کد خبر: ۱۲۸۵
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۰ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۴
آمارهای انتهایی سال 94 و صحبت‌های آماری معاون سازمان توسعه تجارت، هردو حاکی از این است واردات اقلام چینی به ایران در بهمن ماه با رشد چشمگیری مواجه شده و همچنین 10 کالای عمده وارداتی از این کشور فقط 20 درصد از ارزش کل اقلام را تشکیل می‌دهد.
افزایش واردات کالاهای چینی + 10 قلم عمده وارداتی

بر اساس آمار موجود، میزان واردات اقلام چینی به ایران در 11 ماه منتهی به بهمن 1394 معادل 9 میلیارد و 338 میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به ماه گذشته (دی) 850 میلیون دلار رشد داشته است که بنا بر آمار گمرک شامل 4251 قلم کالا می‌شود.

محمدرضا مودوی - معاون سازمان توسعه تجارت - در تشریح تجارت وارداتی از چین به خبرنگار ایسنا گفت: بر اساس آمارهای موجود 10 قلم عمده وارداتی از چین فقط 20 درصد از ارزش واردات را به خود اختصاص داده و 80 درصد بقیه، اقلام خردی هستند که به کشور وارد شدند.

در همین رابطه آمار گمرک نشان می‌دهد که 10 قلم عمده صادرات چین به ایران شامل قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری به استثنای لاستیک، سایر ماشین آلات و دستگاه‌های به هم فشردن سوخت‌های معدنی جامد، خمیرهای سرامیکی و سایر محصولات معدنی و ماشین‌های درست کردن قالب‌های ریخته‌گری از ماسه، محصولات از فولادهای ممزوج، بوژی محرک و بوژی راهنمای لکوموتیوهای راه آهن، دستگاه تهویه مطبوع دوتکه، تجهیزات شبکه کامپیوتری، دستگاه‌ها به جز مودم با سیم و دستگاه‌های قطع و وصل، ماژول نمایشگر متشکل از صفحه پلاسما، دانه آفتابگردان و سایر ماشین‌ها و دستگاه‌های مکانیکی با کار خاص می‌شوند.

این آمار در حالی است که مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت اغلب اجناس خرد دیگر وارداتی را قطعات صنعتی می‌داند و می‌گوید اجناس مصرفی بخش بسیار اندکی از این 80 درصد را تشکیل می‌دهند که بیشتر آنها نیز قطعات صنعتی و تجهیزات تولیدی هستند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: