کد خبر: ۱۴۷۹۱
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۳ - ۰۳ تير ۱۳۹۸
کیفیت هوای پایتخت امروز (دوشنبه) با وجود کاهش ۱۳ واحدی غلظت آلاینده ازن در مقایسه با روز گذشته با شاخص ۱۰۶ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس جامعه قرار دارد. منظور از اين گروه‌های حساس بیماران تنفسی و قلبی هستند.
«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

 از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون هوای پایتخت در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز از ۱۰۷ به ۸۹ به کاهش داشته است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۷۷ به ۶۷ کاهش و آلاینده منوکسیدکربن نیز از ۳۲ به ۳۳ افزایش داشت.

بر این اساس، ایستگاه‌های میدان فتح (منطقه ۹)، ژئوفیزیک (منطقه ۶) و شهرداری منطقه ۲ به ترتیب با شاخص‌های ۱۷۳، ۱۵۸ و ۱۴۲ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۱۶، پونک (منطقه پنج) و ستاد بحران منطقه ۷ به ترتیب با شاخص‌های ۶۰، ۶۱ و ۶۸ کم‌ترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران طی این مدت داشتند.

تاکنون تهران ۲۵ روز هوای پاک و ۶۲ روز هوای سالم و ۹ روز ناسالم برای گروه‌های حساس را تجربه کرده است در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته شاهد ۸ روز هوای پاک، ۷۳ روز هوای سالم و ۱۵ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس بودیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: