کد خبر: ۱۵۹۷۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۶ - ۲۶ تير ۱۳۹۸
شهردار منطقه ۱ تهران در مورد اظهارات منتسب به او با مضمون پولدار‌های شمال تهران بافرهنگ‌ترین مردم ایران هستند، توضیحاتی داد.

به گزارش قلم، شهرداری تهران در گزارشی نظر شهرداران مناطق ۲۲ گانه تهران را درباره انتخابات شورایاری‌ها بررسی و مشروح آن را در پرتال رسمی خود منتشر کرده است.

در بخشی از این گزارش حمید موسوی شهردار منطقه ۱ تهران گفت: "هیچ منطقه‌ای در شهر تهران از نظر معیشتی، دانش و شرایط فرهنگی بالاتر از منطقه یک نیست".

اظهار نظر شهردار منطقه ۱ تهران به سرعت در صدر اخبار قرار گرفت و واکنش‌هایی در جامعه و مدیریت شهری به‌دنبال داشت.

زهرا نژاد‌بهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در واکنش به اظهارات شهردار منطقه یک تهران گفت: تمام شهروندان پایتخت که در ۲۲ منطقه این کلان شهر زندگی می‌کنند دارای فرهنگ بی نظیری هستند و هر کدام از آن‌ها ویژگی‌هایی دارند که نشان دهنده فرهنگ و آداب همان منطقه است.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با تاکید بر این موضوع که تمام شهروندان ساکن در پایتخت از با اصالت‌ترین و ارزشمند‌ترین مردم هستند، گفت: هر شهردار نسبت به منطقه مدیریت خودش حساسیت دارد و به گونه‌ای صحبت می‌کند که به شهروندان القا کند منطقه تحت مدیریت خودش جزء بهترین مناطق پایتخت است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای تعیین فرهنگ مردم شاخص‌های بین المللی وجود دارد یا خیر، گفت: در سراسر دنیا به‌عنوان مثال برای آنکه اعلام کنند کدام منطقه سیاسی، کدام منطقه اجتماعی، کدام منطقه اقتصادی و کدام منطقه فرهنگی است شاخص‌های ثابتی وجود دارد.

نژادبهرام با اشاره به تعدادی از شاخص‌ها گفت: به عنوان مثال مراجعه به کتابخانه و سرانه کتاب‌خوانی، استفاده از سینما، مراجعه به مراکز فرهنگی و خرید کتاب بخشی از شاخص‌های سنجش ارزش یک منطقه است که این شاخص‌ها بین المللی همواره ثابت است.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا تا به امروز پایشی برای تعیین میزان شاخص‌های اجتماعی مناطق گانه پایتخت تهیه شده است، گفت: تا به امروز پایشی برای تعیین شاخص فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مناطق انجام نشده است.

حمید موسوی شهردار منطقه ۱ تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره حواشی به وجود آمده، گفت: متاسفانه از صحبت من قسمتی استخراج شد که به هیچ عنوان در گفته‌های من مطلبی با این مضمون وجود نداشت و این تیتر کاملاً استنباطی از سوی رسانه آن بود.

شهردار منطقه یک تهران گفت: اگر کل متن صحبت من را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که بحث من قیاس فرد به فرد در منطقه‌های پایتخت نبود و تنها بحث من شاخص‌های توسعه یافتگی در پایتخت بود.

موسوی با برشمردن شاخص‌ها توسعه یافتگی گفت: به عنوان مثال منطقه یک تهران قرارگیری رود دره‌هایی که در جنوب آن قرار گرفته است نسبت به دیگر مناطق تهران از لحاظ اکولوژیکی شرایط بهتری را دارد.

او گفت: از دیگر شاخص‌های توسعه یافتگی فضا‌های موجود در منطقه یک تهران است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود، زیرا یکی از مکان‌های سرمایه گذاری و استفاده بهینه شهروندان است.

موسوی با اشاره به این موضوع که منطقه ۱ ممکن است در بسیاری از شاخص‌های دیگر رده‌هایی پایین‌تر از سایر مناطق پایتخت داشته باشد گفت: به عنوان مثال اگر منطقه یک را از لحاظ فضای سبز برتر بدانیم، ولی از لحاظ شاخص ترافیک در رده پایین تری نسبت به سایر مناطق قرار می‌گیرد.

شهردار منطقه یک تهران با تأکید بر این موضوع که شاخص توسعه یافتگی منطقه مربوط به فرد نیست گفت: منطقه ۱ تهران نسبت به سایر مناطق ۲۲ گانه در شاخص‌های مطلوبیت اجتماعی میانگین بهتری دارد و این بدین معنا نیست که افراد ساکن در این منطقه بهتر هستند.

موسوی گفت: منطقه برتر بدین معناست که این منطقه نسبت به سایر مناطق میانگین بهتری در توسعه یافتگی دارد.

او با تاکید بر این موضوع که من مردم منطقه ۱ را با مردم دیگر مناطق مقایسه نکردم گفت: یکی از افتخارات من این است که بچه مرکز به پایین پایتخت هستم و تعلق خاطر من به منطقه ۱۴ به گونه‌ای است با اینکه شرایط جابجایی و زندگی در شمال شهر را داشتم ترجیح دادم در منطقه ۱۴ زندگی کنم.

شهردار منطقه ۱ تهران گفت: منطقه یک از لحاظ شاخص‌های توسعه یافتگی به شکلی ست که می‌تواند به محلی برای رویداد‌های فرهنگی تبدیل شود.

موسوی گفت ویژگی دیگر منطقه یک تهران سرمایه‌های انسانی این منطقه هستند که تشکل‌های مردمی و مردم نهاد را شکل داده‌اند به گونه‌ای که شاهد هستیم برای شرکت در انتخابات شورایاری‌ها منطقه یک تهران جزء یکی از فعال‌ترین مناطق ۲۲ گانه تهران بود.

او با اشاره به جماران و املاک اوقافی موجود در منطقه ۱ تهران گفت: ما در منطقه یک تهران منطقه جماران را داریم که در زمان انقلاب شاهد بسیاری از رویداد‌های انقلابی بوده که در آنجا رقم خورده است و در کنار آن منطقه یک جزء مناطقی است که دارای بیشترین زمین‌های اوقافی است که این موضوع نشان از اعتقادات قوی مردم این منطقه دارد.

شهردار منطقه ۱ تهران با تاکید بر این موضوع که هیچ مردمی نسبت به مردم منطقه دیگر برتری ندارد گفت: ما همه یک ملت هستیم که شدن موضوعاتی این دست موجب دامن زدن به اختلافات و آب به آسیاب دشمن ریختن است و تلاش شبانه‌روزی من و همکارانم برای خدمتگزاری به مردم است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: