کد خبر: ۱۳۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۳ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۸
بهترین نوشیدنی‌ها برای افطار تا سحر
حالا که کم‌کم به روزهای عزیز ماه مبارک رمضان نزدیک می‌شویم بد نیست با آمادگی کامل به استقبال این ماه عزیز برویم تا بتوانیم در کنار بهره‌های معنوی که در این ماه نصیب‌مان می‌شود سلامت جسم و بدن‌مان را هم تضمین کنیم. شاید یکی از دشوارترین آداب روزه‌داری پرهیز از نوشیدن آب و کاهش آب بدن در طول روز به‌ویژه در روزهای گرم سال است. برای پیشگیری از این مشکل می‌توان دست به دامن توصیه‌های حکمای طب سنتی شد و با کمک توصیه‌های آن‌ها بر عطش روزهای روزه‌داری غلبه کرد.
رفع خشکی دهان
امکان ندارد شاغل باشید و تجربه خشکی دهان در ایام روزه‌داری نطق‌تان را وسط یک جلسه کاری قطع نکرده باشد. اگر از جمله افرادی هستید که با پرهیز از نوشیدن مایعات در ماه مبارک رمضان دچار عطش زیاد و خشکی دهان و گلو می‌شوید، بد نیست نوشیدن عرق گیاهی شاه‌تره را به برنامه غذایی افطار تا سحر خود اضافه کنید. اگر بتوانید یک فنجان از این عرق گیاهی را در فاصله افطار تا سحر بنوشید نه‌تنها در ماه مبارک بلکه برای روزهای بعد از آن می‌توانید با خیال راحت و بدون خشکی دهان و گلو ساعت‌ها در جلسات کاری خود سخنوری کنید. عرق گیاهی شاه‌تره علاوه بر برطرف کردن خشکی دهان می‌تواند به تقویت دستگاه گوارش به ویژه بهبود عملکرد معده،و روده و درمان یبوست نیز کمک کند. 
درمان نفخ
شاید برایتان عجیب باشد که چرا نفخ در روزهای روزه‌داری سراغ‌تان می‌آید و از خود می‌پرسید حالا که در طول روز وعده غذایی کمتری می‌خوریم، پس چرا دچار دردهای ناشی از نفخ می‌شویم؟ نکته این‌جاست که انتخاب غذاهای نامناسب، پرخوری و مصرف چند نوع غذا در کنار هم در کنار خوردن میوه‌های فصل گرم می‌تواند باعث تجربه نفخ در روزهای روزه‌داری شود. اگر شما هم با نزدیک شدن ساعت افطار عنان از کف می‌دهید و در ساعات بین افطار تا سحر دچار پرخوری می‌شوید، بهتر است نوشیدن عرق نعنا یا دمنوش نعنا با نبات را در این ساعات بگنجانید. 
خداحافظی با سردرد
افراد زیادی هستند که با گذشت چهارتاپنج روز از ماه مبارک رمضان روزه‌داری‌شان همراه با سردرد ادامه پیدا می‌کند. کنترل و کاهش این سردردها که ممکن است با گرم شدن هوا و تجربه عطش بیشتر و شدیدتر شود، چاره‌ای ساده دارد و آن گنجاندن عرق گیاهی سنبل‌الطیب در برنامه افطار است. نوشیدن یک استکان از این عرق بعد از فطار می‌تواند به خنک شدن بدن و کاهش سردردها کمک کند. نوشیدن سنبل‌الطیب می‌تواند به شما کمک کند تا در طول روزهای روزه‌داری کمتر خسته و عصبی شوید اما در صورتی شما در گروه افرادی هستید که سردردهای شدیدی را تجربه می‌کنید، حتما با متخصص طب سنتی در این باره مشورت کنید.
بدن‌تان را تقویت کنید
افرادی که در طول ماه مبارک رمضان فعالیت دشوار و پرفشار را تحمل می‌کنند، پیشنهاد خوبی داریم. این افراد برای تقویت بدن و افزایش مقاومت بدن‌شان در برابر روزه‌داری، عطش و گرمای هوا می‌توانند کاسنی درمانی کنند. یعنی یک تا دو فنجان عرق کاسنی را که به‌طور غیرمستقیم خنک شده و برای خنک شدن آن از یخ استفاده نشده بعد از افطار یا در فاصله افطار تا سحر میل کنند. نوشیدن این عرق گیاهی به آن‌ها کمک می‌کند تا دستگاه گوارش‌شان را تقویت کنند. در برابر گرما مقاومت بیشتری داشته باشند و درعین حال میزان کلسترول خون خود را نیز تنظیم کنند. 
درمان بی‌اشتهایی
گاهی با وجود آن‌که چندین ساعت روزه‌داری کردیم و لب به هیچ خوراکی و نوشیدنی نزدیم در زمان افطار دچار بی‌اشتهایی می‌شویم. حتما برایتان عجیب است اگر بدانید که این ماجرا فقط مختص شما نیست و افراد زیادی این مسئله را تجربه می‌کنند. چاره کار نوشیدن عرق خارشتر است. این عرق گیاهی می‌تواند به شما کمک کند تا اشتهای از دست رفته را دوباره به‌دست آورید. البته اگر این بی‌اشتهایی روزهای زیادی با شما همراه است و نگران سلامت بدن‌تان هستید و در عین حال می‌خواهید روزه‌داری کنید بهتر است با متخصص طب سنتی مشورت کنید تا بتوانید نتیجه بهتری بگیرید.  
ضدحمله به بی‌اعصابی
بی‌شک همه ما افرادی را دیدیم که در روزهای ماه مبارک رمضان کلافه و بی‌اعصاب می‌شوند و نمی‌توان دو کلمه با آن‌ها حرف زد. این بی‌اعصابی گاهی ناشی از عطش و گاهی ناشی از گرسنگی است. بدن این افراد در برابر گرسنگی واکنش‌های متفاوتی از خود بروز می‌دهد. اگر با این افراد سروکار دارید، آن‌ها را به نوشیدن دمنوش گل گاوزبان در وعده افطار تا سحر دعوت کنید. حتی می‌توانید از آن‌ها بخواهید که بعد از میل کردن وعده سحر یک فنجان دمنوش گاوزبان بنوشند تا با اعصابی آرام‌تر و مقاوم‌تر روزهای گرم روزه‌داری را پشت سر بگذارند.
مراقب قندخون‌تان باشید
اگر در گروه افرادي هستيد كه بايد ميزان قندخون خود را كنترل كنيد و نمي‌توانيد از خوردن باميه صرف‌نظر كنيد، پيشنهاد مي‌كنيم نوشيدن عرق هفت‌گياه را در برنامه غذايي خود بگنجانيد. نوشيدن اين عرق در شب‌هايي كه زولبيا و باميه يا شيريني زياد خورده‌ايد به شما كمك مي‌كند تا از افزايش ميزان قندخون خود پيشگيري كنيد. البته بايد مراقب باشيد، هرگز به‌طور خودسرانه از اين گياه به‌مدت طولاني براي درمان بيماري ديابت استفاده نكنيد يا آن را بدون مشاوره با متخصص و درمانگر طب سنتي جايگزين داروهاي خود نكنيد.
جایگزین نوشابه کنید
شربت گلاب يكي از بهترين و مناسب‌ترين شربت‌ها و نوشيدني‌هاي گياهي براي شب‌هاي ماه رمضان است. شما مي‌توانيد اين نوشيدني را با مقدار كمي خاكشير و يك قاشق غذاخوري سكنجبين تركيب كنيد و به جاي نوشابه از آن در كنار غذا استفاده كنيد. اين نوشيدني معطر و خوشبو مي‌تواند تاثير زيادي در افزايش ميزان سبكي و نشاط روزه‌داران در طول روز داشته باشد. افرادي كه از اين نوشيدني طبيعي مي‌نوشند علاوه بر آن‌كه به نشاط و شادابي خود كمك مي‌كنند موجب تقويت عملكرد قلب‌شان نيز مي‌شوند.
آرامش را در آغوش بگیرید
اگر در گروه افرادي قرار داريد كه در طول روز مجبوريد با افراد زيادي سروكار داشته باشيد و حرفه‌اي پراسترس و پردردسر داريد، به شما پيشنهاد مي‌كنيم بعد از افطار يك تا دو فنجان عرق بهارنارنج بنوشيد. نوشيدن اين عرق گياهي به شما كمك مي‌كند كه در طول روز آرامش بيشتري داشته باشيد و هنگام انجام فعاليت‌هاي روزمره كمتر دچار استرس و تنش‌هاي ناشي از كار روزانه شويد. علاوه بر نوشيدن اين عرق گياهي بوييدن عصاره بهارنارنج نيز بعد از افطار براي اين منظور مناسب است. 

منبع: تندرستي
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: