کد خبر: ۱۷۴۲۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۷ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۸
محققان موفق به ساخت یک سیستم یخ زدایی شده‌اند که در کمترین زمان ممکن با انرژی بسیار کمی یخ‌های روی شیشه خودرو را آب می‌کند.
به نقل از گیزمگ، یخ، باران یخ زده و برف نه تنها می‌تواند آزار دهنده باشد، بلکه با یخ بستن بر بال‌های هواپیما و شیشه جلوی خودروها بسیار خطرناک نیز هست.

سیستم‌های یخ زدایی معمولا پرمصرف هستند و کند هم کار می‌کنند، اما اکنون محققان ادعا می‌کنند روش جدیدی را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند به راحتی یخ‌های یک سطح را ظرف کمتر از یک ثانیه آب کند و همچنین کمتر از یک درصد از سیستم‌های موجود انرژی مصرف کند.

کلید اصلی ساخت این سیستم جدید یک نوار نازک از اکسید قلع-ایندیم(ITO) است. این ماده رسانا با اعمال جریان الکتریکی گرم می‌شود و یخ را در نقطه تماس در لحظه ذوب می‌کند و به سطح می‌چسبد. این کار، لایه‌ای نازک از آب ایجاد می‌کند که باعث می‌شود بقیه یخ‌ها ذوب شوند. این فرآیند بسیار ساده‌تر از تلاش برای ذوب کردن تمام یخ‌ها از سطح شیشه است.

اکسید قلع-ایندیم دهها سال است که با این هدف از جمله روکش پنجره‌های هواپیما و وسایل نقلیه زمینی استفاده گسترده‌ای دارد. اما به طور معمول، چون جریان الکتریکی باید به شکل مستمر به آن اعمال شود، می‌تواند بسیار پرمصرف باشد.

بنابراین محققان دانشگاه ایلی‌نوی و دانشگاه کیوشو یک سیستم جدید و کارآمدتر توسعه دادند و دریافتند که این ماده با یک پالس کوتاه، تنها به مدت 100 میلی ثانیه، بهتر عمل می‌کند.

آنها برای آزمایش این روش جدید یخ زدایی با پالس گرما، آن را بر روی نمونه‌های کوچک شیشه و در دو درجه حرارت متفاوت امتحان کردند. نمونه اول برای تعیین کاربرد در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، یخچال‌ها و تهویه‌های مطبوع در دمای منفی 15 درجه سانتیگراد آزمایش شد. نمونه دوم نیز به منظور آزمایش کارایی در بدنه هواپیماها در دمای منفی 71 درجه سانتیگراد بررسی شد.

محققان در این آزمایشات دریافتند که این تکنیک جدید فقط یک درصد از انرژی سیستم‌های مشابه را مصرف می‌کند و در کمتر از یک ثانیه کار می‌کند که 0.01 درصد از زمان دیگر سیستم‌ها است.

محققان می‌گویند مطالعات آینده مشخص می‌کند که این تکنیک جدید روی شکل‌های پیچیده‌تر مانند بال‌های هواپیما و میزان انرژی مورد نیاز چگونه عمل می‌کند.

این مطالعه در مجله Applied Physics Letters منتشر شده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: