کد خبر: ۱۸۶۲۴
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۶ - ۰۹ آبان ۱۳۹۸
در حال حاضر تورم سالانه به حدود ۴۲ درصد و تورم نقطه به نقطه حدود ۲۸ درصد است که نشان می‌دهد هزینه خانوارها برای تهیه مجموعه‌ای یکسان از کالا و خدمات در مهر امسال نسبت به همین ماه در سال گذشته افزایش داشته است.
از ۲۴ قلم کالای خوراکی که در سبد مایحتاج روزانه خانوارها قرار می‌گیرد فقط سه مورد نسبت به پارسال ارزان شده و مابقی با افزایش قیمت همراه بوده است.

 روند رو به رشد تورم متوقف شد، کاهش تورم نقطه به نقطه(تغییر شاخص نسبت به  ماه مشابه سال قبل) که از از چند ماه قبل آغاز شده بود و تورم سالانه نیز در مهرماه ایستاد و کاهشی شد.

در حال حاضر تورم سالانه به حدود ۴۲ درصد و تورم نقطه به نقطه حدود ۲۸ درصد است که نشان می‌دهد هزینه خانوارها برای تهیه مجموعه‌ای یکسان از کالا و خدمات در مهر امسال نسبت به همین ماه در سال گذشته افزایش داشته است.

در بین گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی و مجموعه ای که معمولا در سبد روزانه مصرفی خانوارها وجود دارد در برخی موارد کاهش قیمت نسبت به گذشته ثبت شده که محدود است و در اغلب کالاها افزایش قیمت وجود دارد که با سرعت کمتری اتفاق افتاده است.

این در حالی است بیشترین افزایش قیمت به چای بسته‌ای با ۸۷ درصد، گوشت ۶۸ و شیر ۶۱ درصد اختصاص دارد. هر بسته نیم کیلویی چای از ۲۹ هزار تومان در مهرماه پارسال با ۲۷ هزار تومان افزایش به ۵۶ هزار تومان رسیده است.

هر کیلوگرم گوشت گوسفندی از ۵۸ هزار تومان به ۹۸ هزار تومان رسیده که رشد ۴۰ هزار تومانی دارد. هر لیتر شیر نیز از متوسط ۳۶۰۰ به ۵۸۰۰ تومان رسیده که رشد ۶۱ درصدی آن را نشان می‌دهد.

در سایر اقلام نیز روغن مایع ۹۰۰ گرمی به طور متوسط ۱۳۰۰ تومان، هر کیلوگرم مرغ ۳۴۰۰ تومان و هر کیلوگرم پیاز ۶۰۰ تومان گران شده است.

اما در این بین گوجه فرنگی از کیلویی ۴۴۰۰ تومان در مهر پارسال با کاهش ۱۹۰۰ تومانی به طور متوسط به کیلویی ۲۵۰۰ تومان رسیده است.

همچنین تخم مرغ حدود ۱۱۰۰ تومان در هر کیلو وسیب درختی حدود ۳۰۰ تومان در هر کیلو کاهش قیمت داشته‌اند.

تغییر قیمت کالاهای خوراکی روزانه (تومان)

محصول(هر کیلوگرم)قیمت در مهر۹۷ (به تومان)قیمت مهر ۹۸(به تومان)تغییر قیمت(به تومان)
برنج ایرانی۱۵ هزار۲۳ هزار۸۰۰۰
گوشت گوسفند۵۸ هزار۹۸ هزار۴۰ هزار
گوشت مرغ۹۸۰۰۱۳ هزار و ۲۰۰۳۴۰۰
شیر پاستوریزه۳۶۰۰۵۸۰۰۲۲۰۰
ماست۵۴۰۰۷۴۰۰۲۰۰۰
نیم کیلو پنیر۷۷۰۰۱۰ هزار و ۸۰۰۳۱۰۰
تخم مرغ۹۹۰۰۸۹۰۰۱۰۰۰-
گوجه فرنگی۴۴۰۰۲۵۰۰۱۹۰۰-
پیاز۲۱۰۰۲۷۰۰۶۰۰
سیب زمینی۳۴۰۰۳۶۰۰۲۰۰
چای بسته‌ای نیم کیلویی۲۹ هزار۵۶ هزار۲۷ هزار
قند۵۱۰۰۷۵۰۰۲۴۰۰
شکر۴۱۰۰۶۰۰۰۱۹۰۰
رب گوجه فرنگی۱۷ هزار۱۹ هزار۲۰۰۰
سیب درختی۶۹۰۰۶۸۰۰۱۰۰-
عدس۸۷۰۰۱۰ هزار و ۲۰۰۱۵۰۰
لوبیا چیتی۱۳ هزار و ۳۰۰۱۶ هزار و ۶۰۰۳۳۰۰


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: