کد خبر: ۱۳۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۷ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۸
متخصص پوست برای رفع لک‌های تیره‌رنگ پوست چه راهکاری را پیشنهاد می‌کنند
لک‌‌های تیره و عموما قهوه‌‌ای رنگی که بر اثر تجمع غیریکنواخت رنگدانه‌های ملانین روی پوست ظاهر مي‌شوند نوعی عوارض پوستی‌اند که بیشتر با اصطلاح پیگمانتاسیون شنیده و شناخته مي‌شود. تغییراتی که به صورت لک‌های پیری، کک و مک، سایه و روشن شدن قسمت‌هایی از پوست دست، صورت و حتی بدن دیده مي‌شوند و برای برطرف شدن به درمان نیاز دارد. بیشتر متخصصان پوست معتقدند که شایع‌ترین علت بروز این لک‌ها پس از فاکتور ژنتیک، بیش از حد قرار گرفتن در معرض نور آفتاب است. اشعه‌هایی که روی پوست تاثیر مستقیمی دارند و سلامت و زیبایی آن را به خطر مي‌اندازند. اگر رد و نشانه‌ای از این لک‌ها روی پوست خود مي‌بینید و برای درمان آن‌ها به دنبال راهی مطمئن و موثرید، همراه دکتر مجید میرزاخانی، متخصص پوست باشید.
پیگمانتاسیون،ضایعات پر رنگ سطح پوست 
رنگ پوست، چشم و موهای همه ما به لطف وجود رنگدانه‌‌های موجود در بدن که ملانین نام دارد تعیین مي‌شود. برای مثال افرادی با پوست روشن‌تر معمولا میزان ملانین کمتری در سلول‌های پوست خود دارند و میزان ملانین پوست‌‌های تیره به مراتب بیشتر است اما برهم خوردن تعادل و اختلال‌های محیطی و ژنتیکی به مرور در رنگ و ساختار پوست مو ناسازگاری ایجاد مي‌کند که ظاهر شدن لک‌ها نتیجه آن است. زمانی که پوست در اثر عدم مراقبت یا آسیب‌دیدگی شروع به تولید ملانین اضافی یا جلوگیری از تولید رنگدانه‌های مورد نیاز پوست کند، این اختلال به مشکلی جدی برای پوست تبدیل مي‌شود. بخش‌هایی از پوست تیره و قسمت‌هایی روشن است در نتیجه اولین علائم پیگمانتاسیون ظاهر مي‌شود و ظاهر یکنواخت و سالم پوست را ناهموار و پر از لک مي‌کند. بنابراین عارضه پیگمانتاسیون با افزایش تراکم و تعداد رنگدانه که به صورت ضایعات تیره‌رنگ در سطح پوست پخش و پراکنده مي‌شود، شناخته مي‌شود و تحت درمان قرار مي‌گیرد. 
منشا لک‌‌ها کجاست ؟ 
شایع‌ترین دلایلی که لک‌ها را به یک عارضه پوستی تبدیل مي‌کند تخریب پوست با خورشید و بیش از حد قرار گرفتن در معرض نور آفتاب،عامل مهم ژنتیک، همچنین تغییرات هورمونی و لک شدن در اثر التهاب یا   مشکلات پزشکی و آسیب رسیدگی به پوست مانند سوختگی یا زخم است اما تغییر یکباره رنگ پوست و لک‌های پیری که با افزایش سن بیشتر مي‌شوند هم از شناخته‌شده‌ترین عوامل ایجاد این لک‌هاست. از طرفی لک‌های دوره ای به نام ملاسما هم که درصد بالایی از آن روی پوست خانم‌ها به‌ویژه در دوران بارداری با افزایش هورمون استروژن اتفاق مي‌افتد.پیگمانتاسیون که بیشترین بروز را در ناحیه پیشانی، بینی و اطراف آن و گونه‌ها دارد تحت‌تاثیر همه عوامل ذکر شده گاه به یکباره یا به مرور زمان روی صورت و دیگر قسمت‌های پوست بدن ظاهر مي‌شوند اما ضایعات لک مانند پوست دو دسته‌بندی مهم و کلی دارند اول نوع اپیدرمال و دوم نوع درمال. به این ترتیب برای تعیین نوع درمان و موثر بودن آن، تشخیص درمال یا اپیدرمال بودن لک‌ها بسیار مهم است. 
- لک‌های اپیدرمال: ضایعات سطحی که تیره رنگ‌اند و درمان آن‌ها راحت‌تر است و به خوبی به لایه‌بردارها و کرم‌های ضدلک و روشن کننده‌های موضعی جواب مثبت مي‌دهد. لک‌های سطحی اپیدرمال با بررسی‌های پزشکی و تجویز محصولات موثر از ترکیب ویتامین C و آزالئیک اسید به مرور زمان از روی پوست محو مي‌شود.
- لک‌های درمال: در این نوع لک‌ها، ضایعات به‌خاطر آسیب‌دیدگی بیشتر به لایه درم و عمیق پوست نفوذ پیدا مي‌کند و به همین خاطر درمان آن‌ها دشوارتر و امکان برگشت آن بسیار بالاست. بنابراین بنا به تشخیص پزشک لیزر درمانی آغاز مي‌شود و حدود 50 تا60 درصد آن‌ها از بین خواهد رفت.
درمان از لایه‌برداری تا لیزر 
برای از بین بردن تمام لک‌هایی که روی پوست بدن به دلایل گفته شده بروز مي‌کند بهترین شیوه تغییر سبک زندگی است. داشتن سبک زندگی سالم، مصرف روتین و منظم محصولات مراقبت از پوست صورت به داشتن رنگ پوستی یکسان و درخشندگی آن کمک مي‌کند اما درکنار تمام باید و نبایدها برای ضایعاتی که به مرحله حاد رسیده و تعداد آن بیشتر و بیشتر می‌شود بهتر است حتما درمورد آن با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا تشخیص درستی در زمینه پیگمانتاسیون و میزان پیشرفت و نحوه درمان آن دریافت کنید.
لایه برداری تنها لک‌‌ها را کاهش مي‌دهد
متخصص پوست معمولا برای درمان لک‌های به‌وجود آمده در لایه‌های سطحی چند مرحله لایه‌برداری پوستی را پیشنهاد مي‌کند. به این صورت که با کمک ترکیبی ساده از موادشیمیایی غیرسمی لایه‌هایی از پوست را به صورت طبیعی با استعمال این مواد روی صورت، برداشته و ناهمواری و ناهماهنگی رنگ پوست را از بین مي‌برند. در لایه‌برداری بعد از چندبار تکرار این عمل در طول جلسه‌های متعدد با فاصله چهار هفته مقدار زیادی از سلول‌های مرده پوست از بین رفته و کاهش پیگمانتاسیون مشاهده مي‌شود. اثربخشی لایه‌برداری‌های منظم برای درمان پیگمانتاسیون به گونه‌ای است که بعد از دو جلسه اثر روشن‌کنندگی و شفافیت پوست به‌خوبی قابل مشاهده خواهد بود. پس برای پوست‌هایی که در برابر لایه‌برداری مقاوم‌اند و به لک‌های از نوع اپیدرم دچار مي‌شوند. لایه‌برداری تخصصی همراه با فیشیال بسیار موثر خواهد بود.
لیزر درمانی برای درمان تنالیته رنگ پوست است 
برای رفع عارضه پیگمانتاسیون حاد یا درمال که دیگر لک‌های پوستی وارد لایه‌های زیرین و درم شده است راه‌حل پیشنهادی لیزر فرکشنال و یا لیزر CO2RE است تا ستون‌های لیزری همزمان سطح و لایه‌های عمیق پوست را مورد هدف قرار دهند و واکنش ترمیم طبیعی بدن را برانگیزند. در این شیوه زخم‌های بسیار کوچک و نامحسوسی که در لایه‌های عمیق پوست به‌وجود مي‌آیند با تحریک سلول‌های بدن، ترمیم شده و درنهایت لایه جدیدی از پوست متولد مي‌شود. به این ترتیب رشد سلول‌های جدید و سالم تنالیته رنگ پوست‌تان را درمان و پوستی یکدست‌ و روشن‌‌تر برایتان به وجود مي‌آورد. به این خاطر تمام متخصصان معتقدند که چنانچه ضايعات پوستي با تغییر شیوه‌های مراقبت، مصرف دارو و لایه‌برداری برطرف نشود. بهترين و موثرترین گزينه انجام ليزر است.
بعد درمان به مراقبت بیشتر نیاز دارید 
این حقیقت را که بعضی ضایعات درمال برگشت‌پذیر و دردسرسازند، نمی‌توان پنهان کرد اما برای پیشگیری از بروز هر گونه عوارض بیشتر و دریافت نتیجه مطلوب از درمان،بهتر است ابتدا به صورت آزمايشی برای درمان لک، ليزر روي قسمتی از پوست استفاده شود و در صورت كم‌رنگ شدن لک و دریافت نتیجه قابل قبول با ليزر تمام سطح پوست تحت درمان قرار گیرد. معمولا افراد واکنش‌های متفاوتی به درمان‌های لیزری دارند که درصد رضایت آن تقریبا صددرصد است. با وجود این بعد از درمان به مراقبت‌های شخصی نیاز است تا از بروز و تشدید دوباره لک‌ها روی پوست پیشگیری شود.
ضدآفتاب درمانی کنید: نقش حیاتی مصرف به‌اندازه و کافی کرم‌های ضدآفتاب در مراقبت از پوست بعد از لیزردرمانی پیگمانتاسیون را جدی بگیرید. ضدآفتاب‌هایی با فاکتور حفاظتی 30 که با توجه به شرایط پوست و نوع درمان‌تان را پزشک تجویز می‌کند،  استفاده و در صورتی که ساعات زیادی را در محیط بیرون هستید چندین بار تمدید کنید. فرایند زمان بر لیزر درمانی‌تان را به مصرف مداوم از ضدآفتاب‌ها مجاب خواهد کرد.
لایه‌برداری و پاک‌سازی مادام‌العمر: محصولاتی که خواص آنتی‌اکسیدانی دارند و به پوست برای ترمیم مجدد و جوان‌سازی کمک مي‌کنند را از برنامه مراقبت از پوست خود جدا نکنید. سرم‌ها، اسکراب و لایه‌بردارهای یک مکمل موثر برای رفع پیگمانتاسیون‌های روی پوست هستند.
پوست را تحریک و حساس نکنید: لایه‌برداری و برداشتن لایه‌های مرده پوست را برای کاهش لک‌ها با به جان پوست‌تان افتادن اشتباه نگیرید پزشک متخصص با بررسی وضعیت پوست‌تان، بهترین راهنمایی را برای انتخاب موثر و استفاده درست از محصولات درمانی و زیبایی ارائه خواهند داد.پس به توصیه دوستان و تبلیغ ضدلک‌های فروشگاه‌های نه‌چندان معتبر پوست را تحریک و دچار حساسیت نکنید.

منبع: تندرستي
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: