کد خبر: ۱۴۹۲۵
تاریخ انتشار: ۱۹:۱۷ - ۰۵ تير ۱۳۹۸
اگر در پایتخت به دنبال خرید خانه هستید با ما در این گزارش همراه باشید تا با توجه به سرمایه‌تان بهترین گزینه نصیب‌تان شود.
به گزارش قلم، متوسط قیمت مسکن تهران در خردادماه برابر ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار تومان است. مقایسه متوسط رشد قیمت در خردادماه نسبت به فروردین (۱۱ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان) معادل ۱۷.۶ درصد و نسبت به اردیبهشت ماه نسبت معادل ۵.۶ درصد است بنابراین، شتاب رشد قیمت مسکن در ماه پایانی بهار نسبت به ماه قبل کند شده است.

معاملات نصف شد

بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی از بازار مسکن پایتخت در خردادماه، با اینکه رشد قیمت مسکن شتاب کمتری دارد، اما تعداد معاملات نیز به نصف کاهش یافته است. در اردیبهشت ماه تعداد معاملات ثبت شده برابر با ۱۲۳۱۷ معامله است، اما در خردادماه تعداد معاملات به ۵۳۸۷ معامله کاهش پیدا کرده است. بر همین اساس مقایسه تعداد معاملات در خرداد نسبت به فروردین و اردیبهشت نشانگر رشد ۷۵.۴ درصدی تعداد معاملات در خرداد نسبت به فروردین (۳ هزار و ۴۹۳) و کاهش ۵۶.۲ درصدی در خرداد نسبت به اردیبهشت است.

منطقه یک رکورددار قیمت

آمار مربوط به بازار مسکن تهران بیانگر آن است که در خردادماه منطقه یک رکورددار بیشترین قیمت خرید و فروش یک مترمربع آپارتمان است. البته در فروردین و اردیبهشت هم منطقه یک بیشترین متوسط قیمت را ثبت کرده است. متوسط قیمت یک متر مربع آپارتمان در این منطقه در فروردین ۲۴.۵ میلیون تومان، در اردیبهشت ماه ۲۶.۳ میلیون تومان و در خردادماه ۲۷.۵ میلیون تومان است.

کمترین قیمت در منطقه ۱۸

در مقابل منطقه یک که مسکن در آن بیشترین قیمت را دارد، اما منطقه ۱۸ در هر ۳ ماه فصل بهار رکورددار کمترین قیمت ثبت شده برای هر متر مربع آپارتمان مسکونی است. این نرخ در منطقه ۱۸ در فروردین ماه معادل ۴.۷ میلیون، اردیبهشت ماه ۵.۸ میلیون و در خردادماه ۵.۹ میلیون تومان را نشان می‌دهد.

بیشترین خرید و فروش در منطقه ۵

منطقه ۵ مانند سال گذشته دارای بیشترین تعداد معاملات ثبت شده در بهار سال ۹۸ است. این منطقه سال گذشته هم این رکورد را در اختیار داشت. در خردادماه با وجود کاهش حدود ۵۰ درصدی معاملات؛ در منطقه ۵ تعداد معاملات خرید و فروش خرداد معادل ۸۴۵ معامله است. تعداد معاملات در این منطقه در فروردین ماه ۵۳۸ و در اردیبهشت ماه ۱۹۱۲ معامله است.

منطقه ۱۹ و ۹ دارای کمترین تعداد معامله

با اینکه بیشترین تعداد معاملات در ۳ ماه فصل بهار مربوط به یک منطقه است، اما در کمترین تعداد معاملات دو منطقه حضور دارند. در اردیبهشت و خرداد منطقه ۱۹ به ترتیب با ۸۱ و ۴۵ معامله کمترین تعداد معاملات را دارد، اما در فروردین ماه منطقه ۹ با ۳۸ معامله کمترین تعداد معاملات در این فصل را ثبت کرده است.

تفاوت متوسط قیمت با کمترین و بیشترین قیمت

تفاوت متوسط قیمت مسکن در شهر تهران در خرداد متوسط قیمت در گران‌ترین منطقه نشان می‌دهد در منطقه یک قیمت هر متر مربع آپارتمان ۱۴ میلیون تومان بیشتر از متوسط قیمت کل است و متوسط قیمت در منطقه ۱۸ به عنوان ارزان‌ترین منطقه ۴.۵ میلیون تومان کمتر از متوسط قیمت کل شهر تهران است.

قیمت مسکن منطقه ۲۲ نزدیک به متوسط قیمت

متوسط قیمت مسکن در منطقه ۲۲ در هر ۳ ماه فصل بهار نزدیک به متوسط قیمت کل است. متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در فروردین در منطقه ۲۲ برابر ۱۱.۸ میلیون و متوسط قیمت کل ۱۱.۴ میلیون تومان است. در اردیبهشت ماه قیمت در منطقه ۲۲ معادل ۱۲.۷ میلیون و متوسط کل نیز ۱۲.۷ میلیون تومان به ثبت رسیده است. همچنین قیمت مسکن در خرداد ماه در منطقه ۲۲ معادل ۱۳.۴ میلیون تومان است که متوسط قیمت کل نیز عدد ۱۳.۴ میلیون تومان را نشان می‌دهد.

۲۱.۶ میلیون تومان تفاوت بیشترین و کمترین قیمت

مقایسه قیمت هر متر مربع مسکن در مناطق تهران نشان می‌دهد تفاوت قیمت میان گران‌ترین منطقه (منطقه یک) و ارزان‌ترین منطقه (منطقه ۱۸) معادل ۲۱.۶ میلیون تومان است. یعنی متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه ۱۸ نسبت به متوسط قیمت‌ها در منطقه یک بیش از ۲۱ میلیون تومان ارزان‌تر است.

تفاوت کمترین و بیشترین تعداد معاملات

در خردادماه بیشترین تعداد معاملات در منطقه ۵ انجام شده است و تعداد معاملات ۸۴۵ مورد است، در منطقه ۱۹ نیز کمترین معامله یعنی ۴۵ معامله صورت گرفته است بنابراین تفاوت بیشترین و کمترین تعداد معاملات ۸۰۰ معامله است.

کاهش ۳۷ درصدی معاملات در بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷

بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی در بهار امسال مجموعاً ۱۹ هزار و ۴۲۰ معامله مسکن در شهر تهران انجام شد که در مقایسه با بهار سال گذشته ۳۵ درصد کاهش یافته است؛ همچنین میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در بهار امسال به ۱۲ میلیون و ۵۰۶ هزار تومان رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل معادل ۱۰۷ درصد افزایش یافته است.

منبع:ایران

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: