کد خبر: ۱۶۵۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۶ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری از افزایش سقف حمایت‌های این صندوق از طرح‌های پژوهشی و حوزه پسادکتری خبر داد و گفت: با این اقدام حمایت‌های صندوق از محققان کشور موثرتر دنبال می‌شود.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایمان افتخاری درباره تغییرات برنامه‌های صندوق از ابتدای امسال تاکنون اظهار داشت: سیاست‌های صندوق برای اختصاص حمایتی بهینه تا حدودی تغییر کرده است، اکنون در چارچوب بودجه مصوب کمیته تخصصی صندوق برای هر کارگروه، برنامه‌ریزی مناسب و مستقلی در حوزه‌های مختلف علوم در حال شکل‌گیری است و  بنابراین کارگروه‌ها می‌توانند حمایت‌های بهینه‌تری متناسب با حوزه علمی مربوطه داشته باشند.

وی با بیان اینکه برنامه‌های صندوق به دو بخش کلی تقسیم می‌شود، توضیح داد: یکی از این دو بخش، برنامه‌های فراگیر همچون حمایت از طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری و پسادکتری است که از نظر تعداد و وسعت جغرافیایی گسترده هستند و بخش دوم، برنامه‌هایی هستند که گروه خاصی از جامعه پژوهشگران را به صورت هدفمند، حمایت می‌کنند.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران درباره تغییرات برنامه‌های فراگیر صندوق در امسال گفت: دریافت طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری و درخواست‌های پسادکتری از این پس در قالب انتشار فراخوان انجام می‌شود، این کار زمینه مقایسه طرح‌های مختلف، ایجاد تعادل بین حوزه‌های مختلف علمی و برنامه‌ریزی بهتر را فراهم می‌کند، در همین راستا نخستین فراخوان طرح‌های پژوهشی در بیشتر کارگروه‌ها منتشر شده و فراخوان حمایت از طرح‌های پسا دکتری هم از نیمه دوم مرداد ماه منتشر می‌شود.

به گفته وی،در حوزه پسادکتری حمایت مالی از محققان به میزان قابل توجهی افزایش یافته و نزدیک به دو برابر شده است، البته در زمینه طرح‌های پژوهشی نیز این افزایش حمایت‌ها وجود دارد و سقف حمایت از ۳۰ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان رسید. دیدگاهی که در کمیته تخصصی در این خصوص وجود داشت این بود حتی اگر تعداد حمایت‌ها کاهش یابد اما حمایت از طرح‌ها موثرتر و با مبالغ بیشتر باشد، اثر بهتری بر جریان علمی کشور را شاهد خواهیم بود.

افتخاری افزود: در بخش دوم از برنامه‌ها نیز که برنامه‌های هدفمند خاص هستند، فعالیت‌هایی در حال افزوده شدن است؛ با این رویکرد جهت‌گیری همکاری‌های علم و فناوری بین‌المللی را با کشورهای شرقی گسترش می‌دهیم، به همین منظور اولین فراخوان مشترک با وزارت علم و فناوری چین منتشر شد و داوری حضوری طرح‌های ارسالی به این فراخوان در مراحل پایانی است، دومین فراخوان این حوزه نیز در قالب فراخوان صندوق راه ابریشم به تازگی منتشر شده است که هر دو این برنامه‌ها تعاملات حوزه علم و فناوری با کشور چین را توسعه می‌دهد و به زودی فراخوان مشترکی با روسیه منتشر می‌شود.

وی توسعه علوم پایه و انسانی را از دیگر برنامه‌های هدفمند صندوق دانست که با تاکید بر توانمندسازی پژوهشگران جوان در حال پیگیری است و می‌توان به برنامه‌هایی همچون پیشتازان و میثاق اشاره کرد که به زودی برای استفاده پژوهشگران اعلام خواهند شد.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران از عملیاتی شدن برنامه‌هایی برای توسعه همکاری پژوهشگران جوان با شرکت‌های دانش‌بنیان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در حوزه ترویج و توانمندسازی نیز برنامه‌هایی داریم و در این زمینه معاونت ترویج علم و فناوری صندوق فعال شده است، این معاونت برنامه‌های متعددی برای این حوزه دارد تا شاهد فرهنگ‌سازی مناسب در جامعه باشیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: