کد خبر: ۱۳۵۳۸
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۴ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۸
همه چیز درباره آبله‌مرغان، بیماری فصل بهار
با نزدیک شدن به فصل بهار؛ بیماری شایع ویروسی آبله‌مرغان از خواب زمستانی خود بیدار شده و بعضی از کودکان را به خود مبتلا می‌کند. همان‌طور که می‌دانید آبله‌مرغان یکی از بیماری‌های شایع ویروسی است که عامل آن ویروس واریسلا زوستر از خانواده هرپس ویروس‌ها بوده و بيشتر باعث علائم بالینی خفیف تا متوسط بدون عوارض جدی حاد در کودکان می‌شود. شیوع این بیماری در کشورهایی مانند ایران که بیماری در آن‌ها به‌صورت اپیدمیک شیوع پیدا می‌کند معمولا فصلی و بیشتر در فصل بهار است و در کشورهایی که به علت واکسیناسیون روتین کودکان بیماری به‌صورت تک‌گیر واندمیک بروز می‌کند ارتباط چندانی با تغییرات فصلی ندارد. به همین منظور دکتر امیر بهرامی‌احمدی، پزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره انتقال و راه‌های درمانی این بیماری مسری بهاره در این مطلب توضیحات کاملی را به شما ارائه می‌دهند تا شما درباره این بیماری در کمین نشسته بیشتر اطلاعات کسب کنید و اگر کودک دلبندتان دچار این بیماری شد، سریعاً آن را تشخیص داده و برای درمان اقدام کنید.
آبله‌مرغان در نوزادان و کودکان 
آبله‌مرغان بیماری است که در هر سنی می‌تواند روی انسان تاثیر گذاشته و آن را مبتلا کند اما جالب است بدانید که شیوع این بیماری در بین کودکان زیر 10 سال بسیار بالاتر از بزرگسالان است. اگر در دوران کودکی با این بیماری دست‌وپنجه نرم نکنید باید بگوییم که در بزرگسالی باید درد بیشتری را با بیماری زونا تجربه کنید. شاید این دلیلی بر اصرار مادرها برای گرفتن آبله‌مرغان کودکان‌شان از دیگر بچه‌های مبتلاست. دکتر امیر بهرامی احمدی دراین‌باره به همشهري‌تندرستی می‌گوید: «تمام کودکان با یک سیستم دفاعی به دنیا نمی‌آیند و باید به این نکته دقت داشته باشید که بدن کودک آمادگی پذیرش همچین بیماری را دارد. به همین منظور بدون آگاهی از وضعیت جسمی آن‌ها هرگز این کار را نکنید.»
**
چراآبله مرغان در فصل بهار بروز می‌کند؟
 این بیماری اکثرا در هوای معتدل بیشتر شیوع پیدا می‌کند. از آن‌جاکه فصل بهار نه گرمی تابستان و نه سردی زمستان را دارد؛ آبله‌مرغان به‌راحتی در بین کودکان رواج پیدا می‌کند. حال اگر کودکی در شهری معتدل‌تر زندگی کند درصد ابتلا به این بیماری در آن کودک بیشتر است. 
**
مصونیت نوزادان 
دکتر امیر بهرامی احمدی به همشهري‌تندرستی می‌گوید: «اگر مادر نوزادی که از شیر مادر خود تغذیه می‌کند قبلا مبتلابه آبله‌مرغان شده باشد، نوزاد تا چندماه در مقابل ابتلا به این بیماری مصون است. ولی با رشد نوزاد و نزدیک شدن به یک‌سالگی این مصونیت از بین می‌رود.»
**
انتقال بیماری از چند روش صورت می‌گیرد؟
راه‌های انتقال بیماری به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. 1) به این معنا که فرد در انتقال مستقیم، از طریق تماس با ترشحات بزاقی فرد بیمار آلوده می‌شود. به این‌صورت که فرد بیمار ۴۸ ساعت قبل از بروز علائم بیماری و ظاهر شدن جوش‌ها در سطح بدن می‌تواند از طریق ترشحات بزاقی و ترشحات دستگاه تنفسی افراد دیگر را آلوده کند. 2) درروش غیرمستقیم از طریق بر خود دست کودک سالم به‌وسیله های که فرد مبتلا مانند (اسباب‌بازی، میز مهدکودک و دیگر اشیا) در مدت‌زمان بیماری‌اش به آن‌ها دست‌زده. ویروس روی وسایل نشسته و فرد جدید با دست زدن به آن مبتلا  می‌شود. دقت داشته باشید که فرد مبتلا، دو روز قبل و حتی پنج روز بعد از بیماری می‌تواند ویروس را به فرد میزبان انتقال دهد و او را به‌سرعت بیمار کند. پس اگر کودک‌تان دچار ضعف سیستم ایمنی بدن یا بیماری‌های دیگر مانند آسم هستند و به‌صورت مرتب کورتن مصرف می‌کنند هرگز آن‌ها را در ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با این افراد قرار ندهید. از دو روز قبل تا هفت روز بعد از بیماری این ویروس در بدن فرد مبتلا قرار دارد و می‌تواند کودکان دیگر را به‌راحتی مبتلا کند. 
**
علائم بیماری آبله‌مرغان چیست؟
این بیماری همراه با یک تب خفیف و بی‌حالی کودک شروع می‌شود. علائم تقریبا شبیه به گرفتن سرماخوردگی خفیف است و همراه با سردرد و گلودرد یا گاهی با دل‌درد شدید در نوزادان شروع می‌شود؛ البته بعد از دیده‌شدن دانه‌های قرمز ممکن است که خیلی زود این علائم که مانند سرماخوردگی است از بین برود. علت این بیماری ویروسی به نام واریسلا زوستر است. 
عوارض و مضرات آبله‌مرغان برای بدن
بیماری آبله‌مرغان کاملا مسری است، به‌طوری‌که اگر کودک سالم در هر سنی با کودک مبتلابه آبله‌مرغان تماس پیدا کند، ویروس مستقیما از راه هوا یا به‌وسیله ترشحات دهان و بینی کودک بیمار، وارد دستگاه تنفس کودک سالم شده و پس از ۱۰ تا ۱۲ روز (حداکثر ۱۴ تا ۱۷ روز) علائم بیماری در او ظاهر می‌شود. این دوران را دوره‌ «کمون» می‌نامند. در این دوران، ویروس در بدن تکثیر می‌شود ولی علائمی در فرد دیده نمی‌شود. بعد از گذشت دو روز دانه یا جوش‌های برآمده قرمزرنگ روی پوست دیده می‌شوند و کم‌کم تبدیل به تاول می‌شوند؛ این تاول‌های صورتی‌رنگ دارای کیسه‌هایي از آب هستند که در صورت ترکیدن ممکن است فرد دیگری را مبتلا کنند و جای آن برای همیشه روی پوست باقی بماند. این دانه‌های خارش‌دار پس از دو هفته تغییر رنگ داده و به قهوه‌ای تیره خشک‌شده تبدیل می‌شود. این فرایندی است که در طول این بیماری روی پوست کودک انجام می‌شود. دکتر امیر بهرامی احمدی می‌گوید: «بروز این برآمدگی‌ها معمولا از سر، صورت، قسمت سینه یا پشت کمر شروع می‌شود و باگذشت یک روز در کل بدن پخش می‌شود. مدت بهبودی بین پنج تا 10 روز است. ضمن این‌که تاول‌ها نباید دست‌کاری شود. 
**
خال‌خال‌های دوست‌نداشتنی 
دکتر امیر بهرامی احمدی می‌گوید؛ این جوش‌های قرمز آبدار معمولا در بین بچه‌ها به 250 تا 300 دانه می‌رسد؛ دانه‌هایي که ممکن است کودک‌تان را کلافه کند؛ پس بهتر است مرتب کودک را به حمام برده تا با آب‌خنک این خال‌خال‌های پر از درد تسکین یابد اما اگر کودک‌تان خوش‌شانس باشد و نوع خفیف این بیماری را بگیرد فقط با چند دانه از این تاول‌ها روی پوستش مواجه می‌شوید.
**
بارداری پرخطر
دکتر امیر بهرامی احمدی در گفت‌وگو با ‌همشهري‌تندرستی بر این نکته تاکید می‌کند که ابتلا به آبله‌مرغان در ماه‌های اول بارداری بسیار خطرناک است و عوارض بسیار شدیدی را به همراه دارد. عوارضی مانند سقط‌جنین، زایمان زودرس، نقص سیستم عصبی و ... اما اگر ابتلا به بیماری در ماه‌های بالاتر صورت گیرد خطرش بسیار کمتر است. خانم‌های بارداری که به این بیماری مبتلا می‌شوند باید زير نظر متخصص ایمنی، بعضي آنتی‌بادی‌های مخصوص به این ویروس را دریافت کنند تا به جنین‌شان صدمه‌ای وارد نشود. البته اگر مادر در هفته پایانی حاملگی دچار این بیماری شود در هنگام تولد روی پوست نوزاد نقاط قرمزرنگ زیادی را می‌بینید. این نوزادان به‌سرعت بعد از تولد باید تا موقع بهبودی کامل تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرند. 
**
واکسن آبله‌مرغان 
خوشبختانه واکسن آبله‌مرغان می‌تواند از کودکان در رده سنی حساس محافظت کند اما همان‌طور که می‌دانید این واکسن در داخل ایران شایع نیست و مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. در کشورهای پیشرفته تمام کودکان دوازده‌تا پانزده‌ماهه این واکسن را دریافت می‌کنند و تکرار این واکسن را در چهار يا شش‌سالگی هم مجدد انجام می‌دهند. 
**
چه افرادی نباید این واکسن را بزنند؟
کودکانی که دچار عیب ایمنی هستند و به آبله‌مرغان مبتلا می‌شوند، همچنین کودکانی که در نتیجه انتشار این ویروس، دچار تورم مغز می‌شوند یا کبد و ریه آن‌ها گرفتار می‌شود، باید هرچه زودتر جهت درمان آبله‌مرغان در بیمارستان بستری شوند و هرگز واکسن آبله‌مرغان را دریافت نکنند. همچنین خانم‌های باردار یا آن دسته از خانم‌هایی که قصد باردارشدن را دارند باید از زدن این واکسن باید منع شوند. 
**
روش‌های درمانی 
دکتر امیر بهرامی احمدی درباره درمان این بیماری می‌گوید: «در این دوران باید دست کودک مبتلا شده را مرتب بشویید و برای جلوگیری از خاراندن، مادر باید ناخن‌های کودک را کوتاه کند. همچنین استراحت در منزل واجب است و نباید کودک به محیط‌های عمومی برود تا این بیماری را به دیگران انتقال دهد. در درمان آبله‌مرغان کودکان، اگر کودک تب دارد، مادر می‌تواند به او استامینوفن دهد. از مهم‌ترین روش‌های درمان آبله‌مرغان، نپوشاندن لباس‌های تنگ و زیاد به کودک است. اگر لباس زیاد و تنگ به کودک پوشانیده شود یا اتاق نگهداری کودک گرم باشد، بدن او عرق می‌کند و خارش دانه‌ها زیادتر می‌شود؛ بنابراین مادر باید لباس‌های کودک را کم کند و زودبه‌زود لباس‌های او را عوض کند. رژیم غذایی کودک بهتر است در مدت بیماری، بیشتر از مایعات باشد. لوسیون کالامین D  برای این تاول‌ها مناسب است. داروهای ضدحساسیت مانند آنتی‌هیستامین‌ها هم می‌تواند به کم شدن خارش‌ها کمک کند. اگر کودک به سنی رسیده است که می‌فهمد، باید به او گوشزد کنید که دانه‌های آبله‌مرغان بدن، به‌خصوص دانه‌های آبله‌مرغان صورت خود را نخاراند تا دانه‌ها زخمی نشود و عفونت نکند و درنهایت جای زخم باقی نماند.
**
رژیم غذایی مناسب برای آبله‌مرغان
آبله‌مرغان ازجمله بیماری‌ است که بعضی غذاها علائم آن را تشدید و بعضی دیگر روند آن را کند یا غیرفعال می‌کنند، بنابراین با رعایت رژیم غذایی مناسب می‌توان این بیماری را در کنترل داشت. طی دوران بیماری مصرف غذاهای حاوی لیستین مثل ماست، ماهی، گوشت تازه، سبزی‌ها، پنیر و شیر ارگانیک و میوه‌هایی مثل: سیب، گلابی و آناناس برای مبارزه با ویروس آبله‌مرغان بسیار موثر است. توجه داشته باشید که از مصرف آجیل و تخمه، غلات، پیاز و سیر به مقدار زیاد و میوه‌هایی مانند: انگور ، پرتقال، گریپ‌فروت، توت، شکلات و کافئین طی این مدت بپرهیزید. دکتر امیر بهرامی احمدی معتقد است؛ باید در این دوران از مایعات زیاد استفاده کنید تا جبران کم‌آبی بدن در طول بیماری آبله‌مرغان شود. توجه داشته باشید که رعایت رژیم غذایی می‌تواند تا حدی علائم آبله‌مرغان را کاهش دهد، بااین‌حال بهتر است با استفاده از داروهای ارائه‌شده به بهبود سریع‌تر کودک کمک کنید.

منبع: تندرستي
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: