کد خبر: ۱۵۰۵
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۷ - ۰۷ فروردين ۱۳۹۵
دور دوم انتخابات در راه است و هر دو جناح اصلی کشور تلاش می‌کنند از کرسی‌های باقیمانده تعداد بیشتری را به خود اختصاص دهند تا بتوانند اکثریت قاطع مجلس را تشکیل دهند.
 اصلاح طلبان در انتخابات هفتم اسفند با «لیست امید» کاندیداهای موردحمایت خود را معرفی کردند و توانستند تمامی کرسی های تهران را به خود اختصاص دهند اما در سراسر کشور تعداد منتخبان این لیست با تعداد منتخبان اصولگرا تفاوت معناداری ندارد و پیروزی قاطع در دور دوم انتخابات می تواند زمینه شکل گیری فراکسیون اکثریت به نفع اصلاح طلبان را فراهم آورد، فراکسیونی که به گفته محمدرضا عارف «فراکسیون امید» نام خواهد گرفت. اصلاح طلبان برای تحقق این امر، استراتژی‌هایی نظیر تکیه بر اعتماد مردم به رهبران اصلاحات را همچنان در دستورکار دارند.
چه آنکه صادق زيباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران اظهار داشت: حاصل حمایت اصلاح‌طلبان از کاندیداهای معتدل و میانه رو در سایر نقاط کشور بود که اتفاقا موفقیت هم برای جریان اصلاحات در پی داشت و نشان داد که استراتژی صحیحی است.

وي با اشاره اعتماد مردم به جریان اصلاح طلب، به ایلنا گفت: مردم به اصلاحات اطمینان دارند؛ آنگونه که دیدیم در دور نخست با وجود اینکه چهره‌های ناشناخته در لیست اصلاح‌طلبان وجود داشت، مردم به واسطه اعتماد و اطمینان به اصلاحات به چهره‌های ناشناخته یا کمتر شناخته شده رای دادند.

او با بیان اینکه برای مردم تغییر شرایط ناشی از عملکرد دولت قبل، دغدغه اصلی است، خاطرنشان کرد: در همان انتخابات هفتم اسفندماه وقتی مردم دیدند «لیست امید» مورد تایید رهبران اصلاحات است، به افراد حاضر در لیست رای دادند، اعتماد مردم به رهبران اصلاحات را باید یکی از رمز‌های مهم پیروزی جریان اصلاحات و لیست امید خواند که دور دوم نیز از آن استفاده خواهد شد.

این استاد دانشگاه پیروزی اصلاح‌طلبان را حاصل حمایت آنها از کاندیداهای معتدل و میانه رو در سراسر کشور توصیف کرد و آن را استراتژی صحیحی خواند و افزود: در دور دوم نیز اصلاح طلبان همین رویه را باید در پیش بگیرند و با حمایت چهره هایی همچون آیت الله هاشمی و آقای خاتمی، چهره های معتدل را به مردم معرفی کنندچراکه اصلاح‌طلبی یعنی جلوگیری از پیروزی اصولگرایان غیرعقلانی و تندرو.

لیست امید ۴۰ کرسی را در دور دوم انتخابات به دست می‌آورد

نماینده اصلاح طلب منتخب مردم تهران در مجلس دهم نیز در این رابطه گفت: اصلاح‌طلبان و نیروهای معتدل بیش از ۴۰ تا ۴۵ کرسی را به دست خواهند آورد.

عبدالرضا هاشم‌زایی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: اگر همه اعم از مجلس و دولت روی اجرای قانون اساسی تاکید کنیم و حقوق شهروندی را که مغفول مانده اجرایی کنیم، تمامی محدودیت‌ها و مشکلات حل خواهد شد. دولت و مجلس باید دراین زمینه کمک کنند. اگر اختلافها را به صفر نزدیک کنیم تمامی این مسائل حل می‌شود اما در فضای دعوا مشکلات قابل حل نیست.

وی در خصوص ریاست مجلس دهم گفت: تا زمانی که انتخابات مرحله دوم برگزار نشود نباید موضوع ریاست مجلس دهم را باز کنیم. معتقدم چند فراکسیون در مجلس دهم شکل می‌گیرد که مهم‌ترین آن فراکسیون اصلاح‌طلبان خواهد بود. فراکسیون‌های اصولگرایان نیز شامل اصولگرایان معتدل و پایداری‌ها خواهد بود. نیروهای مستقل نیز یک فراکسیون تشکیل می‌دهند. فراکسیون نیروهای مستقل در تصمیمهای دیگر فراکسیون‌ها موثر خواهد بود. تجربه نشان داده اگر در مجلس یک گروه اکثریت را داشته باشد، می‌تواند پست‌های کلیدی مجلس را از آن خود کند.

استراتژی تشکیلاتی در مرحله دوم انتخابات

نماینده مردم رشت در مجلس پیروزی «لیست امید» در مرحله دوم انتخابات مجلس را استراتژی تشکیلاتی اصلاح طلبان و اعتدالگرایان خواند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و پیروزی ائتلاف اصلاح‌طلبان و «لیست امید» در تهران و بسیاری از شهرستان‌ها، اظهار کرد: به‌طور کلی باید بگویم، تمام تلاشمان را خواهیم کرد که باقی نامزدهای «لیست امید» در مرحله دوم انتخابات موفق به ورود به مجلس شوند، چراکه این مسئله در راستای استراتژی تشکیلاتی ما است.

او به ایلنا گفت: مردم به موفقیت «لیست امید» امیدوارند و نظر قاطبه مردم این است که به‌جای کسانی که چوب لای چرخ دولت می‌گذارند، نامزدهای حامی دولت وارد مجلس دهم شوند، بنابراین استراتژی ما این است که افراد باقی‌مانده در «لیست امید» هم وارد مجلس دهم شوند.

او ادامه داد: به هر حال دو سوم نمایندگان مجلس دهم، افراد جدید خواهند بود اما نکته مهم این است که اصلاح طلبان و حامیان دولت از غربتی که در مجلس نهم به آن گرفتار بودند، خارج و تاثیرگذارتر می‌شوند.

او همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره نقش بزرگان جریان اصلاحات در پیروزی «لیست امید» گفت: ورود آیت‌الله هاشمی در نتیجه انتخابات تاثیر بسزایی داشت. به هر حال آقای هاشمی از ذخایر نظام و انقلاب است که نقشی سازنده در پیشرفت کشور داشته و دوستی و نزدیکی ایشان با رهبر انقلاب نیز غیرقابل انکار است اما متاسفانه برخی از افراد آتش بیار معرکه شده‌اند. همچنین پیام رهبر انقلاب نیز تاثیر قابل‌توجهی در گرم‌کردن تنور انتخابات داشت.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: