آزادسازی، موظف هستند درخواست پذیرش خود را به بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران ارسال کنند و بورس و فرابورس نیز باید فرآیند پذیرش این شرکت ها را در اولویت قرار دهند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه تاکید کرد: همچنین ۱۳ شرکت موجود در سبد سهام عدالت نیز می بایست بحث پذیرش در بازار سهام را دنبال کنند و به شرکت های بورسی یا فرابورسی تبدیل شوند.
وی در ادامه به ماموریت شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه (سمات) اشاره کرد و گفت: "سمات" متولی صدور کد در بازار سرمایه است که تا کنون مراحل صدور کد برای ۳۵ میلیون نفر از ۵۰میلیون نفر مشمول سهام عدالت انجام شده است.
رییس سازمان بورس در ادامه به ارزش بسیار بالای هر برگه سهام عدالت اشاره کرد و گفت: ارزش برگه سهام عدالتی که در ۱۴سال پیش معادل یک میلیون تومان بود؛ این در حالی است که با توجه به رشد بورس در سال های اخیر، ارزش هر برگه سهام عدالت بسیار بالاتر از این رقم است و در روز آزادسازی سهام عدالت رقم دقیق آن اعلام می شود.
قالیباف اصل در ادامه با اشاره به اینکه مردم عجله ای برای فروش سهام عدالت خود نداشته باشند، گفت: قطعا منافع بسیار بالاتری در انتظار سهامداران عدالت خواهد بود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به مزیت سرمایه گذاری در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: سرمایه گذاری در بورس، رشد و توسعه بنگاه های اقتصادی و در نهایت رشد اقتصادی را به دنبال دارد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: