کد خبر: ۱۵۹۵۱
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۹ - ۲۵ تير ۱۳۹۸
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی با تاکید بر پیشرفت‌های چشمگیر ایران در حیطه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، گفت: ژن‌درمانی به کمک نیروی خلاق در کشور توسعه می‌یابد.
به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیر علی حمیدیه در دهمین مدرسه تابستانی پژوهشگاه رویان با موضوع "زیست پزشکی مولکولی، از تشخیص تا درمان" با ارائه توضیحاتی در خصوص دست‌ورزی ژنی بیان کرد: شاید در دهه‌های گذشته تحقیقات درباره خود سلول‌ها انجام می‌شد اما آینده این دانش به دستکاری‌های داخل سلول وابسته است که با توسعه و گسترش تحقیقات و عملی شدن آن در نهایت بیماران نفع می‌برند.

وی با بیان اینکه، دست‌ورزی ژن در سال ۱۹۶۰ ظهور کرد تا راهی برای درمان و علاج بیماری‌ها باشد، افزود: اما در مقطعی از زمان فعالیت‌ها در این حوزه متوقف شد، به گونه‌ای که کمتر نامی از آن شنیده شد.

حمیدیه ادامه داد: اما دوباره فعالیت‌ها با بازگشتی قدرتمند از سر گرفته شد و ۱۰ سال گذشته شاهد اتفاقات مناسبی برای توسعه و گسترش آن هستیم. قطعاً این حوزه آینده روشنی پیش رو دارد و اشتغالزایی بسیاری ایجاد می‌کند.

وی همچنین بیان کرد: شاهد این ادعا، بازار بیلیون دلاری است که این حوزه وجود دارد و به سرعت نیز در حال رشد است، کمتر فناوری در دنیا این سرعت رشد برخوردار دارد پس در کشور باید تحقیقات این حوزه با سرعت پیش رود تا از این حرکت علمی عقب نمانیم.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی با بیان اینکه شرکت‌های دارویی نیز سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در این حوزه انجام داده‌اند، گفت: اکنون این بازار شکل گرفته است و ظرف ۷ سال آینده رشد آن به سرعت پیش خواهد رفت.
وی ادامه داد: اگر در کشور ما نیز این بازار شکل گیرد و محصولات مرتبط تولید شود، امکان درمان بیماران در کشور نیز وجود دارد.

حمیدیه درعین حال افزود: البته زیرساخت‌های مرتبط با این رشته در کشور ایجاد شده است و باید تغییر مسیر به سمت تولید محصولات ژن درمانی انجام شود که با اتکا به جوانان و نیروی خلاق و نوآور می‌توان محصولات این حوزه را در کشور تولید کرد.

وی همچنین به پیشرفت‌های کشور در حیطه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی اشاره کرد و گفت: آینده روشنی پیش روی بازار محصولات و فناوری‌های این حوزه پیش روی کشور قرار دارد.

بر اساس این گزارش، دهمین مدرسه تابستانی پژوهشگاه رویان با موضوع "زیست پزشکی مولکولی، از تشخیص تا درمان" با هدف آموزش مطالعات نوین درمانی و تشخیصی با رویکرد مولکولی و توجه ویژه به بیماری‌های رایج در منطقه در اولویت درمان و پژوهش، در راستای آشنایی دانشجویان مقاطع مختلف و رشته‌های متفاوت علوم پایه و علوم پزشکی در حال برگزاری است.

در این دوره از مدرسه تابستانی بین‎المللی پژوهشگاه رویان، دانشمندانی از هلند و آمریکا و همچنین محققان سرشناس داخلی که اعضای هیات علمی دانشگاه‎ها هستند، به ایراد سخنرانی و آموزش اصول و چگونگی تشخیص و درمان مولکولی بیماری‎ها می‌پردازند.

یکی از اهداف مهم محققین پژوهشگاه رویان، آموزش و آشنا کردن دانشجویان با فناوری‌های نوین است. سابقه این مدرسه به سال ۱۳۸۹ برمی‌گردد که نخستین دوره آن با هدف آموزش زیست‌شناسی تکوین و سلول‌های بنیادی برگزار شد.

محور اساسی در دهمین مدرسه تابستانی رویان، انواع رویکردهای مولکولی در درمان بیماری‎های مختلف از جمله سرطان‎ها است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: