کد خبر: ۱۵۶۸۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶ - ۲۱ تير ۱۳۹۸
رئیس صندوق حمایت ازپژوهشگران و فناوران گفت: همچنان بیش از ۵۰ درصد طرح‌های پژوهشی ارسال شده به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران از دانشگاه‌های تهران است و باید تمام محققان و پژوهشگران کشور با صندوق و حمایت‌های آن آشنا شوند.
حمایت از دوره‌های پسادکتری از موفق‌ترین برنامه‌های صندوق / در نظر داریم تفاوت رشته‌ها دیده شود و با هم مقایسه نشوند

 ایمان افتخاری، امروز، چهارشنبه در نشست امضای تفاهم‌نامه دانشگاه اصفهان با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، اظهار کرد: صندوق از سال ۸۲ با هدف تاثیرگذاری و حمایت از پژوهش‌های کیفی و برداشتن موانع پیش روی محققان کشور مشغول به کار است.

وی افزود: ماموریت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، توانمندسازی و حمایت از طرح‌های پژوهشی به منظور تولید دانش و فناوری راهبردی است، در نظر داریم صندوق نهادی پیش‌رو با موثرترین نقش در جهت پیشتازی ایران در تولید علم و فناوری باشد.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: در این راستا در پنج سال اخیر بیش از ۱۵ هزار درخواست پژوهشی برای طرح‌های پژوهشی به صندوق وارد شده که یک سوم آنها مورد حمایت قرار گرفته‌اند.

سقف حمایت صندوق از طرح‌های پژوهشی ۳۰ میلیون تومان است

افتخاری با بیان اینکه طرح‌های پژوهشی بزرگترین برنامه صندوق از نظر ابعاد است، گفت: متوسط حمایت‌های صندوق از طرح‌های پژوهشی بین ۱۵ تا ۳۰ میلیون تومان است که در تلاش هستیم طرح‌های بزرگتر با ساز و کار حمایتی بیشتر تصویب شود.

وی افزود: عمده برنامه‌های حمایتی فعال صندوق شامل حمایت از طرح پژوهشی، دوره پسادکتری، طرح بین‌المللی رساله دکتری، کرسی‌های پژوهشی و گرنتهای پژوهشی و همایش‌ها است که حمایت از دوره‌های پسادکتری از موفق‌ترین برنامه‌های حمایتی صندوق است.

رئیس صندوق حمایت ازپژوهشگران و فناوران در خصوص روند حمایت صندوق از محققان، تصریح کرد: فرایند حمایت در صندوق باید از طریق سامانه درخواست صندوق ثبت شود و در مرحله بعدی غربالگری و داوری طرح‌ها انجام و در نهایت نتایج داوری به کارگروه تخصصی ارائه می‌شود و طرح مورد حمایت قرار می گیرد.

افتخاری افزود: ۲۰۰ نفر از اساتید برتر در ۲۲ کارگروه تخصصی طرح‌های ارسالی به صندوق را بررسی می‌کنند.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: تعداد قابل توجهی از برنامه‌های جدید برای صندوق در حال تامین بودجه هستند. همچنین حمایت از طرح‌های پژوهشی در حال حاضر کوچک است و امیدواریم به سمت گرنت‌های بزرگتر پیش برویم.

وی افزود: محققان و پژوهشگران باید بدانند قرار نیست تمام طرح تحت پوشش صندوق باشد. با این حال امیدواریم بتوانیم سقف حمایت را تا ۱۰۰ میلیون افزایش دهیم.

حمایت از پژوهش‌های نیاز محور و اولیویت محور

افتخاری گفت: توجه ویژه به طراحان جوان و بانوان و تنوع جغرافیایی از دیگر برنامه‌های جدید صندوق است. همچنین در علوم انسانی و علوم پایه از پژوهش‌های نیاز محور و اولویت محور ویژه حمایت می‌کنیم. در نظر داریم تفاوت رشته‌ها دیده شود و با هم مقایسه نشوند.

وی درخصوص شیوه‌های حمایت صندوق، گفت: حمایت‌های صندوق از دو مسیر مستقل بین صندوق و پژوهشگر و یا از طریق تفاهم‌نامه با دانشگاه انجام می‌شود. طرح‌های پژوهشی رساله دکتری و پسادکتری در این قالب قرار دارند.

افتخاری در خصوص آمار طرح‌های رسیده به صندوق، گفت: درمجموع در تفاهم‌نامه‌های با دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ،۷۴۴ طرح پژوهشی، ۹۰۰ پسا دکتری و ۱۲۰ رساله دکتری پوشش داده شده است و در تفاهم‌نامه با وزارت بهداشت نیز ۳۰۰ طرح پژوهشی، ۳۲۰ پسادکتری و ۳۳۰ رساله دکتری پوشش داده شده است.

وی ادامه داد: تعداد طرح پژوهشی از ۹۳ تا ۹۷ در تمام حوزه‌ها ۲.۵ الی ۳ برابر شده است، با این حال همچنان بیش از ۵۰ درصد طرح‌ها از دانشگاه‌های تهران است و باید تمام محققان و پژوهشگران کشور با صندوق و حمایت‌های آن آشنا شوند. اصفهان بیشتر از استان‌های دیگر طرح‌های ارسالی داشته است.

 نشست تدوین مفاد جدید تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه اصفهان با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با حضور ایمان افتخاری رییس صندوق، رئیس دانشگاه اصفهان و اعضای شورای پژوهشی دانشگاه شامل معاونان پژوهشی و مدیران کل حوزه پژوهش و روسای دانشکده‌ها و برخی اعضای هیئت علمی دانشگاه در دانشگاه اصفهان برگزار شد. در این نشست مفاد جدیدی به تفاهم‌نامه اضافه شد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: