کد خبر: ۱۴۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۹ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۴
رییس جمهور:
رییس جمهوری با بیان این که نباید ورزش ها را ممنوع کنیم و تنها دو الی سه ورزش را آزاد بگذاریم، گفت: من همواره تاکید کردم که باید شرایط را در کشور برای ورزش بانوان آماده کنیم.
ورزش ها را ممنوع نکنیم/شرایط ورزش بانوان را فراهم کنیم

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در آیین تجلیل از قهرمانان و مدال آوران ورزش کشور در سالن اجلاس سران افزود: ورزش کار بسیار ارزشمند اجتماعی است و آثار ارزشمندی برای جامعه دارد.
رئیس جمهوری اظهار داشت: خوشحالم که خودمان را برای فعالیت پرنشاط در سال 95 آماده می کنیم و این جمع مدال آور می تواند پایان خوبی برای سال 94 در ورزش و شروع بسیار زیبا و پرصلابت برای سال 95 را نوید دهد. 
وی با اشاره به این که اساس ورزش بر نیاز بدن و روح است، ادامه داد: ما هم برای سلامت و هم نشاط روح نیازمند ورزش هستیم و این در فرهنگ اسلام نیز به آن اشاره شده است و در دعاهایمان نیز از خداوند می خواهیم که نشاط، دوری از تنبلی و سستی و عجز و ناتوانی را به ما مرحمت کند. 
رییس دولت تدبیر و امید اظهارداشت: برخی چه طور این را فهمیدند که فرهنگ دینی با نشاط جامعه در تضاد است نمی دانم. وقتی یک خارجی وارد کشور می شود اولین نکته ای که به آن توجه می کند، چهره بانشاط و یا چهره گرفته مردم است. این شور و نشاط در چهره مردم موثر خواهد بود و یکی از اموری که باعث نشاط روح و سلامت جسم و نشاط چهره می گردد ورزش است. 
روحانی گفت: همانطور که در انتخابات هر چه رقابت بیشتر باشد بهتر است در ورزش هم اگر همه ورزش ها را ممنوع کنیم و تنها دو الی سه ورزش را آزاد بگذاریم، رغبت مردم برای حضور کمتر خواهد بود. 
وی تصریح کرد: اگرچه اساس ورزش برای نشاط و سلامت جامعه است و برای پرکردن اوقات فراغت جوانان بهترین شکل می باشد، از جهتی دور کردن جامعه جوان از آسیب های اجتماعی هم هست. 
رییس جمهوری گفت: کسی که به ورزش علاقه دارد و انرژی خود را در ورزش صرف می کند و ساعات فراغت خود را به آن اختصاص می دهد، بدن سالم تر، خواب راحت تر و نشاط بیش تر و در معاشرت با دوستان بهره بیشتری خواهد برد. 
روحانی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری در خصوص ورزش گفت: ورزش برای جوانان مستحب است و برای افراد میانسال و بزرگسال گاهی واجب است به گونه ای که اگر ورزش نکند، نمی تواند درست راه برود و شاید منجر به بستری وی شود. 
وی با اشاره به این که باید شرایط را در کشور برای ورزش بانوان فراهم کنیم، افزود: باید عدالت را نیز رعایت کنیم و همانطور که مردها باید فضاهای ورزشی داشته باشند، باید فضای ورزشی مناسب برای دختران و زنان و مجموعه بانوان فراهم کنیم چرا که گاهی نیاز آنها برای سلامت به ورزش بیش از مردها می باشد. 
رئیس دولت یازدهم ادامه داد: در کنار ورزش همگانی نیاز به ورزش قهرمانی داریم و ورزش قهرمانی هم الگو، محرک و هم مشوق و بسیار مهم است چرا که در ورزش قهرمانی بحث افتخارات ملی مطرح است که از جایگاه اجتماعی، سیاسی و بین المللی برخوردار است. 
روحانی اضافه کرد: افتخار ملی جایی است که پرچم ایران به اهتزاز درمی آید. نام ایران شنیده می شود، هر ایرانی از آن لذت می برد و این یک وطن دوستی است؛ چرا که نام ایران و عظمت آن جزو هویت ملی محسوب می شود، حتی برای آنان که ایران را ندیده اند ولی ایرانی هستند. 
وی اظهار داشت: در افتخارات ملی این تیم و آن تیم، این باشگاه و آن باشگاه، این حزب و جناح و آن حزب و جناح و حتی مذهب نداریم و همه ادیان، اقوام و تفکرات سیاسی و هر کسی که عشق به سرزمین و وطن دارد می تواند عاملی برای وحدت ملی باشد. 

**رقابت درونی مانع پیشرفت/باید بین المللی رقابت کنیم
رئیس قوه مجریه افزود: البته غرور به معنی خودپسندی نیست به معنی فخر و افتخار است حالا بهترین راه برای شاخص گذاری این افتخار ملی که ببینیم درست پیشرفت کرده ایم یا خیر یا از نظر علمی کارمان درست بوده است یا خیر باید رقابت بین المللی کنیم و اگر محروم شویم از پیشرفت محروم خواهیم شد و رقابت اگر درونی باشد از پیشرفت محروم خواهیم شد. 
روحانی با اشاره به این که اگرچه موافق مذاکرات سیاسی و رسیدن به نقاط مشترک هستم، گفت: اما شاخص ها وقتی ظاهر می شود که با یک کشور خارجی و قدرت خارجی بنشینیم و مذاکره کنیم و در آن میدان و رقابت سیاسی بزرگ افتخار بیافرینیم. 
وی تصریح کرد: یک زمان با یک کشور معمولی بازی می کنیم و زمانی می رسد که در مقابل آرژانتین و برزیل اگر برنده نشویم هم بازی خوب شما به اندازه برنده شدن در یک بازی تاثیرگذار در روحیه مردم خواهد بود. 

**در صحنه جهانی برای منافع ملی بازی کردیم 
رئیس دولت تدبیر و امید یادآور شد: اگر با قوی ترین تیم های 6 کشور دنیا که در یک جا جمع شده اند و تیم خود را ترکیب کرده اند و بهترین ها را انتخاب کرده اند، بازی کنیم کار سختی انجام داده ایم و اگر پیروز شدیم چه قدر برای ملت غرورآفرین خواهد بود؛ حالا اگر کسی نگاه کند و دست نزند به آن چه لقبی می دهید؟
روحانی اضافه کرد: اگر جناحی پیدا شد در برابر پیروزی بزرگ ملت ایران و قدرت های جهان، لبخند را به چهره او ندیدید و کف زدن ها را نیز در دست های او ندیدید یا این که وی اگر کفی هم زد و گفت ای بابا این همه تلاش کردیم سه گل زدیم و یک گل خوردیم، حس می کنم برخی ها در بازی از اول تا آخرش برد یک تیم را می خواهد و شکست کامل تیم دیگر را. 
وی گفت: بازی که از اول اعلام کرده بودم بازی برد- برد بود و آنها هم گل می زنند و ما گل بیشتر و در نهایت پیروز بازی خواهیم بود و مهم است برای یک ملت که در برابر قدرت های جهان در پیچیده ترین مذاکرات تاریخ سیاسی جهان که هم در بخش حقوقی، اقتصادی، فنی و سیاسی بوده؛ در همه زمینه ها بتوانیم موفق شویم و افتخار ملی بیافرینیم چرا که در صحنه جهانی برای منافع ملی بازی کردیم. 
روحانی گفت: در این مواجهه در برابر دنیا، کشور را از ته چاه خارج کردیم و در منظر جهانیان قرار دادیم. 

**در سال 94 وارد تجارت هسته ای جهانی شدیم
رئیس جمهوری با اشاره به این که فرق بین سال های 90 تا 93 با سال 94 از لحاظ دنیا بحث غنی سازی قانونی ایران است گفت: کسی حق اعتراض ندارد چرا که در سال های قبل غنی سازی ایران غیرقانونی بود البته از دید آنها چون قطعنامه الزامی شورای امنیت علیه ما صادر شده بود. 
روحانی گفت: در سال 94 فروختن مواد هسته ای و خرید آن قانونی و آزاد شد و هم UF6 فروختیم و هم کیک زرد خریدیم و وارد تجارت هسته ای جهانی شدیم. 
وی اضافه کرد: در سال 94 آب سنگین را به بزرگ ترین کشور صنعتی دنیا فروختیم و باز هم می فروشیم و وارد تجارت در زمینه هسته ای شدیم. 
روحانی تصریح کرد: قبل از سال 94 هر کسی در زمینه هسته ای به کشور ما کمک می کرد از دید آنها خلاف قانون بود و امروز طبق مصوبه شورای امنیت همه کشورها باید به ایران کمک کنند و قبل از سال 94 روابط پولی، بانکی و بیمه ای ما با دنیا تعطیل بود.
وی ادامه داد: فروش نفت از حد مختصری ممنوع بود و در زمینه پتروشیمی فروش و ساخت اتومبیل، خرید هواپیما، کشتیرانی، حمل ون قل و بسیاری مسائل اقتصادی تحریم بودیم. 

**انتفاع 25 درصدی حمل و نقل دریایی در پسا تحریم
رئیس جمهوری گفت: گزارش رسمی ما این است که در حمل ونقل دریایی 25 درصد در شرایط بعد از تحریم به نفع کشور بوده است البته مراجع جهانی 30 درصد اعلام کرده اند. آیا این افتخار ملی برای کشور نیست؟ ما برای نقل و انتقال پول و ارز به خارج حداقل می بایست 10 درصد اضافه پرداخت می کردیم و آن هم با ریسک های مختلف و امروز این مسائل حل شده است. 
رییس جمهوری اظهارداشت: ما در یک صحنه جهانی در برابر دنیا و قدرت های جهانی پیروز شدیم و این افتخار بزرگ ملی از جهت سیاسی، حقوقی، اجتماعی، فنی برای تاریخ کشور خواهد بود و تا پایان تاریخ به آن افتخار خواهیم کرد. 

**افتخار اداره کشور در شرایط کاهش بی نظیر قیمت نفت/مخالف استقراض از بانک مرکزی هستم 
روحانی گفت: افتخار دوم اداره کشور با کاهش بی نظیر نفت بود. سال 94برای کشورهای تولیدکننده نفت که اقتصاد آنها بر مبنای نفت است، یکی از سخت ترین سال ها بود چرا که در سال 90 درآمد کشور از نفت 120 میلیارد دلار بود و در سال 94، 22 الی 23 میلیارد دلار درآمد حاصل از نفت شد که این دو را اگر با هم مقایسه کنیم می توانیم نتیجه بگیریم. 
وی افزود: در اولین روزهای دولت در فروردین 94 سخن این بود که در ماه های دی، بهمن و اسفند پرداخت حقوق نخواهیم داشت و من چون مخالف استقراض از بانک مرکزی هستم و من سخت گیرترین رییس جمهور در این زمینه هستم همکاران من گفتند که امسال باید عهد خود رابشکنیم ولی من از آنان خواستم تا راه دیگری بیابند و اجازه استقراض از بانک مرکزی ندادم. با کمک خداوند و همراهی مسئولان، تلاش کردند و حقوق اسفند کارکنان را نیز بدون استقراض پرداخت کردیم. 

**تورم نقطه به نقطه در 12 ماه گذشته حدود 12 درصد بوده است
رئیس دولت یازدهم گفت: با وجود این همه سختی در سال 94 اگر نگاهی به بازار کشورهای نفت خیز بیندازیم می بینیم که پول ملی آنها چه وضعی پیدا کرده و تورم چگونه بوده است. پولی ملی برخی از کشورها از نصف کمتر شده ولی ما توانستیم در مساله تورم روند کاهشی را ادامه دهیم و حالا که سال در حال اتمام است تورم نقطه به نقطه در 12 ماه گذشته حدود 12 درصد است و شرایط نسبتا خوبی در بورس، قیمت متناسب ریال و ارز خارجی نیز داریم و این رقابت اقتصاد ما با اقتصاد کشورهای تولیدکننده نفت در دنیا است. 
روحانی افزود: ضمن این که مشکلات فراوان داریم نوید می دهم سال آینده ، سال بهتری برای همه خواهد بود و در اقتصاد هم شرایط خوبی خواهیم داشت و در زمینه ورزش هم شما بگویید به حول قوه الهی سال بهترین خواهیم داشت. 
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: موفقیت دیگری در سال 94 داشتیم که آن انتخابات بود که پرشور و با حضور گسترده مردم برگزار شد و از مسئولان، قهرمانان و مدال آوران ورزشی که در انتخابات کمک کردند در به صحنه آمدن مردم و تشویق کردند برای حضور گسترده مردم در انتخابات از عمق جان سپاسگزارم.
روحانی گفت: همیشه ورزش و ورزشکاران در روزهای ملی حضور یافته اند چه زمانی که جنگ داشتیم در برابر متجاوزین به صحنه جنگ آمدند و شهید دادند و چه آن روز که انتخابات بود با حضور در عرصه انتخابات و تشویق و مصاحبه کردن برای حضور مردم در پای صندوق های رأی نقش آفرین بودند؛ ضمن این که ورزش میدان مسابقه جهانی است.
وی افزود: چه در ورزش مردان و زنان و چه ورزش معلولین و آنهایی که توانستند در صحنه های ورزشی ولو این که مشکل جمعی داشتند، قهرمانی بزرگ بیافرینند و در سکوی افتخار قرار بگیرند، از همه تشکر و سپاسگزاری می کنیم. 
رئیس دولت یازدهم ادامه داد: مردم از شما و مسئولین، ورزش خوب، اخلاقی، جوانمردانه و مدال و پیروزی را می خواهند. حضور شما در صحنه جهانی از زمان آغاز حرکت با مردم همراه است و مردم خوشحال می شوند و دعاگوی شما هستند و این یکی از صحنه هایی است که دعا و نشاط همه با هم در رقابت جهانی مشاهده می شود و نشاط توأم با معنویت، اسلامیت و ایرانیت دیده می شود.
روحانی اضافه کرد: ورزشکاران در صحنه جهانی هویت دینی و ایرانی خود را به خوبی نشان می دهند و اخلاق و فرهنگ ایرانی و آداب اسلامی خصوصا توسط بانوان که در سکوی افتخار قرار می گیرند، همراه با عفاف و حجاب است.
وی یادآور شد: البته زنان ایرانی همواره در زمینه عفاف و پاکدامنی پیشگام بوده و هستند. حالا به خاطر مساله جزئی ما داستان سرایی نکنیم. مادران، خواهران و دختران ما در سراسر کشور چه در دانشگاه و دبیرستان و چه در صحنه ورزش از افتخارات ما عفاف، حجاب، بزرگی و بی اعتنایی به برخی زرق و برق هاست و بزرگواری و اخلاق و جوانمردی آنان همیشه در تاریخ کشور با ورزش توأم بوده است.

**خصوصی سازی ورزشی و حمایت های دولت
رییس جمهوری گفت: همه تلاشی که لازم باشد دولت برای ورزش در حد توان انجام خواهد داد. البته نظر من همواره این بوده که کار را باید به مردم و صاحبان کار واگذار کرد و در راه خصوصی سازی قدم برداریم و کار را به مردم واگذار کنیم. فدراسیون ها، کمیته ها، مربیان و صاحبنظران بهتر از دولتی ها کار را تشخیص می دهند و برنامه ریزی و عمل می کنند.
روحانی تاکید کرد: تنها وظیفه ما کمک به این بخش است و دولت هر قدمی لازم باشد برخواهد داشت و سال آینده در المپیک و پارالمپیک شاهد موفقیت و پیروزی شما عزیزان و مدال آوران خواهیم بود تا شور و نشاط و امید را بیش از گذشته برای مردم به ارمغان آورید.
در پایان این مراسم، با حضور رییس جمهوری و وزیر ورزش از روسای فدراسیون های ورزشی و قهرمانان مدال آور در زمینه های مختلف تقدیر به عمل آمد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: