کد خبر: ۱۷۶۲۸
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۱ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۸
شرکت دانش بنیان طلایه داران صنعت فرایند که یک شرکت دانش بنیان ایرانی است و در زمینه‌های مختلف خطوط تولید صنایع فرایندی فعالیت می‌کند، موفق شده است دستگاه فرمانتور ایران‌ساخت را به آلمان صادر کند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نقل از ستاد خبری "ایران ساخت"، کشور آلمان به عنوان یکی از قطب‌های صنعت جهان شناخته می‌شود اما حالا یک شرکت دانش‌بنیان با ۱۰۰ نفر پرسنل در ایران توانسته است به این کشور دستگاه فرمانتور یا بیوراکتور را صادر کند.

فرمانتور یا بیوراکتور مجموعه‌ای متشکل از تجهیزات و قطعات مختلفی است که شرایط محیطی کنترل شده را برای رشد میکرب‌ها و یا تولید متابولیت‌های خاص در محیط کشت مایع یا جامد را تحت شرایط استریل فراهم می‌کند. این دستگاه وظیفه ایجاد شرایط بهینه برای رشد میکرو ارگانیسم‌ها مثل قارچ و باکتری و مخمر را بر عهده دارد.

استفاده از فرمانتور به میکرو ارگانیسم‌ها این امکان را می‌دهد که پیش از انتقال به مرحله‌ی تولید بیش از ده نسل رشد کنند. با اضافه کردن مخمرها تحت محیط بسته‌ای بر روی مواد کربوهیدراتی عمل فرمانتاسیون تحت دما و فشار مشخص تولید الکل را ممکن می‌کند.

با این دستگاه می‌توان پارامترهای محیطی از جمله pH، دما و فوم را مدام کنترل کرد. در صورت به هم خوردن تعادل محیط رشد میکروارگانیسم، دستگاه با هشدار دادن اپراتور را از تغییر نامناسب شرایط آگاه می‌کند.

امیر عباس اختراعی مدیرعامل شرکت دانش بنیان طلایه داران صنعت فرایند درباره زمینه فعالیت شرکت تحت مدیریت خود که صادرات این دستگاه را انجام می‌دهد، می‌گوید: شرکت ما گروهی از شرکت های دیگر را راهبری می کند که تمام شرکت های این گروه دانش بنیان هستند. کار این شرکت ها خطوط تولید صنایع فرایندی از جمله نفت و گاز، صنایع معدنی و صنایع موثر دارویی است.

اختراعی توضیح می‌دهد: در حوزه صنایع موثر دارویی ما شش خط تولید ماده موثر دارویی راه اندازی کردیم. همچنین در بخش صنایع ۷۵ درصد نمک تصفیه شده کارخانجات را این شرکت تولید کرده است.


اشتغال برای ۶۰ کارشناس و متخصص
مدیرعامل شرکت طلایه داران صنعت فرایند می افزاید: شرکت ما با ۲۲ سال سابقه فعالیت حدود ۱۰۰ نفر پرسنل ثابت دارد و از آنجایی که این شرکت دانش بنیان است و در زمینه‌های تخصصی مهندسی کار می‌کند، حدود ۶۰ نفر از افراد متخصص تحصیل کرده دانشگاهی در آن مشغول به کار هستند.

اختراعی درباره سهم شرکت دانش بنیان طلایه داران صنعت فرایند در صادرات کشور تشریح می کند: شرکت صنعت فرایند تاکنون طرف قرارداد با سازمان ملل متحد برای صادرات نمک ید دار بوده است. همچنین ما توانسته ایم دستگاه راکتور زیستی یا فرمانتور به آلمان صادر کنیم. بعلاوه در زمینه تجهیزات صنعتی به کشورهای عراق، سوریه و ترکمنستان صادرات داریم.

او درباره حجم مبادلات تجاری شرکت طلایه داران صنعت فرایند می گوید: ما به صورت پروژه ای کار می کنیم و گاهی در یک سال به رقم خوبی در صادرات می رسیم و گاهی هم کم می شود. ولی به طور کلی قیمت آنچه ما صادر می کنیم ۶۰ درصد قیمت معمول بازار اروپا است. علت این است که هزینه منابع انسانی و انرژی برای ما ارزان است در نتیجه این کمک می کند که ما رقم پایین تری برای فروش در بازار رقابتی داشته باشیم و این یک مزیت برای ما محسوب می شود.

اختراعی درباره مزیت نسبی شرکت طلایه داران صنعت فرایند در منطقه تأکید می کند: کار ما صنعت خطوط تولید است که این کار هم مستلزم داشتن دیسیپلین کامل مهندسی، نصب و راه اندازی و ساخت است. این نوع فعالیت، زمینه های تخصصی مختلفی را به کار می گیرد و با توجه به عمر پایین تر کارهای تخصصی در منطقه، این نوع شرکت ها کمتر در منطقه سابقه دارند. از سوی دیگر این شرکت بخش خصوصی، چابک و کوچک است و به همین دلیل، در به اتمام رساندن پروژه ها سرعت بیش‌تری داریم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: