کد خبر: ۱۷۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۶ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۸
یک شرکت فعال در حوزه دارو، مکمل نانویی برپایه لیپوزوم ساخته که تاثیر منفی بر روی سیستم گوارش نداشته و دندان را نیز سیاه نمی‌کند.
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، سیاه شدن دندان و مشکلات گوارشی از جمله عوارض مکمل‌های آهن است ،شرکت کیمیا کالای رازی مکمل نانویی برپایه لیپوزوم ساخته که تاثیر منفی روی سیستم گوارش نداشته و دندان را نیز سیاه نمی‌کند. این مکمل‌ نانویی نسبت به مکمل‌های موجود در بازار از مزیت بالاتری برخوردار است.

لیپوزوم ساختار میکروسکوپی کروی داشته که غشاء فسفولیپیدی آن را محاط کرده است، به دلیل فضای خالی داخل لیپوزوم امکان حمل دارو و ترکیبات مغذی با این ساختار وجود دارد.

ارسلان پاشاپور مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت:برخی کودکان برای تامین نیاز روزانه آهن از مکمل‌های حاوی آهن استفاده می‌کنند که این مکمل‌ها مشکلاتی مانند سیاه شدن دندان دارد، ما سوسپانسیون حاوی نانولیپوزوم‌های ترکیبات آهن‌دار ساختیم که به دلیل لیپوزومال بودن، دندان سیاه نمی‌شود، همچنین این مکمل روی سیستم گوارش تاثیر نمی‌گذارد و مشکلات گوارشی رایج را در مکمل‌های آهن ندارد.

وی افزود: یکی از جذابیت‌های این مکمل، نانو ساختار بودن آن است که موجب افزایش جذب می‌شود، در واقع ما در این مکمل با دو ویژگی مختلف مواجه هستیم، لیپوزمال بودن که موجب ممانعت از سیاه شدن دندان و سازگاری با سیستم گوارش می‌شود و نانو مقیاس بودن که موجب افزایش جذب ترکیبات می‌شود.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: در این مکمل، علاوه بر آهن از اسیدفولیک و ویتامین B۱۲ نیز استفاده شده است این درحالی است که نمونه‌های خارجی که با فناوری لیپوزومال ساخته شده‌اند، تنها حاوی آهن هستند.

از دیگر مزیت‌های این فناوری، سوسپانسیون بودن آن است، در حالی که نمونه‌های خارجی به صورت پودر بوده و باید پیش از مصرف توسط مصرف کننده با آب ترکیب شده و به سوسپانسیون تبدیل شوند، به اعتقاد وی این مکمل قابلیت صادرات دارد که این شرکت پس از تولید و توزیع در داخل کشور، برای صادرات نیز برنامه‌ریزی خواهد کرد.

این مکمل گواهی نانو مقیاس را دریافت کرده و در حال طی مراحل برای گرفتن پروانه ساخت از سازمان غذا و دارو است.

این شرکت دانش بنیان از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده و اکنون محصولات مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌کند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: