کد خبر: ۱۵۲۹۱
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۴ - ۱۴ تير ۱۳۹۸
یک شرکت دانش‌بنیان با بومی‌سازی فناوری و طراحی مشعل‌های پلاسمایی، امکان تجزیه زباله‌ها و تبدیل به انرژی را فراهم کرده است.
 تولید کالاها و محصولات گوناگون، فناوری‌های پیشرفته‌ای را به خدمت گرفته و رشدی شتابان یافته است. اما همین اندازه از تولیدات موجب ایجاد ضایعات شده است. کار از بین بردن اصولی و غیرمخرب این پسماندها اگر بیش از تولید فناورانه دشوار نباشد به همان میزان سختی دارد.

فناوری‌های از بین بردن زباله با توجه به شناخت تازه از قابلیت‌های طلای کثیف، دستخوش تحول شده است. بر همین اساس، یک شرکت دانش‌بنیان، طراحی و ساخت «مشعل پلاسما» را به عنوان یکی از فناوری‌های مورد استفاده در از بین بردن زباله و تبدیل آن به انرژی دنبال می‌کند.

علیرضا زمانی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به این‌ که مشعل‌های پلاسمایی، نوع تازه‌ای از فناوری‌هاست که می‌تواند زباله را به کوچک‌ترین عناصر تجزیه کند، گفت: در کوره‌ها یا راکتورهای پلاسما که به مشعل مجهز است، با ایجاد یک دمای بسیار بالا تمامی بخش‌های زباله به‌ طور کامل تجزیه می‌شود.

این فعال حوزه دانش‌بنیان با اشاره به فناوری پیچیده و پیشرفته این مشعل و راکتورها گفت: به غیر از چند کشور اروپایی و آمریکایی، کشور دیگری از این فناوری برخوردار نیست و اکنون فناوری این مشعل‌ها در کشور بومی سازی شده است.

وی با اشاره به کاربردهای گسترده مشعل پلاسمایی گفت: این مشعل‌ها که به صورت یک مجموعه راه‌اندازی می‌شود، در حذف زباله‌های انبوه و از بین بردن زباله‌های خطرناک مانند زباله‌های عفونی بیمارستانی کاربرد دارد.

زمانی، آلایندگی بسیار اندک و باقی مانده بدون نیاز به دفن را از ویژگی‌های این دستگاه عنوان کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های این دستگاه این است که می‌تواند همه پسماند های خطرناک و ویژه را تا ۹۵ درصد جرم و حجم زباله کاهش دهد. این طرح همچنین می‌تواند در ابعاد و حجم‌های گوناگون از یک تن در روز تا ۱۰ تن در روز اجرا شود.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان این‌ که این دستگاه از طریق پلاسما کردن گاز دما را افزایش می‌دهد، ادامه داد: دمای گاز این مشعل‌ها از شش هزار تا ۳۰ هزار کلوین تغییر می‌کند و زباله را تبخیر می‌کند.

زمانی به سازوکار منحصر به‌ فرد مشعل پلاسمایی اشاره کرد و ادامه داد: این سیستم با تولید دمای بسیار بالا و نرخ انتقال حرارت بسیار زیاد به محیط زیست آسیبی نمی‌رساند، ضمن آن‌ که تبدیل زباله به مواد غیر مضر را در پی خواهد داشت.

بر اساس اعلام معاونت علمی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به تولید این دستگاه به کمک جمعی از متخصصان و دانش‌آموختگان دانشگاهی، گفت: تولید مشعل‌های پلاسمایی ضمن آن‌ که یکی از مشکلات عمده کشور یعنی از بین بردن حجم انبوه زباله و پسماندها، به ویژه نوع خطرناک آن را رفع می‌کند، می‌تواند به حوزه حفظ محیط زیست کمک کند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: