کد خبر: ۱۵۶۰۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۳ - ۱۹ تير ۱۳۹۸
محققان با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی موفق به طراحی و ساخت " الکترود چند آرایه " در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدند.
دکتر عباس حق‌پرست، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مجری طرح مطالعاتی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی اظهار کرد: "الکترود چند آرایه" برای ثبت سیگنال‌های مغزی با تلاش جمعی از محققان و پژوهشگران جوان مرکز تحقیقات علوم اعصاب این دانشگاه و پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این الکترود با همکاری مشترک مرکز تحقیقات علوم اعصاب و مرکز تحقیقات لیزر و فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد و قادر است بطور همزمان فعالیت نورونی قشر حرکتی از ۳۲ الکترود با آرایش چهارگانه را ثبت کند.

دکتر حق‌پرست افزود: با طراحی این الکترود چند آرایه، گامی بسیار مهم برای بومی‌سازی ساخت این الکترود در داخل کشور برداشته شده است.

به گفته وی، ساخت این الکترود چند آرایه دارای پیچیدگی‌های خاصی بوده و در آزمون اولیه با حدود ۷۰ درصد (ثبت سیگنال ۱۱ الکترود از ۱۶ کانال بطور همزمان) از کارآیی بسیار خوبی برخوردار است.

وی یادآور شد: هدف از طراحی این الکترود چند آرایه در این مرحله، ساخت نمونه آزمایشی و بررسی عملکرد آن بود و در مراحل بعدی با تعریف طرح‌های تحقیقاتی امکان استفاده عملی در مطالعات گوناگون فراهم خواهد شد.

این محقق خاطرنشان کرد: این الکترود چند آرایه بسیار کوچک و قابل حمل است و انطباق‌پذیری بالایی با انواع پارادایم‌های الکتروفیزیولوژی در شرایط بی‌هوش، هوشیار در آزمون‌های رفتاری و سیستم‌های ثبت بی‌سیم دارد.

بر اساس اعلام ستاد شناختی، این محقق همچنین تصریح کرد: آزمایشات اولیه از کاربرد این نوع الکترود برای ثبت فعالیت نورونی قشر حرکتی موجود زنده (موش صحرایی) موفقیت‌آمیز بود و این فناوری با دارا بودن ظرافت و پیچیدگی در قیاس با مشابه خارجی آن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و با تجاری‌سازی آن، زمینه فعالیت‌های پژوهشی محققان افزایش می‌یابد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: