کد خبر: ۱۶۶۵۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۲ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه کشور به انقلاب تحولی در حوزه فناوری و نوآوری احتیاج دارد، گفت: دانشجویان باید تشکل‌های جدید و مطالبه‌گر حرکت انقلابی تحول در حوزه فناوری و نوآوری تأسیس کنند.
دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در دومین نشست هم‌اندیشی دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه در پاسخ به دو نیاز اصلی تأسیس شد، اظهار کرد: داشتن شغل و رشد شخصیت اجتماعی دو مطالبه مهم و جمعی افراد در اوایل دهه ۶۰ بود که دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک دانشگاه نسل اول و آموزش محور شکل گرفت.

وی با اشاره به دوران سازندگی و نیاز صنایع بزرگ به پژوهشگران و محققان گفت: در آن دوران وزارتخانه‌ها، شرکت‌های بزرگ و صاحبان صنایع به افرادی احتیاج داشتند که علاوه بر تحصیلات دانشگاهی، توانایی تحقیق و پژوهش را نیز داشته باشند که در همین راستا دانشگاه‌های نسل دوم و پژوهش محور در پاسخ به این نیازها تأسیس شد.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی به چرایی تأسیس دانشگاه‌های نسل سوم پرداخت و افزود: سازوکار دانشگاه‌های نسل سوم با نسل اول و دوم متفاوت است و در این دانشگاه‌ها به جای مباحث آموزشی و پژوهشی، مهارت‌های خلق شغل و کارآفرینی آموزش داده می‌شود.

دکتر دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: مفاهیمی همچون شتاب‌دهنده‌ها، مراکز نوآوری، مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری، سراهای نوآوری و ... از ویژگی‌های دانشگاه‌های نسل سوم است. خروجی این دانشگاه‌ها یک فرد نیست، بلکه یک تیم یا شرکت است.

وی با تأکید بر اینکه امروزه در دنیا دیگر جایی برای دانشگاه‌های نسل سوم هم نیست، گفت: در حال حاضر در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته، دانشگاه‌های نسل چهارم که دانشگاه‌هایی تأثیرگذار هستند، جامعه را تحت تأثیر قرار داده و در حال رشد و توسعه هستند.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: تغییر هویت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم در کشور یک ضرورت و جدیت است. 

دکتر دهقانی فیروزآبادی با اشاره به زیرساخت‌ها، پتانسیل، قابلیت‌ها و توانمندی‌های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در قیاس با دانشگاه‌های دولتی زودتر مسیر تبدیل شدن به دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم را طی می‌کند.

وی خطاب به دانشجویان گفت: شما دانشجویان باید تشکل‌های جدید و مطالبه‌گر حرکت انقلابی و تحول در حوزه فناوری و نوآوری تأسیس کنید. جریان ساز، سردمدار، پیش‌قراول، فرمانده و سردار جنگ نرم در تحول این حوزه باشید.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: کشور به انقلاب تحولی در حوزه فناوری و نوآوری احتیاج دارد و ان‌شاءالله دانشگاه آزاد اسلامی به همت توان، دانش، تلاش، انگیزه و ... دانشجویان، اساتید و اعضای هیأت علمی خود در این حرکت انقلابی نقش‌آفرین باشد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: