کد خبر: ۱۳۵۳۴
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۲ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۸
ایمپلنت چانه؛ عمل زیبایی پرطرفداری که ضرورتی هم ندارد
فرم طبیعی و بی‌دردسر صورت‌تان را نمی‌پسندید! نگران نباشید چون تیغ جراحان پلاستیک به قدری تندوتیز است که شما را برای یک تغییر تازه جذب خواهد کرد. مثلا انجام ایمپلنت یا پروتز چانه که بعد از عمل جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی است و معمولا به توصیه و پیشنهاد پزشکان صورت می‌گیرد. درواقع آن‌ها با ترغیب شما وعده چهره‌ای متقارن و زیباتر می‌دهند و علاوه بر دریافت هزینه بیشتر به کمک پروتز، چانه‌ای برآمده برایتان کار می‌گذارند. دكتر محمدعلی روزبهانی، متخصص جراحی فک و صورت همه راهنمایی‌های مهم درباره مرسوم‌ترین روش برجسته سازی چانه یا ایمپلنت این بخش از صورت را در اختیارتان قرار می‌دهد.
چانه یکی از اجزای زیبایی بخش صورت است
توجه به اجزای صورت از نگاه ما در فرم و اندازه بینی، چشم و دهان خلاصه می‌شود اما از لحاظ زیباشناسی چهره، هارمونی سه عضو مهم صورت یعنی پیشانی، بینی و چانه است که صورتی متقارن و ظاهری زیبا در فرد ایجاد می‌کند. فرم قرار گرفتن و اندازه پیشانی، بینی و چانه می‌تواند یک ضعف ظاهری باشد اما تنها از دید یک متخصص که با بررسی و طراحی فرضی در ذهن یا به کمک نرم‌افزارها موضوع را با بیمار مطرح و درنهایت به اصلاح مشکلات و معایب این قسمت‌های صورت می‌پردازد. نکته قابل توجه این‌جاست که در سال‌های اخیر میزان گرایش به پروتز چانه به شدت افزایش داشته است. بسیاری از جراحان زیبایی پس از مراجعه بیمار برای عمل‌ زیبایی یا ترمیمی بینی، پیشنهاد ایمپلنت چانه را هم ارائه می‌دهند. درصورتی‌که در بعضی موارد هیچ نیازی به این تغییر وجود ندارد. این باور کاملا صحیح است که محل و زاویه قرار گرفتن چانه و برآمدگی آن در زیبایی صورت نقش زیادی دارد اما بهانه خوبی برای تجربه یک جراحی دیگر نیست. بعضی پزشکان زیبایی با ذکر این دلیل که موقعیت چانه تاثیر قابل‌توجهی بر روی ظاهر بینی دارد همزمان با جراحی زیبایی بینی و با ایجاد تقارن و محاسبه تناسب اجزای صورت از پروتز برای تقویت چانه و جلو آوردن آن استفاده می‌کنند.
ترکیب بندی صحیح چانه و بینی کار هر کسی نیست
ما تاکید داریم که برای ایمپلنت چانه باید کار را به دست جراح فک و صورت بسپارید بنابراین افرادی که تنها جراح و متخصص گوش و حلق و بینی هستند گزینه قابل اعتمادی برای برطرف کردن این مشکل شما نخواهند بود. از نگاه یک جراح فک و صورت، هر گونه تغییر در چانه تاثیر بسزایی در شکل و فرم کلی نیم‌رخ و تمام رخ چهره ایجاد می‌کند. در واقع متخصص قطعا فرم لب‌ها به ویژه لب پایین، وضعیت بین لب و چانه، حالت بسته شدن دندان‌ها و حتی گردن را بررسی و درنهایت سایز مناسب پروتز و محل اتصال آن را تعیین می‌کند. پس به محض توصیه یک جراح زیبایی به کاشت چانه آن را تایید و تجربه نکنید. موضوع را با یک جراح متعهد و متخصص فک و صورت مطرح کرده تا او با تبینی درست و منطقی نسبت به نیاز یا عدم نیاز به این عمل شما را آگاه کند. متاسفانه ناآگاهی و پیروی کورکورانه از مد و تب جامعه شما را دچار دردسرهای دیگری خواهد کرد. این میزان متقاضی برای پروتز چانه جای تاسف و نگرانی دارد. داشتن چانه عقب و کوچک، بینی‌تان را بزرگ‌تر و چانه برجسته و برآمده بینی شما را کوچک‌تر از معمول نشان خواهد داد یا قرار گرفتن پروتز در چانه و ظاهری جذاب، جدی یا چهره‌ای مقتدر از شما خواهد ساخت این‌ها جملاتی است که می‌تواند برای ترغیب‌ شما به این عمل کافی باشد، درحالی‌که پروتز چانه باید روی صورت بسیار طبیعی باشد. تا هم چهره مصنوعی و کاریکاتوری از شما نسازد و هم به روند زیبایی‌تان کمک کند.
پروتز چانه، تغییر شکل صورت با جراحی
به ده‌ها دلیل جراحی پروتز چانه برای متقاضیان انجام می‌شود. از ایجاد تعادل بین اجزای صورت تا برجسته‌سازی زیبایی طبیعی چهره و اصلاح بدفرمی و شاید گاهی به منظور غلبه بر اثرات پیری که هرکدام به یکی از دلایل ذکر شده پروتز چانه را راهی موثر و دائمی به منظور افزایش اندازه و برجستگی چانه می‌دانند. در این جراحی پروتزهایی عموما از جنس سیلیکون یا موادی که با بافت بدن سازگاری دارد با ایجاد یک شکاف کوچک در زیر چانه یا داخل لب وارد چانه می‌شود و پس از ثابت کردن پروتز به وسیله پیچ به چانه فرم داده و معایب آن را برطرف می‌کند. به این ترتیب عمل پروتز چانه به دو روش زیر انجام می‌شود و هرکدام مزایا و معایبی دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم:
-جراحی از داخل دهان: در این نوع جراحی برش از داخل دهانی است و شکافی از روی پوست ایجاد نمی‌شود. به همین دلیل جای بخیه یا برش به هیچ‌وجه قابل رویت نخواهد بود اما این مزیت مشکلانی هم در پی خواهد دارد که مهم‌ترین آن احتمال بروز عفونت و آسیب‌ دیدن عصب‌‌های ایجاد کننده حس در لب‌هاست. به علاوه اینکه بی حسی و تورم محل برش به فک و زبان و لب پایین سرایت کرده و تا مدت‌ها احساس ناخوشانیدی را به شما می‌دهد. بخیه در این روش عمل، از نوع جذبی است و نیاز به کشیدن ندارد.
-جراحی از بیرون: از آنجایی که برشی کوچک روی چین پوست در قسمت زیر چانه داده می‌شود این روش را از نوع جراحی از بیرون می‌نامند و درد کمتری هم در پی خواهد داشت. پروتز از طریق همین شکاف بر روی استخوان چانه قرار داده و در نهایت پوست بخیه‌زده می‌شود. در جراحی از نوع بیرونی پزشک، دید مناسب و بسیار خوبی برای فرم دادن به چانه و قراردادن پروتز خواهد داشت. اگر هم نگران جای شکاف و بخیه‌ها در این روش هستید باید به شما بگوییم که به مرور زمان محل برش برطرف می‌شود و با وجود قرار گرفتن در چین چانه اصلا قابل رویت نخواهد بود.
تغییر چندانی نخواهید کرد
برای برجسته‌سازی چانه روش‌های متفاوتی دیگری هم مانند تزریق ژل، تزریق چربی، بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن هم وجود دارد اما پروتز چانه به دلیل این‌که دائمی هستند، جذب یا شکسته نمی‌شوند طرفداران بیشتری دارد. از طرفی دیگر به علت وجود انواع پروتزها در ابعاد مختلف دست جراح برای انتخاب اندازه و شکل مناسب برای متقاضی پروتز چانه باز است. با وجود این اگر در اجزای صورتتان عیبی بزرگ و نقصی مشهود ندارید نباید با چنین جراحی‌هایی به دنبال تغییرات اساسی در چهره خود باشید. چون تنها کاری که جراحی ایمپلنت چانه برای صورت شما انجام خواهد داد ایجاد تعادل بین اعضای اصلی یعنی بینی و پیشانی خواهد بود. اشکالاتی که در ارتفاع عمودی فک یا طول فک پایین در برخی افراد دیده می‌شود را فقط با برش و برداشتن استخوان فک می‌توان برطرف کرد. در این وضعیت است که فرد برای برگرداندن اعتمادبه‌نفس به خود می‌تواند این جراحی را انتخاب و تجربه کند. از این جهت به شما تاکید می‌کنیم که قبل از هر اقدامی خوب تحقیق کنید چون برداشتن پروتز ضمن آسیب رساندن به شکل ظاهری چانه، گاهی باعث فرورفتگی استخوان زیر چانه هم می‌شود و از آن‌جا که این عمل زیبایی بوده و تحت پوشش هیچ بیمه‌ای درمانی نیست، هزینه‌ای چند برابر برایتان خواهد داشت.
نگرانی‌های بعد از پروتز چانه
هر عمل زیبایی طبیعتا مشکلاتی را در پی خواهد داشت بنابراین برای به حداقل رساندن عوارض جراحی باید نکاتی که بعد از عمل به شما گوشزد می‌شود را جدی بگیرید. یکی از نگرانی‌های همیشگی متقاضیان ایمپلنت چانه از بابت احتمال جابه‌جا شدن یا انحراف و کجی پروتز قرار گرفته در چانه است. درصد بروز این مشکل در جراحی‌های دقیق و تخصصی بسیار پایین است اما صفر نیست. بنابراین با مراقبت‌های بعد از عمل می‌توانید تا حد زیادی جلوی بروز مشکلات این چنینی را بگیرید. خوابیدن به پشت و انجام ندادن فعالیت و ورزش‌های سنگین تا سه هفته بعد از عمل و نجویدن غذاهای سخت و سفت تا 10روز به شما کمک می‌کند تا کمترین نگرانی از این بابت نداشته باشید. این جراحی در حالت بیهوشی یا نیمه بیهوشی انجام می‌گیرد بنابراین بهتر است با انجام آزمایش‌های پیش از عمل از هرگونه خطر احتمالی پیشگیری کنید. پروتز چانه یک جراحی است پس برای بهبودی کامل آن نیاز به زمان دارید. روندترمیم شکاف و تورم و کبودی تا حدود یک هفته طول می‌کشد اما تا مشاهده نتایج نهایی عمل جراحی چند ماه وقت لازم است. یکی از دلایلی که معمولا عمل پروتز چانه همراه جراحی زیبایی بینی انجام می‌شود این است که بینی و چانه نقش مهمی در ایجاد تعادل ظاهری افراد دارد با وجود این اگر نیازی به این جراحی در صورت خود نمی‌بینید بهتر است از انجام آن صرف‌نظر کنید.

منبع: تندرستي
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: