کد خبر: ۱۲۷۷۷
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۰ - ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸
چرا برنجی که در شهریور سال گذشته قیمتش ۱۰۵۰۰ تومان بود، امروز یک‌مرتبه قیمتش در مازندران و گیلان به بالای ۲۰ هزار تومان رسیده است؟
به گزارش قلم، افزایش بی‌رویه قیمت برخی اقلام غذایی در هفته‌های اخیر، موجب افزایش نگرانی عده‌ای از مردم شده است.

گرانی تصاعدی برخی از ضروری‌ترین اقلام غذایی که از نخستین روز‌های سال جدید رقم خورد با آنکه پس از چند روز در کانون توجه قرار گرفتند، اما به محض افزایش قیمت کالایی دیگر به فراموشی سپرده شده و جای خود را هرچند کم رنگ‌تر در سبد غذایی خانوار‌ها حفظ کردند.

قیمت منطقی برنج

اما یکی از مهم‌ترین اقلام که جزو ضروری‌ترین نیاز‌های مردم کشورمان به سبب فرهنگ بومی آن محسوب می‌شود، «برنج» است؛ برنجی که در سالیان متمادی قوت غالب مردم ایران بوده و اصلی‌ترین غذا‌های ایرانی نیز با آن معنا پیدا می‌کند، امروز سرنوشتی بدتر از پیاز پیدا کرده است؛ لذا با آنکه طولی نکشید که قیمت پیاز سیری نزولی پیدا کند، اما گزارش‌ها از افزایش بی‌ضابطه نرخ برنج در روز‌های گذشته حکایت دارند.

برخی دلیل گرانی برنج را وقوع سیل اخیر و خسارت به شالیزار‌ها عنوان می‌کنند در صورتی که بنابر گفته‌های دبیرانجمن برنج ایران، هیچ برنجی در فروردین ماه کشت نمی‌شود؛ در نتیجه شالیزاری هم وجود ندارد.

همچنین در پاسخ به کسانی که بهانه گران‌نمودن برنج را نوسان نرخ ارز اعلام می‌کنند، می‌توان گفت که برنج ایرانی همان‌گونه که از نامش پیداست، صددرصد محصولی داخلی بوده و مواد اولیه و وسایل بهره برداری از آن نیز هیچ کدام وارداتی نیستند. ضمن اینکه طبق اظهارات دبیر انجمن برنج، قیمت جهانی برنج و نرخ خرید آن بسیار پایین بوده و تنها در ایران است که قیمت تمام شده برنج بسیار بالاست.

برنج‌ها ماه‌ها قبل با قیمتی بسیار پایین‌تر از کشاورزان خریداری شدند

از سوی دیگر، اینکه فروشندگان برنج علاقه به مقایسه خود با فروشندگان سایر اقلام غذایی دارند، ضرورت نظارت بیشتر بر نحوه فروش اقلام و کالا‌های ضروری را توسط دلالان و کاسبان فرصت طلب نمایان نمی‌سازد؟

جمیل علیزاده در این‌باره گفت: متاسفانه قیمت برنج در حال افزایش بوده و از هفته گذشته به گیلان و مازندران نیز سرایت کرده است. برخی معتقدند وقتی من می‌گویم «دلیل گرانی برنج چیست؟»، به کشاورزان ظلم می‌کنم. این درحالی است که این برنج ماه‌ها قبل با قیمتی بسیار پایین‌تر از کشاورزان خریداری شده و مربوط به تولید سال ۹۷ است.قیمت عادلانه برنج ۱۳ هزار الی ۱۳۵۰۰ تومان است.

وی بیان کرد: قیمت عادلانه برنج در این مقطع، از ۱۳ هزار تا ۱۳۵۰۰ تومان نباید بیشتر شود. کمااینکه تا چند وقت پیش نیز همین بود. در حقیقت کشاورزان برنج محروم‌ترین و مظلوم‌ترین قشر در مسأله گرانی قیمت‌ها هستند. زیرا برنج‌ها از زیر دست آن‌ها بیرون آمده، در نتیجه فروشندگان برنج‌ها می‌مانند که اگر یک مقدار انصاف به خرج می‌دادند مشکلی پیش نخواهد آمد.

به اندازه کافی و برای همه ایرانیان برنج وجود دارد

دبیر انجمن برنج افزود: امروز که برنج جدید هنوز کشت نشده، هرجایی که بروید برنج هست و هیچ کمبود برنجی در کشور وجود ندارد. متاسفانه افزایش قیمت برنج‌های وارداتی به برنج‌های ایرانی سرایت کرده و گرنه مازندران و گیلان که نمی‌توانند قیمت برنج وارداتی را تعیین کنند. با توجه به اینکه قیمت خرید برنج‌های وارداتی به دلیل پایین‌بودن قیمت جهانی برنج بسیار پایین است، قیمت تمام شده برنج ما بسیار بالاست.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: