کد خبر: ۱۲۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷:۵۶ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸
عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره طرح مجلس برای ساخت پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌های بزرگ اظهار داشت: در این طرح مقرر شده است برای یک یا دو سال تنفس خوراک به پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌­ها داده شود.

به گزارش قلم، علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره راهکارهای فروش نفت در دوران تحریم گفت: مجلس شورای اسلامی اختیاراتی به وزارت نفت داد تا در قالب چارچوب مشخصی این وزارت­خانه کار فروش و صادرات را انجام دهد، این راهکار تاکنون موفق عمل کرده و ما توانستیم در این مدت از مسیرهایی تحریم را دور بزنیم، اما به‌دلیل سوء استفاده آمریکا، نمی­‌توانیم آن­ها را رسانه‌­ای کنیم.

وی با اشاره به دستاوردهای ایران در دوره قبلی تحریم‌ها تصریح کرد: شرکت­های ایرانی حماسه بزرگی خلق کردند و ایران در آستانه برداشت روزانه 1000 میلیون مترمکعبی گاز طبیعی است. در دوره قبلی آمریکا ما را در حوزه بنزین تحریم کرد اما در مقابل ما توانستیم با همکاری بین دولت و مجلس، از هر سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس در زمان مناسب بهره‌­برداری کنیم، همچنین پالایشگاهی که 16 سال معطل مانده بود در دو سه سال با همکاری بین کمیسیون انرژی و وزارت نفت به اتمام رسید و اکنون در حال برنامه‌­ریزی هستیم تا فاز چهارم بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی نیز به بهره­‌برداری برسد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ضرورت توسعه صنایع پتروپالایشی از حضور نیروی متخصص کافی در داخل کشور خبر داد و گفت: در صورت برنامه‌ریزی مناسب ما می­‌توانیم با این سرمایه انسانی قابل‌توجه، در آینده نزدیک یکی از  قدرت‌های برتر اقتصادی دنیا در حوزه صنایع پالایشی شویم؛ چشم ما به منابع زیرزمینی و روزمینی نیست، بلکه به سرمایه­‌های انسانی است و با همت این جوانان حتماً فرصت­‌های جدیدی را در این دوران خلق می­‌کنیم.

* 200 شرکت دانش‌بنیان در نفت، صنعت و فناوری داریم

عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد فناوری و تکنولوژی داخلی در ساخت پالایشگاه گفت: اکنون ما در کشور تعداد زیادی از شرکت­‌های دانش‌­بنیان در حوزه نفت، صنعت و فناوری داریم؛ در حال حاضر تعداد این شرکت­‌ها 200 مورد است. از بعد فناوری هم با توجه به سرمایه بزرگ انسانی در کشور مشکلی نیست؛ هرچند سختی­‌هایی وجود دارد، اما هر زمان برای عبور از مشکلات برنامه‌­ریزی کردیم، توانستیم به این فناوری­‌ها دست یابیم.

وی ادامه داد: امروز تقریبا تمام قطعات نیروگاهی در داخل ساخته می­ شود؛ در حوزه پالایشگاه و پتروشیمی هم باید چنین کارهایی صورت بگیرد، در واقع لازم است چند شرکت در این زمینه به‌صورت رقابتی وارد کار شوند.

بختیار با تأکید به اینکه "لازمه حرکت در این مسیر این است که وزارت نفت به‌عنوان رگولاتور در این بخش‌ها عمل کند و وظایف رگولاتوری خود را درست انجام دهد"، گفت: قوانین کافی در این زمینه را داریم و صرفاً نیاز به برنامه­‌ریزی و خودباوری داریم.

منبع: تسنیم

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: