کد خبر: ۱۷۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۱ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۸
محققان اسپانیایی سیستمی بر پایه تلفن همراه ابداع کرده‌اند که میزان نافرمی سر نوزادان را ارزیابی می‌کند.
به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، سر برخی نوزادان در زمان تولد شکل‌های نامنظمی دارد. اکنون محققان سیستمی بر مبنای تلفن همراه طراحی کرده‌اند که نامنظمی شکل سر نوزادان را بدون قرار دادن آن‌ها در معرض پرتوهای بالقوه مضر تجزیه و تحلیل می‌کند.در حال حاضر برای تعیین دقیق میزان نافرمی جمجمه سر نوزاد، از روش‌هایی مانند توموگرافی رایانه‌ای یا ام.آر.آی استفاده می‌شود که تشعشعات رادیویی هر دو روش برای سلامت نوزادان بسیار خطرناک است. از همین رو از این روش‌ها تنها در شرایط حاد برای نوزادان استفاده می‌شود.
اکنون محققان دانشگاه «پلی تکنیک والنسیا» در اسپانیا، سیستمی بر پایه تلفن همراه ابداع کرده‌اند که نیاز به پرتونگاری برای شناسایی نافرمی‌های جمجمه سر نوزادان را از بین می‌برد.

این سیستم متشکل از یک اپلیکیشن تلفن همراه و یک کلاه پلاستیکی است که بر روی آن نشانگرهای رمزگذاری شده وجود دارد. بعد از قراردادن این کلاه بر سر نوزاد، ویدئویی در محیط اپلیکیشن از تمامی زوایای سر وی تهیه شده و سپس از این ویدئو برای تهیه مدلی سه بعدی و رایانه‌ای استفاده می‌شود که میزان نافرمی سر نوزاد را نشان می‌دهد. این سیستم برای استفاده نوزادان تا ۱۲ ماهه مناسب است.

انتظار می‌رود بعد از تکمیل بررسی‌ها، استفاده درمانی از اپلیکیشن یادشده در بیمارستان‌های اسپانیا و دیگر نقاط جهان آغاز شود.

مقاله‌ای در رابطه با این تحقیق در نشریه Measurement منتشر شده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: