کد خبر: ۱۲۵۸۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸
تعداد صرافی‌های دارای مجوز در سراسر کشور با اضافه شدن ۵۲ صرافی جدید، به ۶۹۲ مورد رسید.

به گزارش قلم، بررسی جدیدترین بروزرسانی فهرست صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی نشان می‌دهد که ۶۹۲ صرافی، مجاز به فعالیت در بازار ارز هستند؛ بر این اساس در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته ۵۲ صرافی دیگر به جمع صرافی‌های دارای مجوز پیوسته‌اند. این در حالی است که در سال ۹۶ تعداد صرافی‌های مجاز ۴۱۹ مورد بوده است که نشان از روند رو به رشد تاسیس صرافی‌ها در کشور دارد.

از این تعداد صرافی، ۳۴۶ مورد در تهران مشغول به کار هستند که بیشتر آنها در محدوده خیابان فردوسی فعالیت دارند. همچنین ۲۴ صرافی که تمامی آنها در پایتخت فعالیت می‌کنند صرافی بانکی هستند و بقیه یعنی ۶۶۸ صرافی دیگر به شکل تضامنی تاسیس شده‌اند.

از سوی دیگر پیش‌بینی می شود که با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی تعداد تقاضاها برای اخذ مجوز فعالیت صرافی افزایش یابد چراکه به گفته مسئولان این بازار فعالیت در آن تنها برای صرافی‌های دارای مجوز امکان‌پذیر است، همچنین دست‌اندرکاران بازار متشکل ارزی پیش‌بینی می‌کنند که جذابیت این بازار به قدری باشد که دلالان ارزی را نیز به سمت تجمیع و تاسیس صرافی برای فعالیت در آن ترغیب کند.

در حال حاضر براساس قوانین بانک مرکزی، خرید و فروش ارز حاصل از صادرات به صورت حواله‌های ارزی در چارچوب مقررات ارزی بر مبنای نرخ بازار صرفا از طریق «سامانه نظام یکپارچه‌ معاملات ارزی (نیما)» مجاز است. همچنین صرافی‌های مجاز معتبر موظفند حواله‌های ارزی خریداری شده از صادرکنندگان را در سامانه نیما راسا و یا به واسطه سایر صرافی‌های معتبر و بانک‌های عامل حداکثر ظرف مدت سه روز کاری به فروش رساند. نرخ فروش ارز صرافی‌های مجاز معتبر حداکثر یک درصد بالای نرخ خرید مندرج در سامانه «نیما» و «سنا» خواهد بود.

با توجه به قوانین جدید خرید و فروش ارز به صورت اسکناس (معاملات جزیی بر مبنای مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها) توسط صرافی‌های مجاز معتبر صرفا با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» امکان‌پذیر است و همه صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس با رعایت مقررات ارزی و مقررات مبارزه با پولشویی اقدام کنند.

براین اساس فروش ارز به صورت اسکناس توسط صرافی‌های مجاز معتبر بابت مصارف ارزی خدماتی با رعایت مقررات ارزی و مقررات مبارزه با پولشویی مجاز است و صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند حداکثر پنج درصد از حواله‌های ارزی خریداری شده را تبدیل به ارز کرده و به صورت اسکناس برای مصارف خدماتی به فروش رسانند. همچنین همه هزینه‌های نقل و انتقالات و تبدیلات ارزی به عهده مشتری خواهد بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: