کد خبر: ۱۴۴۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۶ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور خبر داد
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامعه علمی کشور بیان كرد این‌که از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گزارش دستگاه‌ها در خصوص عملکرد آنها در زمینه همکاری‌های علمی بین‌المللی ارائه شده است و نيز افزود: در جلسه این ستاد مصوب شد تا سازمان جدیدی برای همکاری‌های علمی بین‌المللی ایجاد شود ولی به دلیل محدودیت‌های دولت برای ایجاد این سازمان جدید مقرر شد تا معاونت علمی کلیات این طرح را در جلسه آتی ستاد ارائه دهد.
دکتر منصور کبگانیان در حاشیه یکصد و نوزدهمین نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران، سند جامع همکاری‌های علمی بین‌المللی را از موضوعات مطرح در این جلسه ذکر کرد و افزود: در خصوص همکاری‌های علمی بین‌المللی سند جامعی داشتیم که این جلسه دومین جلسه در خصوص بررسی این سند بوده است که با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین رؤسای کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی به عنوان اعضای مصوب ستاد راهبری این نقشه برگزار شد.

وی با بیان این‌که در این جلسه از وزرای امور خارجه و اطلاعات دعوت شده است، اظهار کرد: در این جلسه تلاش شد تا به جمع‌بندی‌هایی بر اساس مصوبات سند همکاری‌های علمی بین‌المللی برسیم.

کبگانیان با بیان این‌که در این جلسه پیشرفت‌های خوبی در زمینه این سند داشتیم، ادامه داد: در جلسه اول سند همکاری‌های علمی بین‌المللی مصوب شد تا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گزارشی از عملکرد دستگاه‌ها در زمینه همکاری‌های علمی بین‌المللی تدوین کند که در این راستا تلاش‌های زیادی صورت گرفت و شاهد بودیم که جلسات زیادی در این زمینه برگزار کرده است.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامعه علمی کشور با بیان این‌که از سوی معاونت علمی گزارشی از پیشرفت کار ارائه شد، اظهار کرد: اعضای این ستاد نیز نظرات خود را ارائه کردند.

به گفته وی، طبق سند همکاری‌های علمی بین‌المللی و مطالبات مقام معظم رهبری نقشه راه چه دستگاه‌های علمی و چه امنیتی باید در این حوزه مشخص باشد و از افراط و تفریط در این زمینه پرهیز شود.

کبگانیان رویکرد جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را توسعه‌ای دانست و یادآور شد: با توجه به شتاب علمی کشور نیاز به همکاری‌های علمی بین‌المللی در حوزه‌های علمی و فناوری داریم، ضمن آنکه دانشگاه‌ها نیز نیاز به این همکاری‌ها دارند.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامعه علمی کشور با ابراز خرسندی از این‌که حدود ۱۱ دستگاه پیشنهادهای خود را در زمینه توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی ارائه کردند و خلاصه‌ای از این گزارش‌ها نیز در این جلسه مطرح شد، گفت: علاوه بر آن انتقاداتی به این گزارش‌ها وارد بود که اعلام شد پیشنهادات ارائه شده از سوی دستگاه‌ها در خصوص این سند بیشتر برنامه است تا نقشه راه، البته باید یادآور شویم که تدوین این گزارش‌ها زمان‌بر است.

وی با بیان این‌که نقشه راه‌های دستگاه‌ها در این حوزه در برخی موارد تداخلاتی با یکدیگر دارند، خاطر نشان کرد: این امر باعث شده است که مقداری حرکت علمی بین‌المللی در کشور کند شود که با پیشنهادات ارائه شده در این جلسه این مانع رفع خواهد شد و در نهایت در کمتر از یکسال زمان نیاز داریم تا نقشه راه کلیه دستگاه‌ها برای موضوعات مطرح در سند علمی بین‌المللی تهیه شود.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامعه علمی کشور همچنین از تصویب یک موضوع در این جلسه خبر داد و در این باره توضیح داد: به علت ضرورت هماهنگ‌سازی اقدامات و عملیات اعضای جلسه تاکید کردند که ایجاد یک سازمان همکاری‌های علمی بین‌المللی در جمهوری اسلامی ایران ضروری است، ولی برای ایجاد این سازمان برای دولت محدودیت‌هایی وجود دارد، ولی در این جلسه مصوب شد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حداقل طراحی مفهومی و کلیات این سازمان را برای جلسه آتی ستاد راهبری نقشه ارائه دهد.

کبگانیان این اقدام را یک تصمیم مهم و یک ضرورت جدی برای کشور دانست و یادآور شد: ایجاد این سازمان موجب می‌شود که گلایه‌هایی که از سوی اساتید و دانشجویان خارجی مطرح می‌شود تا حدودی تسهیل شود، چرا که بر اساس گزارش‌های ارائه شده در بسیاری از موارد مشکلات دانشجویان و اساتید خارجی مرتفع نمی‌شود.

وی ادامه داد: در این جلسه تصویب شد که معاونت علمی کلیات پیشنهاد خود را برای ایجاد سازمان همکاری‌های علمی و فناوری بین‌المللی ارائه دهد و در صورت تصویب این پیشنهاد، وارد جزئیات اساسنامه این سازمان جدید خواهیم شد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامعه علمی کشور با بیان این‌که در این جلسه اسامی کشورهای همسو با جمهوری اسلامی ایران برای ادامه همکاری‌های علمی و بین‌المللی عنوان شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر محدودیت‌هایی برای بورسیه‌ها و یا دانشجویان ایرانی خارج از کشور وجود دارد و در این جلسه نیز از سوی اعضا موانعی برای همکاری با این افراد وجود دارد و بررسی‌های ما نشان می‌دهد با هماهنگی دستگاه‌های علمی و امنیتی بسیاری از این چالش‌ها را مرتفع کنیم.

کبگانیان با بیان این‌که برای حل معضلات همکاری با نخبگان ایرانی خارج از کشور در برخی از موارد نیازی به اصلاح قانون نیست، اضافه کرد: بخش دیگری از موضوعات مطرح در این جلسه همکاری با محققان ایرانی مقیم خارج از کشور بوده است، چرا که این افراد برای تردد به کشور و به‌ویژه برای همکاری با دستگاه‌های دولتی با چالش مواجه هستند و چنین مواردی در این جلسه گزارش شد و با ارائه راهکارهایی درصدد هستیم که حداکثر استفاده را از این نخبگان داشته باشیم.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامعه علمی کشور با بیان این‌که در خصوص همکاری با نخبگان ایرانی خارج از کشور راهکارهایی مطرح شد، گفت: از آنجایی که زمان این جلسه محدود بود، بخش مهمی از این موضوعات یعنی استفاده از ایرانیان خارج از کشور که سالیان درازی در کشورهای دیگر بودند و تمایل به همکاری دارند و مایل هستند به استخدام دستگاه‌های علمی کشور درآیند، به جلسه آتی ستاد نقشه جامع علمی کشور موکول شد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: