کد خبر: ۱۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۸ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۵
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به تصادفات نوروزی؛
معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود ۵۲ درصد از فوتی‌های تصادفات نوروزی در محل حادثه رخ داد که رقم بالایی است و باید مورد واکاوی قرار بگیرد.
۵۲ درصد حادثه‌دیدگان سر صحنه فوت شدند/ تصادفات شدید بود

محمد آقاجانی؛ معاون درمان وزارت بهداشت امروز در نشستی خبری با اشاره به انجام برنامه‌ریزی گسترده در نوروز ۹۵ گفت: دستورالعملی که هر ساله از ناحیه وزیر بهداشت به مراکز درمانی و دانشگاهی ابلاغ می‌شد؛ مورد بازنگری قرار گرفت، نقاط ضعف و قوت آن مشخص و به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.

وی همچنین از راه‌اندازی سامانه اطلاعاتی سلامت نوروزی در نوروز ۹۵ خبر داد و گفت: در این سامانه، اطلاعات ۶۲۰۰ موسسه پزشکی فعال در ۵۵۰ شهر در ایام نوروز منتشر شد و مردم می‌توانستند با مراجعه به این سامانه از موسسات پزشکی فعال در نوروز باخبر شوند.

آقاجانی با اشاره به اعزام ۱۰ تیم نظارتی برای بازرسی و نظارت در ۷۶ بیمارستان و ۳۳۶ پایگاه اورژانس ادامه داد: تیم نظارت مشکلات را بررسی کرده و در محل، تذکرات لازم برای رفع نواقص داده شد. همچنین ۵۷ دانشگاه علوم پزشکی با تشکیل تیم نظارتی، مراکز درمانی را مورد بازرسی قرار دادند.

معاون درمان وزارت بهداشت با اعلام فعالیت ۲۱۰۰ پایگاه اورژانس گفت: این مراکز دارای بیش از ۲۲ بالگرد، ۵ هزار آمبولانس و ۱۸هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی برخوردار بودند.

وی همچنین با بیان اینکه ۱۵۴ هزار ماموریت در ایام نوروز انجام شد، ادامه داد: این میزان نسبت به نوروز ۹۴، ۲۰ درصد رشد داشته است و از این تعداد ماموریت ۳۳ هزار مورد مربوط به حوادث ترافیکی بوده که نسبت به نوروز ۹۴، ۲۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.

آقاجانی افزود: از ۳۳ هزار ماموریت یاد شده در حوادث ترافیکی ۲۸ هزار ماموریت منجر به انتقال مجروح به بیمارستان شده است.

وی همچنین در خصوص فوتی‌های ناشی از حوادث گفت: حدود ۵۲ درصد از فوتی‌ها در محل حادثه اتفاق می‌افتد که رقم بالایی است و باید مورد واکاوی قرار بگیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت اضافه کرد: در خصوص میزان فوتی‌های سر صحنه موضوع مهم بالا بودن شدت حادثه است که نشان می‌دهد میان سطح ایمنی جاده‌ها و خودرو‌ها تناسب وجود ندارد که این موضوع باعث می‌شود درصد فوتی‌های سر صحنه حادثه بالا باشد.

آقاجانی با اظهار تاسف از اینکه بیشترین مجروحان و تلفات حوادث مربوط به افراد زیر ۴۰ سال بوده است تصریح کرد: همچنان حوادث ترافیکی مهم‌ترین عامل سال‌های از دست رفته عمر در کشور است.

این مقام مسئول با اشاره به فعالیت کامل تمامی ۵۷۰ بیمارستان وزارت بهداشت در ایام نوروز اظهار کرد: آمار مراجعین به اورژانس بیمارستانی در این ایام۳ میلیون و ۱۴۲ هزار نفر بود که دلیل بالا بودن تعداد مراجعه‌کنندگان تعطیلی مراکز خصوصی در این ایام است. همچنین در این ایام ۴۲۴ هزار نفر بستری شده و ۲۰۷ هزار نفر مورد عمل جراحی قرار گرفتند.

آقاجانی در ادامه با اشاره به حضور متخصصان مقیم در بیمارستان‌ها طی تعطیلات نوروز این موضوع را از برکات طرح تحول سلامت خواند و گفت: در تمامی بیمارستان‌های بالای ۶۴ تخت‌خواب متخصص مقیم داریم و همچنین بخش ویژه تمامی بیمارستان‌ها و بخش‌های اورژانس آن‌ها در تعطیلات نوروز به صورت صددرصد فعال بودند.

وی کمبود نیروی انسانی به خصوص در بخش پرستاری و کمبود تخت در بیمارستان‌های مراکز استانی و کلان‌شهر‌ها را از عمده مشکلات وزارت بهداشت در ایام نوروز برشمرد.

آقاجانی در ادامه از گسترش تعداد پایگاه‌های هوایی و رشد ۴۰ درصدی این پایگاه‌ها در نوروز ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: همچنین تعداد آمبولانس‌ها را افزایش دادیم و زمان رسیدن اورژانس به محل حادثه را به زیر ۹ دقیقه رساندیم. همچنین پوشش ما برای حوادث جاده‌ای ۱۵ درصد افزایش یافته است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: