کد خبر: ۱۷۹۲۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۴ - ۰۹ مهر ۱۳۹۸
تعامل اثربخش سازمان تامین اجتماعی با شرکای اجتماعی در عبور از مشکلات اقتصادی علاوه بر حفظ رابطه‌ صادقانه در بستر اعتمادی دوسویه به وفاق ملی نیز کمک می نماید.
به گزارش قلم نيوز و به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، ناهید حیدری، مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ که در در نشست مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، با ذکر مطلب بالا افزود: سازمان تامین اجتماعی یکی از بزرگترین سازمان‌های بیمه‌گر که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش قرار دارد و مهمترین ماموریت آن پوشش کارگران مزدبگیر و حقوق‌بگیر (به صورت اجباری) و صاحبان حرف و مشاغل آزاد به صورت اختیاری است. این سازمان یک نهاد عمومی غیردولتی است که بخش عمده منابع مالی آن از محل اخذ حق بیمه‌ها با مشارکت بیمه‌شده و کارفرما  تامین می‌شود.
وی تاکید کرد: تکیه‌گاه اصلی این سازمان، مشارکت سه جانبه‌گرایی کارفرمایان، بیمه‌شدگان و دولت در عرصه‌های مختلف است.
حیدری با توجه به نقش کارفرمایان در تولید و رونق اقتصادی کشور گفت: در سطح کشور بیش از یک میلیون و 212 هزار کارگاه تحت پوشش حمایت‌های تامین اجتماعی قرار دارند. کارفرمایان همواره به منزله اصلی‌ترین منبع تامین‌کننده بودجه سازمان و گسترش فرهنگ بیمه‌ای نقش مهم و اثرگذاری در سازمان تامین اجتماعی و سطح کشور دارند.
مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ رسالت این سازمان را گسترش امنیت اجتماعی اقتصادی، دور کردن دغدغه کارفرمایان، ایجاد آرامش و امید به زندگی، تامین معاش و پرداخت مستمری بلندمدت و کوتاه‌مدت به مستمری‌بگیران و بیمه‌شدگان دانست.
حیدری تقویت و همکاری متقابل در چهارچوب قوانین و مقرارت با کارگاه‌ها در سطح اداره کل غرب تهران بزرگ را  یکی از راهبردهای این اداره کل دانست و تاکید کرد: اداره کل غرب تهران بزرگ در تمام شرایط  از جمله بحران‌های دو سال اخیر در کنار کارفرمایان و کارگران بوده و از هیچ کوششی در به حداقل رساندن مشکلات آنها دریغ نکرده است.
وی ایران‌خودرو را یکی از کارگاه‌های افتخارآمیز و پویا در عرصه خودروسازی دانست و گفت: این کارگاه بیش از 20 هزار بیمه‌شده تحت پوشش تامین اجتماعی دارد و در جهت کاهش فرایندها و ایستگاه‌های کاری علاوه بر ارائه خدمات وی. آی. پی در شعبه 14، شعبه اقماری و کارگزاری کارکنان این مجموعه می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن خدمات بیمه‌ای نیز دریافت کنند.
مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ با اشاره به بازنشستگی کارگران این شرکت در کارهای سخت و زیان‌آور گفت: سال گذشته بیش از 650 نفر و طی 6 ماهه اخیر بیش از 180 نفر از کارگران زحمکش ایران خودرو به جرگه بازنشستگان پیوستند.

حاتم شاکرمی، معاون تنظیم روابط کار وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست کیفیت محصول را ضامن اشتغال پایدار خواند و گفت: انتظار مردم توجه به ارتقای کیفیت محصولات، ایجاد آرامش در بازار با بهبود وضعیت تولید و انجام تعهدات مشتریان در انتظار دریافت خودروهای ثبت نامی است.
وی ادامه داد: بیش از ۵۰۰ هزار نفر نیروی کار در زنجیره تامین و قطعه‌سازی خودروسازان مشغول فعالیت هستند و هر توقفی در خطوط تولید خودروساز با تعدیل نیرو و مشکلات کارگری در شرکت های قطعه‌ساز همراه است.
شاکرمی با اشاره به اعتبار و وجهه بالای ایران‌خودرو گفت: تامین کنندگان؛ آسیب‌پذیر هستند و باید با بهبود شرایط تولید این تهدید برای کارگران قطعه‌سازی از میان برود.
وی در عین حال تصریح کرد: تحقق این موضوعات در شرایط فعلی بسیار سخت و پرریسک است، اما قطعا با توانمندی‌های مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو از این مسیر عبور خواهیم کرد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روابط موجود میان کارفرما و کارگران در مجموعه ایران‌خودرو را تحسین کرد و گفت: نظم ناشی از رعایت قوانین و مقررات در ایران‌خودرو قابل تقدیر است.
وی خاطرنشان کرد: ماحصل نظم موجود، احساس امنیت شغلی و تعلق‌خاطر و هم‌افزایی نیروی کار است که در کمیت و کیفیت تولید نمایان می‌شود. این موضوع باید تقویت گردد.
شاکرمی همچنین از قرار دادن ظرفیت‌های موجود وزارت کار از جمله مرکز تعلیمات و تحقیقات در اختیار ایران‌خودرو خبر داد و گفت: این آمادگی وجود دارد تا ظرفیت‌های موجود برای سالم‌سازی و استانداردسازی محیط کار و همچنین آموزش‌های ایمنی در اختیار ایران‌خودرو قرار گیرد.

در نشست مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، مسائل موجود مرتبط با منابع انسانی ایران‌خودرو مورد بررسی قرار گرفت.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در این نشست خواستار همدلی و همراهی وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی جهت بررسی و برطرف نمودن مسائل کارگری و منابع انسانی این خودروساز شد.
فرشاد مقیمی گفت: به دنبال این هستیم تا با مجموعه فعالیت‌ها و اقدامات گروه صنعتی ایران‌خودرو به عنوان بزرگترین خودروساز کشور برای رونق خودروسازی به اهداف صنعتی و اقتصادی کشور در شرایط تحریم دست یابیم.
وی افزود: با اصلاح روش‌های گذشته و بهبود آن و همچنین تعریف و اجرای برنامه‌های جدید شرایط فعلی را بهبود خواهیم بخشید.
مقیمی ضمن تاکید بر همدلی و همراهی مجموعه‌های مرتبط برای افزایش تعداد تولید، ارتقای ایمنی و کیفیت را از دیگر رویکردهای مهم ایران خودرو دانست و گفت: باید بتوانیم محصولات و خدماتی درخور و شایسته مردم ارائه کنیم.
مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با بیان اینکه محدودیت‌های بین‌المللی را از تهدید تبدیل به فرصت کرده‌ایم، گفت: در گذشته نیز به اثبات رسانده‌ایم که هرچه پیچ تحریم تندتر بوده، بهتر و با قدرت بیشتری توانسته‌ایم آن را پشت سر بگذاریم. در شرایط تحریم، همواره رشد صنعتی نرخ بالاتری داشته است، بیشترین تکنولوژی و فناوری‌های امروز حاصل محدودیت‌هایی بوده که در گذشته وجود داشته و با تلاش صنعتگران کشور به ثمر رسیده است.
محمدعلی وکیلی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار، ایران‌خودرو را بخشی از غرور ملی هر ایرانی عنوان کرد و همکاری‌های این شرکت با وزارت کار در حوزه روابط کار را بیانگر اهتمام به تکریم جایگاه افرادی دانست که چرخه این خودروسازی را به حرکت درمی‌آورند.
وی گفت: از گذشته تاکنون تمهیدات زیادی جهت رضایتمندی کارکنان صورت گرفته و در حال‌حاضر نیز رضایتمندی کارکنان در کارآمدی و ایجاد حس مسئولیت آنها نقش‌آفرین است.
وکیلی تصریح کرد: ایران‌خودرو نیازمند مجموعه‌ای از اقدامات درون سازمانی برای بهبود جایگاه سازمانی و اقدامات کیفیت‌بخشی و ارتقا و همچنین اقدامات مدیریتی است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد: در دوره مدیریت جدید علاوه بر بازگشت آرامش و از بین رفتن بدبینی با تمهیداتی که از سوی مدیریت اندیشیده می‌شود، امیدواریم احساس امنیت در میان مردم و مشتریان نیز ایجاد گردد.
شایان ذکر است نماینده مجلس، معاون وزیر کار و هیات همراه، در بازدید از خطوط تولید ایران‌خودرو در سالن‌های پرس، بدنه، ‌رنگ و مونتاژ با فرایند تولید خودرو به صورت تخصصی آشنا شدند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: