کد خبر: ۱۴۶۶۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - ۰۲ تير ۱۳۹۸
تحلیل رییس کمیسیون تخصصی طلا از آخرین وضعیت بازار
پیش بینی‌ها درست از آب در نیامد. قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نه تنها افزایش نیافت، بلکه با ریزش مواجه شد .

 به گزارش قلم، ریزش قیمت طلا و سکه در حالی رخ داد که قیمت ها در بازار جهانی رشدی شگفت انگیز را تجربه کرده بود . افزایش قیمت ها حتی رکورد ۰ دلار را نیز زد ،با این حال پیش بینی برخی فعالان بازار در خصوص افزایش قیمت ها درست از آب در نیامد . هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز کاهشی نزدیک به صد هزار تومتن را نسبت به روز کاری گذشته شهد بود . 

افزایش نرخ طلا اما تحت تاثیر تنزل ارزش دلار در بازارهای جهانی، بالا گرفتن تنش در خاورمیانه رخ داد اما به گفته فعالان بازار عقب نشینی آشکار آمریکا در برابر ایران در کنار ریزش ارزش دلار در بازارهای جهانی عامل یزش قیمت ها یا به عبارت دیگر ترکیدن حباب سکه قلمداد می شود . 

 محمد کشتی آرای ، فعال بازار طلا و سکه و رییس کمیسیون تخصصی طلا در این خصوص گفت: انچه امروز سبب ریزش قیمت‌ها در بازار شد ، به مدیریت بانک مرکزی باز می گردد و بلوغ خریداران طلا و سکه . 

 وی در توضیح این مطلب ادامه داد: امروز اگر اندک افزایشی هم در قیمت دلار رخ می داد واکنش بازار هیجانی می شد اما با ریزش ارزش دلار در بازارهای جهانی ، بازار ایران نیز شاهد ریز بیار اندکی بود که جو روانی اش از تاثیر اقتصادی اش بیتر بود . 

 وی با اشاره به اینکه مردم نیز تغییر رفتار داده اند، اضافه کرد: در گذشته به محض افزایش تنش، تغییر قیمت ها در بازار جهانی و یا تشدید فشارها، مردم به سرعت دست به کار خرید می شدند اما مدتی است این رفتار را نمی بینیم . مردم نه در جریان ریزش های ده روزه وارد بازار می شوند تا طلا و سکه بفروشند و نه در دوره های افزایش وارد میدان می شوند تا بخرند . 

وی تاکید کرد: دیدیم که در این روز با مدیریت درست بازار و رفتار درست تر خریداران ، ما به جای افزایش قیمت طلا با ریزش قیمت ها و ترکیدن حباب سکه روبرو بودیم که خود نشان دهنده وضعیت مساعد بازار است . 

 به گفته کشتی آرای پنجشنبه و امروز به رغم جولان شایعاتی در خصوص افزایش قیمت ها، تقاضا به کف رسید و خرید و فروشی انجام نشد . 

 امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۴ میلیون  و ۶۰۴ هزار تومان در پایان روز قیمت خورد . نیم سکه و ربع سکه نیز به ترتیب ۲ میلیون و ۴۲۸ هزار تومن و یک میلیون و ۶۲۹ هزار تومان فروخته شد. هر گرم طلا ۴۳۱ هزار توان قیمت داشت.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: